Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė


Ballina / Prozė e Poezi - Blaga Dimitrova: Tė gjorėt ju!

 

Tė gjorėt ju!

Blaga Dimitrova (1922-2003)

Zgjodhi:
E. Neziri

Tė gjorėt ju!

 

Ju keni frikė nga pyetjet e mia,

zoti kryetar, zoti kryeministėr!

 

Babai ka frikė nga pyetjet e tė birit.

Mėsuesi ka frikė nga pyetjet e nxėnėsit.

Burokrati ka frikė nga pyetjet e poetit.

Gerigu nga pyetjet e Dimitrovit.

 

Njeriu ka lindur pėr tė bėrė pyetje.

Kujt ? Gjithkujt qė tutet nga pyetjet.

Madje edhe atyre qė s`gjegjen kurrė :

Vdekjes, Gjithėsisė, Amshimit.

 

Mos pusho sė pyeturi nga djepi gjer nė varr!

Qofsh edhe nė pranga a me vdekje dėnuar,

Qofsh edhe gojėkyēur a zė nė shkretėtirė,

Bėje tė fundit pyetje me gjuhėn e gjakut tė valė!

 

Ē`tmerr nėse edhe ti vetė, o mik,

Nga pyetjet e tua ke frikė!

 

Sofje, 1971


 

 


 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .