Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė


Ballina / Poezi dhe prozė - Agim Desku: Cikel poetik

 

Cikel poetik


Fjalė e pathėnė

Nė sytė e mi

kur bie shi pranverave

vijnė zotnat

tė luftojnė me ėndrrat

qė m`i vodhėn buzėqeshjet

e vargut tė lirė

pėr fjalėn e pathėnė

qė s`ma kthyen kurrė

as kur isha roje

nė Kullėn e bacė Ademit.

 

Erdha nė pritje tė tim biri

qė t`i gjėjnė gurėt e Kosharės

e t`i kthejnė nė murėt e Rozafatit

aty ku ishin shekujt e Bogdanit

qė gostitnin miqtė

nė amfiteatrin e Apollonisė nė Durrah

duke shijuar tragjeditė ilire

nė skenat e Dardanisė

aty ku nuk bie kurrė pėrdja

e aktit tė parė ,as tė dytė.

 

Mė thuaj zot pėr aktin e tretė

ku do tė mbetem unė e ti.

Nė cilin varg do tė takohemi

me atdheun e brezave tė mi.

Po , atdheu nuk vritet bre,

me asnjė ēmim nuk matet.

Ai jeton nė secilėn zemėr

tė njeriut me plis tė bardhė

nėpėr secilėn fole tė shqipeve

deri nė Ēamėri,

ku zotnat do ta shkruajnė

emrin tim

nė ēdo faqe lapidari.

 

Sonte

a do tė mėsohem

me buzėqeshjet ēame,

me kėngėt,me lotėt

pėr pak liri,

pėr pak Atdhe shqip,

Pėr emrin Shqipėrim

qė lind ēdo ditė

me flamur kuq e zi.

Dhe vdekjen e kėrkojnė

diku nėpėr folet e shqipeve

Si fjalė tė pathėnė

pėr uratėn e zotnave.

 

Nė pritje tė mė bekojnė

me formulėn e pagėzimit

me emrin e bijėve tė mi ushtarė

qė i thyen gurėt nė Koshare.

 

Tė takohemi vetėm pranė luleve

qė nuk dinė ē`ėshtė pikėllimi,

duke ngritur dolli

me verė dashurie

me miken time V

Qė tė dytė vdesim ngapak

pėr atdhe

e pėr ma tė bukurėn e fjalės dashuri.

 

Diēka qė burimin e kanė

tė krojet e zanave

aty ku pinte ujė

edhe bacė Ademi.

 

Ku Nėnloket tona

rrisnin burra atdheu

 e thurnin balada trimėrie.

 

Pėr lirinė u zunė

me shekujt e djallit

pa lot nė faqe

si shqipe mali.

 

Dhe kujtojnė fjalėt e pathėna 

me tė vetmin emėr,

lapidar e krenar

Nėnė e Atdhe

qė mundin ēdo fjalė

e ēdo dashuri.

Lidhja e Prizrenit –lidhja e tretė

Ēdo ditė ngapak

vdesin kohėrat

Vetėm lutja ime

pėr zotnat

mbetet e gjallė

Pėr atdheun

qė kurrė nuk di

tė mė humbas.

 

Nga sytė  nėnave

as nga zemrat e tyre.

Sa larg po mė tretėn

gjymtyrėt e birit tėnd Atdhe.

 

Kurrė nuk arrita t`i bashkoj

nė Kullėn e Oso Kukės

as nė Lumbardhin tim

qė nuk di tė ndalet

deri nė Ēamėri.

 

Ku takohen pulėbardhat e detit

fluturim me shqipet e Drenicės.

Diku nė Iliridė,diku nė Preshevė

ku i kanė foletė.

 

Ku thyejnė gurėt e murėt

nėpėr secilin kufi.

Tė ngritin Kala

pėr emrin tim Agim

qė zotnat ma lanė kujtim.

 

Pėr pak liri

tė flamurit

kuq e zi.

Se brez pas brezi

e bartėn gjyshėrit e mi.

Nga Teuta e Agroni

mbretėri pas mbretėri.

 

Nė Prekaz

bacė Ademi

e ruan nė gji.

Si kujtim amanetin

qė ia ka lėnė Abdyl Frashėri.

 

Kėmbėkryq

si burrat e odave

nė Kuvend.

Nė Prizren

nė ma tė bukurin vend.

 

Tė mbledhur

gjithė fisi ynė Kastriot

e Dardan ,Alban e Ēam.

Sot

u ringjallėn zotnat

kohėrat nuk vdiqen.

 

Se fisi ynė lind

ēdo ditė fėmijė

me flamur nė gji

lind ushtarė

pėr Atdhe

e Dhe Shqipėrie

me pushkė nė djep

pėr mbretėrinė e vet

pėr emrin shqiptar

lind e vdes ēdo ditė.

Njė lule pėr Itakėn time

E di bacalok,sonte po ikėn si meteor

bashkė me ma tė bukurat lule/

Po shkon nė Takimet e Azem Shkrelit

tė ngrenit dolli vere gjysmėgotash herė tė mbushura herė te kota

me Mirkon nė Orėn e Tahir Deskut.

E di bacalok edhe nė Koshare ke kohė qė pret tė shkoje

Aty me vite tė pret Agim Ramadani

Vetė i dhjetėmijti ushtarė si kushtrim i vargut tėnd

Hajt bacalok hajt ma falė edhe mua

njė lule pranvere pėr Itakėn time

Tropojen e Azem Hajdarit

Tė thithi ngapak aromė dashurie

Ngapak tė kėndoj Kullave tė Junikut,Gllogjanit

Nė Prekaz kėmbėkryq duke tymosur tarabosh

Me bacin Adem e me gjeneralin Shkėlzen

Nėn vargun tėnd ia themi lahutės e hutės

Pėr miken time ta putha dy herė plisin nė ballė

Sonte nuk jemi mė legjendė me mikien

Jemi lule pranvere nė pritje tė ēelim

Siq ēelin lulet kudo nė Evropė

Hajt bacalok hajt

Ēamėrisė dergoja lulen ma tė bukur nė botė.

 

Tropojė,e lexuar mė.19,Maj.2011

 

Besa

Dajes tim Gjon Neēaj dhe vėllait Lulzim Logut,shkrimtarė

Nga Tropoja

 

Besa-besė

E ardhur si dhuratė nga zoti

vetėm nė tokėn e shqipeve.

Pėr secilin qė flet shqip

e ka zemėr atdheu.

Besa si besa e Haxhi Zekes

si fjalė e Kullave tė Junikut

tė Krasniqės dhe Gurit tė Gashit.

Besa fjalė e burrit e then PO,

tė bashkura rreth flamurit e atdheut.

Nė Krujė tė Skėndėrbeut

dhe nė Tropojė tė Azem Hajdarit.

Kėmbėkryq me Adem Jasharin

zjarreve tė Prekazit pėr besė e Dhe Kosove.

Shqip e kam pėr zemėr t`ia falė kėtė fjalė  mikut

e shkruar nė  vatrat shqiptare  brez pas brezi

kujtim i lėnė pėr ju qė do tė vini pas nesh.

Ulur edhe ju kėmbėkryq Kullave e odave

nė ēdo kohė e  shtruar sofra shqiptare

bukė e kripė e zemėr siq e thonė nė Shqipėri.

Tė rriteni edhe ju me Shqipet e malit tė fluturoni

vargjeve tė lira tė poetėve tė lirisė 

qė Dhe e Atdhe e kanė fjalėn,

me  zemėr flasin pėr besėn shqiptare.

Kohėrat u munden, shekujt u zhduken.

Erdhi koha jonė tė pėrqafoj fort vėlla

ma mbaj zemrėn e jotja ishte prej kohėsh

mos ma kėrko emrin ,emri yt ėshtė i imi.

Pėr besė tė tretė e kemi Njė emėr.

Tradhtia

Nuk ėshtė nė mesin e fjalėve tė mia

as nė gjuhėn e  asnjėrit nga miqtė e mi.

Jeton si hije mbi shkėlqimin  e burrėrisė dhe  tė sė bukurės

dhe vdes nė njeriun pa emėr e atdhe,

nė njeriun e vdekur vetem aty jeton.

Nuk e quaj si fjalė tė shkruar as tė folur shqip,

mė besoni nuk do tė kisha degjuar kurrė pėr tė.

Armiqtė e sjellėn si dhuratė pėr tė prangosur lirinė

e fjalės,tė kėngės edhe tė emrit tim shqiptar.

E di qė hynė shtatė pash nė dhe dhe del si hije.

Nėpėr secilėn legjendė kalli zemra .

U bė djallė shkuar djallit.

Sot iku pas baladave diku u shkri Karpateve

nė miqėsi tė korbave tė zi,

sė nuk zė vend mė nė Iliri,

as nė trupin tėnd njeri

qė flet shqip.

Guxo e vdis mė mirė

se je i lirė

Nuk ėshtė kjo  fjalė

dreq o djallė.

 

zgjodhi.shaban cakolli


 

 


 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .