Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė


Ballina / Prozė e Poezi - MĖ LĖR TĖ TĖ DUA 

 

MĖ LĖR TĖ TĖ DUA 

Poezi nga Drita Lushi
MĖ LĖR TĖ TĖ DUA 

Lermė tė tė dua siē di!
Lermė!

Mė lėr tė pushoj
nė zėrin tėnd, tė flas me tingujt e tij,
tė ėmbėlsojmė zėrat tanė
me nota dashurie,
qė kėngėn gjejnė edhe nė pentagrame tė ngrira.

Lėrmė tė tė dua siē di!
Lėrmė!

Me lėr tė ēel ditėn
e penelata kaltėrsie t’i hedh
dhe reve nė qiell.

Lėrmė tė tė dua siē di!
Lėrmė!

Mė lėr hėnėn e paktė,
tė tė jap diellin e madh,
diellin e natės,
qė shkėlqimi mos tė fshihet
nga frika mos verbon njeri,
por i lumtur tė ndjehet
nė lumturinė tėnde
dhe ai.

Lėrmė tė tė dua siē di!
Lėrmė!

Lėrmė tė endem e lirė,
mė hap portat e tua,
shqyej,
shembi kufinjtė,
ti frikė mos kij:
nuk vij si pushtuese ,
vij si dashuri.

RILINDJE

Sot dua tė zhvesh

lėkurėn e trishtimit,
ta flak dritares sė hapur
si gojė e stėrmadhe.

Hermetikisht
dua t’ia mbyll kanatet
dėshperimit,
qė zvarritet tė pushtojė
hojet e trupit tim.

Dua njė veshje tė re,
dua!

Trishtimin
do ta fal,
do ta flak,
do ta hedh …

Merreni po tė doni!

Unė po dal nga lėkura e tij.
Jeta, mė qepi njė lėkure gėzimi ,
ngjitur nė trup,
me mijėra pejėza
drite,
dashurie,
dielli,
e mė s’mė shqitet, jo.

Veshje tė pėrhershme – gėzimin

MENDIMET

Sot mendimet
drejt teje vijnė.

Shpirti, natyrshėm,
ēeli lule te reja,
edhe pse vjeshta
ka ardhė.

Rrėke ndjenjash
mė pushtojnė,
vėrshojnė dejeve,
e unė ndjehem
e mbytur dashurie
pėr Ty.

 

Pėr Filolet zgjodhi: Shaban Cakolli


 

 


 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .