Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė


Ballina / Poezi dhe prozė - NJOHJA ME ELIN NGA ĒAMĖRIA

 

NJOHJA ME ELIN NGA ĒAMĖRIA


Hasan QYQALLA

Poezi

*NJOHJA ME ELIN NGA ĒAMĖRIA*

Jam molisur nga udhėtimet e gjata,

N'pritje t'kėngės Ēamėria shurdhėr fle

Unė thyej kufi shtetesh e futem n'atllase

Mė thuaj ku tė lashė? Tė pyes ku mė le?


Me vizėn e kuqe n'indeksin e kaftė

Pėr disa muaj do ēmallemi nė valė

Ty ēame e njomė vesa mos te raftė

Shqip kur mė pyete:_"Si tė thonė,or djalė?"

 
Unė emėr Orienti, ti paksa Helenase

Gjurmonim rrėnjėt nė buzė tė detit,

-Jam deg'e degdisur,-the,-s'jam Kretase

-Shikim' i parė si goditje e tėrmetit!

 
Tok takuam Nolin ne teatrin antik

Dramė arvanitase luante ēuditėrisht

Loti i vakėt mbi faqe tė rrėshqet

Kodi i gjakut tuaj foli arbėrisht.

 
-Ē'ke zemėr tė pyeta me qetėsi

-Duke ndjerė tėnden zbrazėtirė-hon

-Fjala zemėr, si nė shqip u gjegje

-N'asnjė gjuhė BESA nuk tingėllon!

 
U njohėm qė tė vuajmė,apo kush na ndau?

Ti ngele nė ishull,unė kthyer n'atdhe

U dogjen dhe letrat,syri shqip qau

S'mė kujtohet ku tė lashė? e di ku mė le!?

 
Nė fillim tė kthimit e mora disi lehtė

Madje s'thosha dot as fjalėn "dashuri"

Por tėrėsisht i qullur nga stuhia jote

Thellė nė zemrėn time po ndjeje mėrdhi!

 
Mbaje premtimin me forcėn e dėlirėsisė

Letrat e malluara si rėrė e zhuritur

Ruaje emrin tėnd Eli e Ēamėrisė

E yllta ime arbėreshė gjakshprishur!

 
Nėse mė pret diku, pse kėtė s'ma the

Nuk di qė tė lashė,nuk di qė mė le

Nėse mė lexon, tė lus pėr njė Ftesė

Ēamėrisht mė fto kurrė tė mos vdes.

 
Atje do tė vij prap nė njė ditė gushti

Trageti i fundit do mė sjellė nė Kretė

Tė tė gjej gjurmėt nė hirin nga prushi

Apo vetmin tė zgjoj nė plazhin e shkretė!*


*ZGJODHI:SHABAN CAKOLLI*
 

 


 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .