PERSE NUK U MBYLL »KLAN KOSOVA »…?

PERSE NUK U MBYLL »KLAN KOSOVA »…?
 
RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
 
Hafija serbe dhe udb-es me libreze zyrtare qe nga viti 1990,Baton Haxhiu qe brenda Serbise dhe per qarqet shoveniste atje njihet me emrin Bato Haxhiq, para zgjedhjeve te parakohshme ne Kosove betohet keshtu origjinal: « NESE NUK FITON KADRI VESELI,E MBYLL TELEVIZIONIN… ».
Ata qe nuk kane njohuri edhe pse kam shkruar rregullisht me vite te tera, « Klan Kosova », financohet nga banda serbiane Devolli dhe une ne shkrimet e mia gjithmone e kam quajtur KLAN SERBIA. Bato Haxhiqi, ne kohen e luftes ishte denuar me vrasje per tradhti dhe spiunim qe ishte boterisht langua i Jovica Stanishiqit, kryeudbash i Serbise fashiste, nga Shtabi i Pergjithshem i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves, vendimi ishte marrur ne Likoc te Drenices dhe  imza kishte vurw Hashimi i Haxhi Brojes, drejtor i asaj kohe te Shtabit te Ushtrise Çlirimtare te Kosoves. Nuk do ju flas per takimet dhe sallamadin, me dyzen ahengu ne Brezovice, qe kishte Bato Haxhiqi, me kriminelet e Serbise, kur ne Kosove shkonte gjaku lum.digjej,dhunohej. Po ashtu, nuk do ju flas qe ne kohen e luftes ky Bato Haxhiqi, bashke me Veton Surroin dhe me nje gazetare greke rrinte kembekrye ne Hotelin « GRAND ». Kesaj radhe as nuk do ju flas edhe per sajimin qe e telefonon TANJUG-UN, kinse e kane vrare forcat serbe. Nuk do ju flas se kam shkruar me vite qe edhe sot mund te lexoni kudo, ne qofte se, perpushni neper google …
Serbia fashiste gjithmone e ka patur doren e gjate dhe kete hafije e kishte ndersyer dhe paguar qe ta fus ne zemer te institucioneve shqiptare dhe pikerisht e bene keshilltar te Edvin Kristaq Rames ne Tirane dhe te Kadri Veselit ne Prishtine. Edvini akoma eshte ne krye te Qeverise ne Tirane, nderkaq, Kadri topuzi ishte kryeplak i mezlishtit ne Prishtine dhe akoma mban bajraktarin e Partise Demokratike te Kosoves. Kuvendi me i zi ne historin shqiptare te njerzim u coptua ne 99 cope, iku ne theqafje dhe kurre mos u kthefte me se nam te zi na kane lene, plot me hajvan me oke…
Shih per kete, ne zgjedhjet e parakoheshme, asnjera parti nuk fitoi e vetme,por, doren ne zemer,fituese doli Levizja Vetevendosje, qe momentalisht qe po e shkruaj kete opinion, jane duke bere pazare ne mes te Vetevendosjes dhe ish titistve,ish jugosllaveve qe kishin dalur nga bishtat e UDB-es, qw quhet Lidhja Demokratike e Kosoves. Kadri topuzi dhe banda e tij, por tashme njihet ne tere boten e qytetruar BANDA « PRONTO »,55 fish me i rrezikshem se klani mafioz i Zemunpoljes se Legias, doli per turp, doli per faqe te zeze pa asnje te bardhe…
Kesaj radhe nuk do e ze n´goje ate banden e kusarve,tuxharve, te proruswve dhe proserbe, kur thoshte : »Kosovo ne mozhe bez Serbije »,po ashtu, as nuk do merrem me ate karrocen e qyqeve, pra me ata hajnat qe kaluan ne arenen nderkombetare.
Sebep  i keti shkrimi u be lehja e ati kelyshit te Jovica Stanishiqit e Zoran Stijeviqit, Bato Haxhiqit, kinse u betua se do te mbylle Televisionin KLAN KOSOVA » ne qofte se, nuk fiton Kadri topuzi. Sa jam qeshur, ju nuk mund te merrni me mend dhe pyesja veten: »A thua me te vertet ka trushperlarw qe i beson keti BESEPRERI QE TE VRASIN NATEN DHE TE VAJTOJN DITEN…? » Po, ku ka ky dilixhi BESE? Po ku di ky halabak,dallkauk, matrapaz…, se cka do te thote fjala BESE? Po, ku kane BESE gjakprishurit qe nder dej ju buron gjaku i zhupanve dhe vojvodeve? Po, ku kane bese te pabeset qe te zene prite dhe mshifen si gjarperi nengjethe dhe te kafshojn helmueshem, te bihen sakice e hanxhar prapa kurrizit…!
Humbi Kadri topuzi, Bato Haxhiqi, u be MARAZ DHE NUK MBAJTI BESE.Akoma del me surratin e tij dhe me mjeker dervishi per t´i trishtuar femijt, bile do te duhej te vihej ajo shenja +18. Mua nuk me ka habitur, se disa here publikisht kam shkruar se nuk e shoh kurre, me besoni,por, miqte e mi ne fcb me vene ne dijeni…
Po, ju a keni besuar nje gje te tille? Mos e be Zot dhe te del ndonje bir none ne kete toke dhe te thote se e ka besuar dhe vaj halli pastaj…
Nuk do te zgjatem me shume, sepse nuk dua t´ia prishi Juave disponimin e mbremjes.
Kaq kesaj radhe nga une, Reshat Badallaj-Zhuriani, Zhur, krahina e Lumës, Republika e Shqiperise