TË PAFTYRET…!

TË PAFTYRET…!
​SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
Shpeshhere i lodhur nga puna nuk dua as t´ia degjoj zerin dhe as t´ia shoh surratin te paftyrwve qe dalin ne kanalet televizive dhe lehin papushuar dhe pa u skuqur fare. Fjalen e kam gjithmone te kryebanditet dhe banditet e bandave politike aktualisht qe lehin ne Kosove ne fushaten parazgjedhore akoma pa u hapur zyrtarisht. Kur them se kryebanditet dhe banditet si gjithmone aludoj ne ata qe ju disa i quani kryetar partie.
E dini se  vite te tera pa u ndalur dhe ne fund te cdo shkrimi kam thene se jam i gatshem te pergjigjem moralisht,penalisht dhe juridikisht dhe nje gje te tille mund te vertetoni,se nga anat e mia ne Zhur te krahines se Lumes thuhet: » NE QOFTE SE, ESHTE NGRENW PITJA,TEPSIA ESHTE NE VEND ».
Kur isha i ri ne moshe e degjoja fjalen per politiken keshtu: »Politika eshte si kurva » dhe drejten me thene mendoja se keta  i kane humbur elementet e kultures. Jo,gabim kisha menduar! Ata kishin patur shume te drejt sepse tani jam deshmitar i kohes dhe nuk e luan as topi.
Qe nga pas lufta e deri me sot, mjerisht Kosova ra ne doren e kryebanditeve dhe banditeve per te drejtuar timonin e saj dhe se kurre nuk e kisha menduar se Kosova hallemadhe dhe e pergjakur pasi e gezoi lirine  do ju turren si llave ujqish per ta vjedhur deri ne palce. Jemi deshmitarw te kohes po ashtu, se deri dje shume sosh nuk kishin as rryp pantullonash dhe per nje kohe shume te shkurtur do behen supermilionere me hajni dhe po e riperserise se ne qofte se, ka ndonje gop nene qe nuk pajtohet le te del dhe t´i lidhur kijet me mua publikisht, sepse jam i hapur ne kritik
Po ashtu, qe nga paslufta e deri me sot,popullin e shkretw dhe shume te pafajshem vetem e mashtruen, e vodhen,e genjyen me premtime boshe nga me te ndryshmet. Pa fije turpi shkonin aq larg qe perpos etiketimeve te ndryshme jane share ne rrenje e ne dege po se po, por, jane share ne nane e ne babe bile edhe ne gra shtrati dhe kur vinte puna e pazarit per te marrur pushtetin i harronin te gjitha dhe u benin bashkw dhe hanin me nje çanak. Qe do te thote se tradhtonin popullin,elektoratin dhe i fusnin sakice e hanxhar pas shpine.
Shih per kete, nuk kane te ndalur po te njejtet kryebandite dhe kryeidiotw dhe dalin dhe lehin pa u skuque: se ne do bejme keshtu,ne do bejm ashtu, ju keni bere kete dhe ne kemi bere kete dhe lloj-lloj marezish qw nuk e ha pazari.
Po ju perkujtoj nga shume sosh dicka shume me rendesi. Krye banditet kane lehur (jo kane thene), : »…se po erdhem ne ne pushtet do te hapim 500 mije vende pune, dikush tha 250 mije dhe dikush tjeter thoshte se ne do te punesojm nga nbje anetarw per cdo familje…!? Oh, Zot i Madh, se vertet jane kryeidiot dhe nuk kane fije marre, nuk kane fytyre fare. Ketu me kujtua nje thenje e plakut tim qw quhej Sallah Meta, ndjese paste dhe shpirti i befte drite atje ku eshte: »Dy gishta fytyre jane, tjetra pjese eshte livadh qw rruhet dhe dikush nuk ka dert se i jep dy hektarw fytyre se mendon se fytyra eshte 5 hektarw… » dhe kjo po vertetohet sot,kur te paftyret dalin lere para popullit, po e pyes veten:A kane turp keta idiotw shkuar idioteve,grua,femije,moter,babe e nane qe i degjon dhe i shikon…?
Per te mos e zgjatur me shume dhe per t´i mos ra mubetit me tej rrotull,per sot po e perfundoj me fjalet qe thonin te paret tane: »POLITIKA WSHTE SI KURVA ». Ata kishin patur shume te drejt,por une kisha qene gabim sa toka e qielli qe i´a kisha zene per te madhe fjalorin. Gabim e kisha patur une,ata kishin patur te drejt po e perseris. Por,nje gje nuk e kishin thene se kurvat shesin vetem trupin, ndekaq, keta te sotit, shesin edhe trupin edhe shtetin e kombin dhe nuk kane fare dert, sepse jane bere pikerisht si ato kurvat kur presin te semafori per hamshor.
Keni kujdes çka shikoni,çka degjoni dhe kend e degjoni dhe ketu po e perfundoj me thenjen e te Madhit SAMI FRASHERI: »MOS E SHIKONI SE ÇKA PO E THOTE,POR SHIKONI SE KUSH PO E THOTE ».
Kaq kesaj radhe nga une, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI