Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė


Ballina / Prozė e Poezi - Kristina Hita: Jo mua

 

JO MUA

Poezi nga Kristina HITA
Jo mua

Tė gjorėt ju!

U mblodhėt tė gjithė pėr tė shpartalluar

mllefin e njė jete boshe,

tė gjithė pėr tė mė rrėzuar

me thirrje histerike,me vėrejtje monstruoze,

tė gjithė pėr tė mė ndaluar!

 

Por ja ku jam!Nga ferri u ktheva,

plumbat tuaj ishin qesharakė,

thirrjet e ēmendura-njė film pa zė,

U dogja,po po…por fare pak,

Duhet mė shumė pėr tė mė shkatėrruar,

O tė mjerė…o qesharakė!

 

Ku ishe kur u copėtova?

Kur gjak lotova nga sytė,

kur fryma mbaroi,

kur njė dorė doja?

Me tė tjerėt nė qoshe?

Dhe ti? Dhe ti gėzove kur unė u rrėzova?

 

Por nuk ēuditem,se di pse…

Bėra ē’munda pėr t’ju kuptuar,

Por kjo botė s’do t’ia dijė se kush je,

tė shkel,tė shpėrfytyron, tė djeg shpirtin…jam mėsuar!

 

Por jam njė anije,kupton?

Dhe anijet s’janė bėrė pėr tė qėndruar nė port,

Do harxhoj gjakun pėr tė ushqyer ėndrrėn,

do jap shpirtin pėr tė parė horizontin!

Kur shpirti yt tė jetė vrarė,

kur tė duash tė hapėsh zemrėn,

mos kalo kėtej, nga porti do jem ndarė,

Oh!Do jetė radha jote pėr tė qarė!

 

Marr  frymė,jam nė kėmbė

sot qėndroj mė e fortė se kurrė,

Do tė marr atė qė dua,

Plumbat tuaj rrėzuan tė tjerėt, por JO MUA!

 

KRISTINA HITA,TIRANE,SHQIPERI
 

 


 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .