Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Poezi dhe Prozė - Yllka Filipi: DHE BĖHEM NUSE BRONXI - poezi

 

DHE BĖHEM NUSE BRONXILori Xhaferri 

Lori Xhaferri ka lindur mė 17 maj tė viti 1975 nė qytetin e Pogradecit. jeton nė Korēė. Arti i saj bie nė sy pėr gjetjen e bukur dhe ndėrtimin me art tė poezisė.

 

POEZISĖ

Kujtuan se mė morėn poezinė
miken besnike tė zemrės time,
atje,ku dhembja ime dhemb
e nė ēdo varg ėshtė njė pik’ lot.

Lakmia,smira,ligėsia,provuan
t’a zhdukin atė para syve t’ mi
un’ e mblodha me shpirtin tim
kėshtu s’munden t’a vrisnin dotEMIGRANTĖT

Me ēantė mbi shpinė t’mbushur me mallė,
rrėzė supash rripat e saj fort t’shtrėnguar,
t’rrezikuar frikshėm endeni nėpėr vargmale,
nėpėr dhėmbė fatziun fajtor duke mallkuar.

Shikimi i nėnės si shqiponjė pas j’u ndjek,
klithma vajzash mbetur ikona nėpėr pragje,
njė dashuri e braktisur shpirtin tuaj e djeg,
lot’ qė mundin burrėrinė e shkasin mbi faqe.

Motra zemėrngrira presin nė ankth zhytur,
veten mallkojnė qė nėna s’i bėri dot djalė!
Vėllezėr kėrthinj prej trishtimit t’mbytur,
dhimbje e pamatė qė gjunjėzon dhe djallė.

Mėrgim mėkatar, mijėra varre bosh ke lėnė ti,
nėna kobėzeza, qė s’kan’ njė gur ku tė qajnė,
vejusha t’pafata ngado mbjellur si tulipan’ t’ zi,
fėmij’ qė prindėrit nė prehėr dot s’i mbajnė.

Emigrant, fjalė mizore qė s’di te falėsh kurr’,
dete lotėsh mbush e mallin kudo ti e mbjell,
zemra nėnash me gozhdė mbėrthen pėr mur,
pėrcaktor njerzish qė tonelata dhimbjesh sjell...!KUR  KTHEJ  KOKĖN

Kthej kokėn pas, hedh vėshtrimin larg.
Atje thellė nė skajet e skutave tė vjetra!
Vegime, kujtime e imazhe m’shfaqen pėrpara
si tablo bardhė e zi, herė njera e herė tjetra.

Gėrmoj kujtesėn, gjej gjithcka kam pasur!
Kudo shkel mendimi, mė ngjall nostalgji,
kam gėzimet, lotėt, njerzit mė tė dashur,
shoh tė bukurėn, tė emblem e tė hidhur fėmijėri.

Shoh lotėt si kristali qė kam derdhur pėr dikė,
qė zemrėn miliona copash m’a ndau kur u shua!
Po kėrkoj gėzimet se dhimbjen s'dua t’a shoh mė!
Ja shtėpia ime e vjetėr, ku prinderit mė lindėn mua.

Atje kam ecur, kam kėnduar, kam qeshur e qarė
djem tė mirė e capkėnė m’ė kanė dashur si tė marrė,
qė fėmijė misterin, tė bukurėn, gjithcka nisa t'i kėrkoj!
Tani e fortė si shkėmbi aventurėn e jetės me force pėrballoj!

Duart e arta tė Zotit gjithmonė mė kanė ledhatuar!
Me engjėjt jetoj, ndaj lutjen, ēdo ēast e pėrshpėris.
Kur jeta mė rrėzon nga engjėjt jam rrethuar,
ky ėshtė ditari i jetės time, prej saj askush nuk e gris

JAM  ATY

Un’ jam aty
si njė dor’ e padukshme
pėr t’ fshirė lotėt e tu
n’ syt’ me ngjyr’ deti,
edhe kur ti nuk m’ sheh.
Jam aty kur ti prej dėshpėrimit 
vdekjen e ndjen pran’,
luftoj me djajt’ e ferrit
vetėm qė ti tė jetosh.
Jam aty kur bota bie mbi ty
e pa mėshir’ tė urren,
mbaj peshėn e saj
mbi lotėt e mi si kristali
pėr tė treguar se ke dikė
qė tė thot’ tė dua.
Un’ jam aty 
kur ėndrrat e bardha 
dhe shpresa tė braktisin,
bėhem fanari yt 
vetėm qė ti tė shpresosh.
Un’gjithmon’ kam qėn’ aty.
Ti ku ke qėn’kur un’
kam pasur nevojė pėr ty ?
Pse nuk erdhe’ kurr’ ?
Vall’ a do t’ jesh ?
Po t’a them se t’ kam pritur gjatė
dhe mė nuk do t’ pres.
E lėnduar do jetoj e vetme
ndoshta do t’ shkoj afėr 
perėndimit tim,por betohem
se kurr’ nuk do t’ vdes.
Nė kėt’ bot’ t’ vogėl fare
njė shpirt i madh do t’ gjendet

qė mua t’ mė jap shpres.


 ZGJODHI DHE PREGADITI:SHABAN CAKOLLI

 

 


 

 

A e dini se...?

 

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .