Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Prozė e Poezi POETJA JONĖ LIZA NDRECA

 

POETJA JONĖ LIZA NDRECA

Liza NDRECA: POEZI

ME DIELLIN

Kėtė buzėmbrėmje
tė pashė e mė pe lodhur,
por dashamirės tė dy.

Ngriheshe krenar i shndritur
nė majėn e njė kodre,
nga s’tė kisha parė kurrė.

Mė ledhatoje e tė buzėqeshja
rrugėve qė kryqėzoheshin,
tė lumtur tė dy.

Qė nė agim u nisėm bashkė
nė njė rrugė tė gjatė,
bėmė paktin tinės,
tė mbėrrinim njėherėsh.

S’e di sa ishte trajektorja qė pėrshkove,
as ajo qė pėrshkova unė s’e di,
nuk i mata, nuk munda as nuk doja,
vetėm di se nė rrugėn e kthimit
pėrsėri kryqėzuar udhėtimin.

Lodhur me njė ngjyrė tė purpurt
u zhyte tė freskoheshe nė det,
pa harruar tė mė pėrshėndetje.

Lodhur sa ti dhe mė e zbehtė
buzėqesha sa munda..si nė agim,
dhe u zhyta mė thellė se ti
nė ėndėrrim..!!

ĒAPITESH

Hedh hapat ngadalė,
sikur ecėn zbathur
mbi qelq tė thyer.

Njė gjeth i zverdhur
tė ndalet nė sup
e ti stepesh.

Tret mendimin larg 
nė kohėn e ikur
nė stinėn e luleve, 
veren e nxehtė,
vjeshten e ndritur..

Tani strukesh
nė petkun e bardhė tė dimrit,
ke ftohtė. 
Ēapitesh pendueshėm
drejt stolit bosh..!!

DIKU MES TYRE

Nė njė skutė mes jetės e vdekjes
je pakėtuar ngusht,
s`tė ka ngelur vend
as tė kthehesh nė brinjė.

Ciles po i ndruhesh me shumė..?
Pasi tė dyja tani
motra tė janė bėrė,
e njėra mė fort se tjetra
tė shtrėngon ne gji..

kesaj te ketushmes.. jetės,
i japim doren,
pėrpiqemi ta ndihmojmė tė tėrė
tė tė marrė nė krahė..
Na ndihmo dhe ti..!!

E tjetra..vdekja.. se di
nga e merr gjithė atė forcė 
tė luftojė e vetme..
a ndoshta nė heshtje,
bėtė kompromis tė dy..

VEGIM

Si brymė e kėsaj stine,
ku.. nuk ėshtė lėnda qė bėn materjen,
veē mendimi e sajon atė.

Ky mendim them unė,
tė ka ndėrtuar dhe ty,
latuar sipas shijes se tij
larg te qenurit ky qė je.

Vesh petkun e akullt, 
dukesh e zhdukesh
nėpėr humėtirėn e natės korb.

S`tė le kohė tė gjykosh,
je i vėrtetė apo vegim
lodhės,
i njė nate tė pagjumė!

NĖ LARTĖSI RESH

Lart, ngjitur me retė
pėrzier ndėr to, 
ku silueteta mezi dallohet. 
Atje je rehatuar,
njesuar me grinė e tyre.

Kujdes...!! Nėse i ndjek deri nė det,
a do arrish dot, me to tė ngrihesh
ngarkuar me mund..?!!
Ndryshe tė pėrpinė kaltėrsia e tij
paēka e bukur, 
tė lėshon nė fund..!!

Pėrpiqu tė jesh diku nė lartėsinė e qiellit,
silueten qė lėshosh ..nė tokė a ndoshta nė det,
mjafton tė keshė mundėsi, tė kthesh kokėn pa frikė,
ta shohėsh hijėn tėnde...e qetė..!!

 

ZGJODHI:SHABAN  CAKOLLI
 

 


 

 

A e dini se...?

 

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .