Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 

 

 

Kulturė/Art - ELEGJI PĖR PROFESORIN XHEVAT ISMAILI

ELEGJI PĖR PROFESORIN XHEVAT ISMAILI

(10.04.1948 – 05.09.2012)

Teksti dhe muzika:

Demir KRASNIQI

 


Demir Krasniqi

N’ fshat tė Kopernicės –

N’ familjen Murati;

Porsi yll i dritės ,

U lind djalė Xhevati !

 

Herėt i vdiq baba –

N’ atė spital tė Vrajės !...

Mbet nėn pėrkujdesje  

Tė gjyshes dhe nėnės ! 

XHEVAT ISMAILI

 

Pėr t’ mos bėrė gjynahe , 

Si rritet fėmija –

Ish gjyshja Gjylshahe

Edhe nėnė Fetija !

 

Jo veē nėnė Fetija

Dhe gjyshja Gjylshahu ,

Por dhe xhaxhallarėt –

Zahiri e Isahu ...

 

Familja e Xhevatit –

Gėzonte shumė respekt ,

Jo veē n’ rreth tė fshatit ,

Por dhe nė qytet !

 

Ninullat e gjyshes

Dhe tė nėnė Fetijes –

Si zog t’ dallėndyshes

E ēuan drejt muzikės !

 

Mirė kėndonin vėllezėrit –

Hyseni e Mehmeti !

Fort kumbonte zėri

I motrės – Ilfetit !

 

N’ dasma dhe n’ ahengje –

Shtrohej muhabeti !

Mirė ia thoshin kėngės –

Seē shtohej lezeti !

 

 

 

N’ programet festive ,

Nė shkollat fillore –

Merrte pjesė aktive

N’ programet shkollore !

 

Herė kėndonte n’ kor ,

Herė solist  kėngėtarė ,

Herė bėnte humor ,

Herė ishte valltarė !...

 

Si nė Kopėrnicė ,

Ashtu nė Hogosht –

N’ moshėn e rinisė ,

Ai nuk kishte shoq !

 

Djali i Kopėrnicės ,

S’ mund tė zinte vend –

Shkoi nė shkollė t’ muzikės ,

Atje nė Prizren !

 

Atje t’ gjithė shqiptarėve

Iu ngjitej nga ‘i bisht ,

Se mėsimet zhvilloheshin

Vetėm nė serbisht ?!

 

Edhe nė Prizren ,

Jashtė bankave shkollore –

Kudo ish prezent

N’ jetėn kulturore !

 

Pasi nė Prizren ,

Mbaroi diplomim –

Nė Gjilan , ai vjen

Qė t’ punojė n’ arsim !

 

Biri i Kopernicės –

Pedagog i Gjilanit ,

Pishtar  i muzikės ,

Ēelėsi i pentagramit ...

 

Mjeshtėr i fizarmonikės ,

Si bylbyl nga mali ,

Ai  pishtar i dritės –

Prof. Xhevat Ismaili !

 

 

Nė shkolla tė mesme

Dhe n’ ato fillore –

Punonte shumė zellshėm 

N’ jetėn kulturore !

 

Nuk kursente vetėn –

Tėrė mundin e shkrini !...

Seē ia zgjaste jetėn –

Shoqėrisė “Zenel Hajdini”!

 

Pėr nevoja t’ trevės –

Nuk e njihte frikėn !

Ia mėsyu Sarajevės –

Ta studiojė muzikėn !

 

Atje gjatė gjithė kohės ,

Sa studioj muzikėn –

Nuk e lėshoi prej dorės ,

Kurrė fizarmonikėn !

 

N’ tinguj t’ kėngės shqipe –

I shtohej frymėzimi !

Me fizarmonikėn –

Nė Shoqėrinė “Lulėzimi”!

 

N’ qendrat jugosllave ,

Nė shumė festivale -

Seē pėrhapte kėngėn 

Tonė tradicionale !

 

N’ Gjilanin legjendar ,

Biri i Kopėrnicės –

Qe bashkėthemeltarė 

I shkollės sė muzikės !

 

Gjithė natėn e ditėn ,

N’ punė pedagogjike –

Ligjėronte muzikėn ,

Lėndėn Metodike !

 

N’ shkollė pedagogjike ,

Qė quhej “Skėnderbeu” ;

Me ligjėrime metodike –

Zemrat na i rrėmbeu !

 

 

Jo veē nė praktikė ,

Por dhe nė shumė letra ;

Pėr art dhe muzikė –

Na i ka lanė shumė vepra !...

 

Veprat me shumė nam –

Do t’i kuptojė bota !

I gjejmė n’ pentagram ,

I gjejmė dhe nė nota !

 

Profesor Xhevatin –

T’ gjithė do ta kujtojmė !

Me veprat dhe artin –

Krenarė do t’ jetojmė !

 

Gjilan, mė 13.07.2013. 

 

 

 


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat


citate
intervista
letra hapura
botime reja 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .