rmt                                                                                                                                                                                                                        

Filozofi

Letėrsi

Shqyrtime Kėndi Politik Citate Mėrgata Poezi - Prozė Lojėra

Ballina

Shkrimtarė Shqiptarė

Bashkėkohorėt

Gjysma e parė e shek. XX

Rilindasit
Bejtexhianenėt

Shkrimtarė tė huaj 

Portali Filozofi

Nobelistėt

Poezi e Prozė

Letra tė hapura, Reagime, Komunikata 

Shkrimtarė tė huaj 

Bashkėkohorė

Gojėdhana

 

 

Promovime, Pėrkujtime

Arkivi

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


 

 

 


Lidhje tė jashtėme:

Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Fjalor / A-Zh

 

Fjalor

E fundit: TĖRPLOTĖ

tėrplot/ė, f.sh.-e(t) lopatė, vegėl druri pėr shirje tė drithit; poashtu pėrdoret edhe pėr pastrimin e borės etj.  

Shko te fjalori

wpe1.jpg (3383 octets) ...i fjalëve të rralla, të haruara apo të lëna pas dore wpe2.jpg (1813 octets)

Është bë modë ndër na të « harojmë » gjuhën tonë shekullore dhe të marëm fjalë të huaja vetëm për dëshira meskine të mendjemadhësisë së turpshme. Nëpër titujtë e shtypit dhe mediave tjera, pa asnjë nevojë, nga katër fjalë të shkruara me gërma të trasha, tri janë të huaja.

Qëllimi i këtij fjalori është sadopak të ndihmoj të rijtë ta ruajnë të folurit e prindërve të tyre dhe kështu ta mbrojnë gjuhën tonë nga shpartallimi dhe nga ndikimi i modës dëshpruese të huazimit nga ata që kryesisht janë më të varfura nga shqipja.  Njëherit, ky fjalor do të ndihmoj në ruajtjen e fjalëve të vjetra, përdorimi i të cilave është rralluar nga shkaqe të ndryshme shoqërore (p.sh. zejet dhe veglat që nuk i hasim në përditëshmëri etj).

Që ky fjalor të jetë sa më i pasur dhe i vlefshëm, ftoj vizitorët e kësaj faqje dhe të gjithë dashamirët e ruajtjes së fjalës shqipe, të bashkëpunojnë, duke dërguar fjalë të haruara apo të lëna pas dore.


 


 

Horoskop javor

 

 
 
     
 

|Portali i citateve | |Citate sipas autorėve |

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dituria| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| Lumturia| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Tė-pandara| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .