Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė


Ballina / Kombėtare - Kulturė -  Art - Peggy Guex

 

Peggy Guex

Peggy Guex

E tėra fillon me njė fėmijėri tė bekuar pėr tė birin e dashur, aq shumė i dėshiruar nga njė baba qė kėrkonte tė ketė djalė. Pason, njė adoleshencė, njė rrugėtim me pengesa tė tmerrshme, rrjedhojė e keqkuptimit tė tjerėve, dhuna e shoqėrisė, tradhtitė, drama njerėzore. Dhe sė fundi, nė saje tė mrekullive tė kirurgjisė, vjen ēasti tė bėhet grua.
Rrugėtim i zbukuruar me lumturi tė dendura por edhe me goditje tė ashpra tė teatrit (jetės), fati i Peggy Guex, e lindur Roland, tregohet shakullinė aventurash tė jashtėzakonshme qė na interpelon me pyetjen: Ē’ėshtė e ndryshmja? Ē ‘vendosim  nė tė vėrtetė nė jetė?

Ajo nuk do tė jetė asnjėherė e nėnshtruar, shpik njė emėr, njė karrierė mahnitėse,
pseudonime pėr music hall: Gloria Paname, Diana Santiago ... Ajo pra veproi duke sfiduar konventat, frigėn, rrezikun.

Sot, 64 vjeēe, ajo dėshmon pėr tė vėrtetėn e saj nė lidhje me rrugėtimin plotėsisht atipik. Neve tė gjithėve pa pėrjashtim, pa veēuar...

* * *

Peggy Guex ėshtė artiste e shumanėshme, ajo merret pėrveē tjerash, me pikturė dhe fotografi. Filolet publikon gati (me autorizim ekskluzif), pėr ēdo tė hėnė nė Ballinė, piktura dhe fotografi tė Peggy-t.

 

 

Kopertina e librit tė Peggy Guex

©Peggy Guex: Labour (Huile sur toile 116X81)


 

 


 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .