PESË PAMJE TË URREJTJES KUNDËR VLERAVE TË DEMOKRACISË

Reagim:

PESË PAMJE TË URREJTJES KUNDËR VLERAVE TË DEMOKRACISË

Deformimi i demokracisë, është hakmarrje primitive kundër Jusuf Buxhovit që themeloi LDK-në, e cila e shkatërroi Lidhjen Komuniste të Jugosllavisë dhe arriti të bëjë miqësi e Aleancë me Amerikën, për t’iu gjetur në ditët më të vështira Luftës së Kosovës!  Me një fjalë, lufta kundër historianit Jusuf Buxhovi është hakmarrje kundër Lirisë së Kosovës dhe më shumë se kjo një hakmarrje “E SË MAJTËS”  kundër prezencës Amerikane dhe vendeve të BE-së në Kosovë!…

Shkruan: Shefqet DIBRANI

Prolog:

Ende pa e mbushur njëvjetorin e themelimit të LDK-së, ka pas nisur një fushatë e egër linçuese kundër saj, në lojë e patën futur Demaçin, i cili nuk ra në grackë. Pra në vitin 1990 – 1992, pikërisht atëherë kur zyrtaret e tanishëm politik të LDK-së, ishin struktura udhëheqëse të LKJ-së, të tjerët ishin në pelena atëherë kur pshurreshin dhe qurraveshin neveritshëm, sidomos kur i lëpinin qurrat që iu shkonin zvarrë. Edhe tash këta qurranë janë bërë të neveritshëm, të gërditshëm dhe të padurueshëm, sidomos kur mbrojnë dr. Rugovën dhe kur flasin për Rugovizëm! E për ata që shkruajnë do të ishte mirë të mendojnë çka po i lënë pas historisë së tyre familjare, fëmijëve të cilët nuk janë fajtor pse i kanë baballarët kaq të qurravt?!

Duke kërkuar në arkivin tim kam gjetur shkrime të cilat flasin për LDK-në e idealeve të mëdha, (1990-1991). Pra për LDK-në e idealeve tjera, por janë edhe disa shkrime edhe për Demaçin… një personalitet i cili në korrikun e vitit të shkuar shkoi mëtanë ku nuk flitet më.

Nuk po merrem me Adem Demaçin, as me akuzat e tij deri në sharje kundër dr. Ibrahim Rugovës, pasi një pjesë të tyre vet Ibrahim Rugova ia ka falur sa ishte gjallë, por a do ta falte edhe tashti, nuk jam profet për t’ia qëlluar, por një gjë e di se ai ishte i Madh, kurse nesër do të bëhet edhe më i madh se sa po himnizohet sot.

Pamja 1 – Anti-Rugovizmi

a). Po të ishte gjallë Rugova, kurrë Isa Mustafa nuk do të ishte zyrtar i LDK-së, e le më kryetar i saj. Të gjithë ata që e votuan, për kryetar të LDK-së, për Kryeministër, dhe të gjithë ata që i besuan aq shumë, në thelb janë Anit-Rugovista të papërmirësueshëm.

b). Po të ishte gjallë Rugova, kurrë Hashim Thaçi, nuk ishte bërë Kryeministër as President i Kosovës. Prandaj të gjithë ata që janë struktura të LDK-së dhe e kanë votuar, janë në thelb Anti-Rugovista të papërmirësueshëm.

c). Ibrahim Rugova, ka thënë kufiri i Kosovës me Malin e Zi është në Kullë dhe Çakorr, prandaj të gjithë ata që e kanë votuar për ti lënë këto Troje nën administrimin e Malit të Zi, le më se janë tradhtar, por janë  Anti-Rugovista të papërmirësueshëm.

ç). Ibrahim Rugova, ishte për falje dhe nuk shau askënd, të gjithë ata që hakmerren dhe shajnë pa kriter janë  Anti-Rugovista të papërmirësueshëm.

d). Ibrahim Rugova, ishte për gjithëpërfshirje dhe për Elitë Akademike dhe Intelektuale, ata që përjashtuan dhe janë kundër intelektualëve dhe kundër Themeluesve të LDK-së, janë në thelb  Anti-Rugovista të papërmirësueshëm.

dh). Ibrahim Rugova, e dashti dhe e respektoi DIASPORËN, të gjithë ata që ndëshkuan Diasporën duke e përjashtuar nga proceset e brendshme në LDK, janë kundër zhvillimit të Kosovës, andaj janë në thelb  Anti-Rugovista të papërmirësueshëm.

e). Ibrahim Rugova  ishte i madh, prandaj i respektonte të vegjlit, por të vegjlit e sotëm që po e udhëheqin LDK-në dhe Kosovën, i urrejnë të mëdhenjtë dhe i shkelin të vegjlit, andaj nuk falin, ata hakmerren, ata vrasin, prandaj në thelb janë Anti-Rugovista të papërmirësueshëm.

ë). Ibrahim Rugova, dallonte për shprehjen e butë dhe elokuente, të gjithë “katunarhanja” e Facebook-ut që nuk dinë me shkruar dhe ata që kurrë në jetën e tyre nuk kanë lexuar një libër, por janë kapërthurur nëpër ministri e në Krye të LDK-së, janë në thelb  Anti-Rugovista të papërmirësueshëm!

Sepse: Rugovizmi është vlerë, është tolerancë, është dashuri për atdheun!

Pamja 2 – Urrejtja kundër Simbolit të Rezistencës

Në këto rrethana, ndryshe vepron qytetari i rëndomtë e ndryshe duhet të veproj intelektuali, e krejt ma ndryshe ata që udhëheqin parti politike dhe Shtetin e Kosovës. Por qëndrimi armiqësor, i ulët dhe primitiv i Kryesisë së LDK-së që u shpreh korrikun e vitit të shkuar, në Ditën e Vdekjes, Varrimit dhe Nderimit që iu bë Adem Demaçit, është koncepti ma antidemokratik që iu ka bërë LDK-së. Ky veprim është ideologjik e LKJ-së që udhëhiqet drejtpërdrejtë nga Isa Mustafa, i cili pas të gjitha shkatërrimeve, humbjeve dhe shëndetit të tij, ka detyrë për ta shkatërruar LDK-në, dhe për ta mbajtur LDK-në sa ma larg Popullit dhe halleve të tij.

Pamja 3 – Injorimi kundër Amerikës

Pamja/Fytyra e LDK-së që u shfaq si urrejtje, si hakmarrje, kundër Adem Demaçit, kur u bë refuzimi klasik në ditën e varrimit të tij,  na u rishfaq në ditën e Gëzimit të Kosovës, me rastin e 20-Vjetorit të Çlirimit të Kosovës, që iu gëzua krejt Bota demokratike! Sivjet për këtë DITË të Gëzuar, vendin tonë e vizituan fytyrat më eminente të Amerikës siç ishin Presidenti Bill Clinton, Sekretarja e Shtetit Madeleine Albright, gjenerali i ushtrisë amerikane Wesley Clark dhe shumë të tjerë. Me një fjalë klika titiste e LKJ-së që ka pushtuar LDK-në, (si duket për hatër të Serbisë), përbuzi gjithë përpjekjen dhe ndihmesën e Amerikës në Luftën dhe Paqen e Kosovës. Ata refuzuan të takoheshin me përfaqësuesit e Amerikës, por na shurdhuan duke brohoritur Rroftë Amerika dhe për miqësinë e tyre të përhershme me Amerikën?!

Pamja 4 – JUSUF BUXHOVI

Foli intelektuali Jusuf Buxhovi, Ideatori dhe Themeluesi i LDK-së, foli shkencëtari që bëri vepra shkencore të cilat nuk arriti t’i bëjë Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, foli historiani që e shkroi Historinë e Kosovës, atë që nuk arriti ta shkruaj Instituti i Historisë së Kosovës e as Fakulteti i Historisë për më shumë se gjysmë shekulli  veprimtari. Foli shkrimtari më i frytshëm, autori i romaneve historike, që e tha të djeshmen dhe të tashmen në mënyrë artistike, të cilën nuk e ka thënë e as nuk e ka shkruar Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës. Andaj ky “pokretni juriš” kundër Jusuf Buxhovit jep alarm shqetësues se një “Lëvizje për sulm”, kundër Lirisë së Kosovës dhe vlerave të saj po nis marshin drejt shkatërrimit.

Pamja 5 – “Pokretni juriš” ose “Lëvizja për Sulm”

Ky farë “Pokretni juriš”, në thelb përmban ideologjinë  “E majtë staliniste”, e cila përmbledh të gjitha llumproletariatin ideologjik dhe strukturat komanduese të krimit politik dhe ekonomik që nuk kanë gjë të përbashkët as me Luftën për Lirinë e Kosovës dhe as me Paqen dhe demokracinë në Kosovë. Kjo strukturë mbështet nga “E majta titiste”, e cila është edhe ma perfide dhe shumë më e rrezikshme se e para. “E majta titiste” përfaqësohet nga Isa Mustafa dhe strukturat e përgatitura në “Riinvest”, të cilët e kthyen frymën hakmarrëse dhe krijuan mosdurimin në LDK, (që tashmë njihet si luftë e karrigeve). Reagimi i menjëhershëm i kryetarit të LDK-së, Isa Mustafës, duhet parë në dy pamje.

E para: Reagimi i tij e tregoi dorën e hekurt ndaj strukturave të partisë. Kaq u dashtë që askush të mos guxojë për të mbrojtur historianin dhe akademikun i cili është edhe ideator dhe Themeluesi i LDK-së

E dyta: Reagimi i Kryetarit të LDK-së Isa Mustafa, është një Solidarizim i drejtpërdrejt me bandat kriminale në Kosovë, është një solidarizim me Internacionalen Proletare të së Majtës Staliniste dhe Titiste në Kosovë.

E treta: Kjo logjikë shkatërruese është e mbështetur direkt nga elementi Jugosllav që udhëheq mediat e shkruara, Portalet e shumta, dhe TV-të shqipe në Kosovë, përmes të cilave po i mbajnë nën zapt Organizatat Jo Qeveritare të cilat janë shndërruar në marioneta dhe struktura parapolice të krimit dhe bandave të kriminalizuara në Kosovë, andaj heshtin dhe nuk po mbrojnë asnjë vlerë qytetare. Me një fjalë Kosova është në një krizë të thellë, nga e cila është vështirë me dal.

Epilog:

Urrejtja kundër fjalës së lirë, çuditërisht po bëhet edhe nga ata që mbllaçitin për lirinë e fjalës së lirë?! Në thelb ka urrejtjen kundër vlerave, kundër Elitës Intelektuale, kundër Rezistencës së Adem Demçit, Kundër Filozofisë Paqësore të dr. Ibrahim Rugovës, kundër Luftës së UÇK-së, Kundër Prezencës Amerikane në Luftën dhe Paqen e Kosovës, Kundër kthimit të turizmit në Kosovë, (turizëm të cilin e bënë dhe e zhvillon vetëm Diaspora e saj), dhe në fund  të fundi urrejtja kaq e  madhe kundër Jusuf Buxhovit është urrejtje kundër të gjitha vlerave intelektuale, kulturore, arsimore, pedagogjike, shkencore dhe akademike të një vendi.

Me një fjalë Bandat e Kriminalizuara të Komandantëve me koncepte të së majtës staliniste, të ndihmuar nga e majta titiste, po i qesin marren Luftës Heroike të UÇK-së dhe ia kanë shtrirë zullumin Lirisë së Kosovës.

Veçmas Isa Mustafa, me suitën e tij, ka arritur me ua fshirë trurin Kryesisë së LDK-së, për ta përjashtuar Elitën Intelektuale nga të gjitha proceset. Kjo ideologji e shkollës RIINVEST, (institucion që u themelua në vitet ma të Zeza që kalonte Kosova), nuk ka pasur për qëllim me zhvilluar demokracinë dhe me bërë aleanca me Amerikanët, por është themeluar nga një azilant në emigracion, siç ishte atëherë mr. Isa Mustafa, për t’i përgatitur Serbisë strukturat e besueshme që do ti shërbenin atij sistemi për ta bërë ma mirë zapt Kosovën, dhe për të dëshmuar se “E majta Titiste”  shëmbëllen në miqësinë e tyre me Serbet!

Deformimi i demokracisë, është hakmarrje primitive kundër Jusuf Buxhovit që themeloi LDK-në, e cila e shkatërroi Lidhjen Komuniste të Jugosllavisë dhe arriti të bëjë miqësi e Aleancë me Amerikën, për t’iu gjetur në ditët më të vështira Luftës së Kosovës!  Me një fjalë, lufta kundër historianit Jusuf Buxhovi është hakmarrje kundër Lirisë së Kosovës dhe më shumë se kjo një hakmarrje “E SË MAJTËS”  kundër prezencës Amerikane dhe vendeve të BE-së në Kosovë!…

 

Legjenda: Ky reagim u dërguar mjeteve të informimit publik në shkallë kombëtare, publikimi shihet, prandaj kjo statistikë është shqetësuese se si penalizojnë intelektualin mjetet e informimit që kontrollohen nga kapsit e shtetit.  Këta që thërrasin për lirinë e fjalës publike, vet janë ndëshkuesit e fjalës publike për kolegët e tyre që nuk janë pjesë e krimit dhe bandave politike në Kosovë!

 

Gazeta Bota Sot: botasot@aol.com
Gazeta Bota Sot: info@botasot.info

Gazeta Bota press: info@botapress.info

Gazeta Zëri i Ditës: zeri_d@hotmail.com

Gazeta Zeri: redaksia@zeri.info

Gazeta Koha Ditore: redaksia@kohaditore.com

Gazeta Koha Ditore: info@koha.net

Gazeta Kosova Sot: opinione@kosova-sot.info

Gazeta Kosova Sot: redaksia@kosova-sot.info

Gazeta Epoka e Re: epokaere_mm@hotmail.com

Gazeta Express: info@gazetaexpress.com

Gazeta Lajm: lajm.sk@gmail.com

Gazeta Lajmi.Net: info@lajmi.net

Gazeta Telegrafi: info@telegrafi.com

Gazeta e Re: info@gazetaere.com

Gazeta Newborn: gazetanewborn@gmail.com

***

Gazeta Dibra: dacifatos@yahoo.com

Gazeta Dielli: gazetadielli@gmail.com

Gazeta Dita:  thanodita@gmail.com

Gazeta Dita: gazetadita@gmail.com

Gazeta Illyria: info@illyriapress.com

Gazeta Albanian Post: mail@albanianpost.co.uk

Gazeta 55: gazeta55mail@yahoo.com

Gazeta Kritika: redaksia@gazetakritika.net

Gazeta Letrare: gazetaletrare@gmail.com

Gazeta Mapo: gazetamapo@gmail.com

Gazeta MAPO: gazetamapo@gmail.com

Gazeta Nacional: bucpapaj@yahooo.com

Gazeta Nacional: nacionalalbania@yahoo.com

Gazeta Panorama: gazetapanoarama@hotmail.com

Gazeta Panorama: gazetapanorama@yahoo.com

Gazeta Panorama: info@panorama.com.al

Gazeta Presheva Info: info@presheva.com

Gazeta Rilindja: g_rilindja@yahoo.com

Gazeta Sot: gazetasot@yahoo.com

Gazeta Syri: info@syri.net

Gazeta Shekulli: info@shekulli.com.al

Gazeta Shekulli: redaksia@shekulli.com.al

Gazeta Shqip: gazetashqiptareshqip@hotmail.com

Gazeta Shqip: kryeredaktori@gazeta-shqip.com

Gazeta Shqiptare: g_shqiptare@hotmail.com

Gazeta ShqiptariEu: info@shqiptari.eu

Gazeta Tirana: gazetatirana@gmail.com

Gazeta Zëri Javor: zeri_j@hotmail.com

***

Portal Indeksonline: info@indeksonline.net

Portal Insajderi: redaksia@insajderi.com

Portal Arbresh: info@arbresh.info

Portal Arbresh: redaksia@arbresh.info

Portal Darda Media: rm@dardamedia.com

Portal Kosova Live: info@kosovalive360.com

Portal Kosova Press: opinione@kosovapress.com

Portal KultPlus: info@kultplus.com

Portal Ferizaji: redaksia@ferizajpress.com

Portal Llapi.info: info@llapi.info

Portal Ekonomia Online: ekonomia.online@gmail.com

Portal Ekonomia: redaksia@ekonomia-ks.com

Portal 2lonline.com: info@2lonline.com

Portal Gazeta Java: info@gazetajava.com

Portal Gazeta Lajm: redaksia@gazetalajm.info

Portal Gazeta Lajm: redaksia@lajm.info

Portal PrishtinaPress: reklamashqip@yahoo.com

Portal Sovrani.info: sovrani.info@gmail.com

Portal Shkabaj Net: shkabaj@shkabaj.net

Portali Vizion Plus: info@vizionplus.tv

Portali Vizion: redaksiavizion@gmail.com

Portal Vizioni.info: info@vizioni.info

Portal Vizioni.info: opinione@vizioni.info

Radio Kosova e Lirë: info@radiokosovaelire.com

Portal ABC News: info@abcnews.al

Portal Albaniapress: info@albaniapress.com

Portal AlbEmigrant: albemigrant@gmail.com

Portal Albeuropa: albeuropa@egroups.com

Portal Albinfo.ch: info@albinfo.ch

Portal AlbPlanet: albplanet@hotmail.com

Portal Alem Magazinë: alemmagazine@hotmail.com

Portal AlmaKos: info@almakos.com

Portal AlmaKos1: almakoss@gmail.com

Portal Ardhmëria: ardhmeriaonline@gmail.com

Portal ATSH: info@ata.gov.al

Portal BalkanWeb: redaksia@balkanweb.com

Portal Ballkani: info@ballkani.info

Portal Bulevardi: arturllana@hotmail.com

Portal Dialog Plus.ch: kontakt@dialogplus.ch

Portal Fieri: redaksia@fieri.com

Portal Filolet: info@filolet.com

Portal Filolet: rmt@filolet.com

Portal Forumi Shqiptar: webmaster@forumishqiptar.com

Portal Iliria News Agency: info@ina-online.net

Portal Jeta e Re: jetaere2010@hotmail.com

Portal Koha Javore: kohajavore@t-com.me

Portal Lajme Shqip: redaksia@lajmeshqip.com

Portal Lajmi Shqip: posta@lajmishqip.com

Portal Limit.al: info@limit.al

Portal Malësia: stafi@malesia.org

Portal Medvegja: medvegja.redaksia@gmail.com

Portal Metro: info@gazetametro.net

Portal Nacional Albania: info@nacionalalbania.al

Portal NOA: administrator@noa.al

Portal NOA: noa@noa.al

Portal NOA: pr@infomedia.al

Portal NOA: pr@noa.al

Portal Një Dritare e Re1: gjinmusa@yahoo.it

Portal Opoja: info@opoja.net

Portal Ora News: info@ora-news.com

Portal Pashtriku: pashtriku@web.de

Portal Pashtriku: pashtriku-pz@hotmail.de

Portal Presheva Jonë: info@preshevajone.com

Portal Presheva Jonë1: preshevaj@yahoo.fr

Portal Revista Drini: drinirevista@gmail.com

Portal Revista Drini: revistadrini@ymail.com

Portal Revista Familja: revista.familja@hotmail.com

Portal Revista Kuvendi: revistakuvendi@hotmail.com

Portal SeguraWeb: seguraweb@yahoo.co.uk

Portal Shenja: shenjaofficial@gmail.com

Portal Shkoder Net: info@shkoder.net

Portal Shqipëria: contact@shqiperiacom.info
Portal Një Dritare e Re: info@dritare.info

Portal Shqipëria1: contact@shqiperia.com

Portal Tetova News: tetovanews.info@gmail.com

Portal TiranaObserver: tiranaobserver@gmail.com

Portal Tribuna: tribunamediagroup@gmail.com

Portal Zemra Shqiptare:  redaksia@zemrashqiptare.net

Portal Zemra Shqiptare: admin@zemrashqiptare.net

Portal Zhurnal: press@zhurnal.mk

Radio Liria: radioliria@hotmail.com

Revista Fjala e lirë Fatmir Terziu: TERZIU@GMAIL.COM

Revista Fjala: info@revista-fjala.com

***

TV RTK: lajme@rtklive.com

TV RTK: post@rtklive.com

TV Klan Kosova: info@klankosova.tv

TV RTV21 Kultura: kultura@rtv21.tv

TV Koha Vision: lajmet@kohavision.net

TV KTV: rubikon@kohavision.net

TV Dukagjini: tvdukagjini@yahoo.com

TV21: lajmet@rtv21.tv

TV Rrokum: info@rrokum.tv
TV Rrokum: office@rrokum.tv

TV Besa: rtvbesa@hotmail.com

TV Diaspora: tvdiaspora@hotmail.de

TV Koha Maqedoni: info@tvkoha.tv

TV: rtvzc_nafi@yahoo.com

TV Plus: tv4plus@yahoo.com

TV Top Channel: info@top-channel.tv

TV Top Channel: shqip@top-channel.tv

TV Top Channel: topchannelzp@gmail.com

***

TV Zëri i Amerikes: shqip@voanews.com

TV Deutsch Welle: albanian@dw.de

TV Evropa e Lire: GashiZ@rferl.org

TV Evropa e Lire: KonushevciA@rferl.org