Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Poezi dhe prozė  Reis Mirdita: Mjeranėt e qytezės sė lashtė

 

Mjeranėt e qytezės sė lashtė


Tregim (...)

Grupi namėkeq, gati si gjithėmonė hangarizej mbi trotuarin e qendrės sė qytezės. Folnjin pa rradhė e me britma halucinante qė i pengonin jo vetėm kalimtarėve po dhe qenve qė kishin dalė nė sheti tė pasditės me pronarėt e tyre. Dikush kalonte pranė pa folur, dikush murmuriste diēka e njė numėr i mirė delnin nė anėn tjetėr tė rrugės.

Ishte ky grup i formuar nga tė rinj shqiptarė qė dallonin nga shumica bujare e atdhetarėve tė tyre. As shkollė as punė; po sidomos pa respekt e pa edukatė. Ishte e pamundur tė kaloj ndonjė femėr kėsaj qendre. E moshuar o e re, cilėsohej rospi, kudėr… Ia gjenin edhe do veti tjera qė as nuk e shof tė udhės t'i pėrmend fjalėt e dėgjuara nga «mė tė mirėt» e kėsaj ane. Po po, ata e quanin dhe me siguri besonin se ishin mė tė mirėt, mė tė bukurit, me inteligjentėt… Ruajna Zot nga njerėz tė tillė, "tė mirė" qė shajnė ēdo kend qė ju shef syri, ruajna Zot nga mė tė bukurit qė nuk ia tejkalojnė me lartėsi trupore njė « jo tė bukuri e ndonjėri prej tyre si skrakle nė forma bananje, ruajna Zot nga mė tė menēurit qė nuk kanė nė fjalorin e tyre njė fjalė tė mirė pėrveē sharrjeve nga mė tė ndyrat…

Dhe ndodhi ajo qė pritej ngaherė... Ndodhi kėsaj dite me diell pranvere. Plaku qė kalonte shpesh qendrės, vėrente qė moti se kėta "trima" sa herė qė e shohin nga larg, fillojnė tė zgėrdhihen e tallen nė kurriz tė tij por ai vetėm e arsyetonte kėtė me njė dukuri normale tė rinisė qė po ndrron nga ajo e kohės sė tij. Nuk dinte pse zgėrdhiheshin po sa ta shifnin dhe as nuk ēante kokėn nė fillim. Kalonin muajė dhe plaku, qė akoma mbante njė ecje tė bukur dhe rrezatonte sharm e elegancė, ngadalėsoi hapin pranė grupit dhe pasi i pėrshkoi njė hap, u kėthye se dėgjoi njėrin nga trimat  tė thot: «Pederi i keq…» Plaku ngadal e shtini dorėn nėn sjetull dhe fare pa nervozė iu drejtua atij qė e quante veten «Mė i menēuri refugjat» ( e ishte i vetmi refugjat shqiptar nė qytezė, tė tjerėt kishin ndonjė lloj "letre" vjetore...):

-Edhe sikur tė isha… ēfar tė bėhet ty ?!  Por vallė, mė trego,  gruaja jote apo nėna jote tė thanė se jam peder? Tė dyjat bashkė i kam rrokullisur dhe mė kanė lavdėruar si mashkull, ndryshe nga qė mė quan ti o i shpuar pėrmbas. Edhe ju qė qeshėt si hijenat kur mbarsen, pyetni nė familje se ju tregojnė tė vėrtetėn!

Trimat e trotuarit u zbehėn dhe filluan tė dridhen si kėlyshė pa zot nė kohėngricė. Pas disa sekondash njėri vetėm desh ndoshta tė arsyetohet dhe pėshpėriti me zė tė hollė femre:

-Herr…

-Mshile dhe shko shkėrdhehu, bir kudre, - ia mbylli profesori plak dhe eci me ngadalė nė drejtimin e atij qė foli. «Trimi» u tut dhe u zbyth. Plaku krenar, u kėthye dhe vazhdoi hapin nė drejtimin fillestar.

Shumė ditė mė vonė, flitej se profesori i pensionuar i shkollės sė madhe tė qytezės, kurrė nė jetėn e vet nuk kishte pėrdorur fjalė qė as nga larg nuk mund tė krahasohen me ato qė tha asaj dite. Nxėnės tė dikurshėm tė tij e mes tyre edhe shum shqiptarė, shprehnin dashuri tė madhe pėr tė. Dhe ata qė thanė fjalė tė mira pėr profesorin, i njihnin tė dy palėt. Njėri dėgjova tė thotė: «Ah, ata…! Tė gjitha femrat pėr ta janė rospija. Njė gjė mė habit, prej nga e dijnė kėtė?! Asnjėrin nga ta kurrė se kam parė me femėr!!!?». Njė ditė tjetėr, njė ish nxėnės shqiptar, tash edhe vet profesor nė tė njėjtėn shkollė, pyeti plakun pėr ngjarjen tani tė famėshme nė regjion e ai iu pėrgjigj:

- Ēdo vend e ēdo komb ka llumin e vet. Llumin qė nuk lahet lehtė dhe vazhdoi,- disave prej tyre ju njof edhe prindėrit…

«No comment, dardha bie ndėr dardhė», tha me vete profesori i ri duke menduar pėr "trimat" e pėrdhosur dhe e ftoi nė kafe plakun e respektuar e tani edhe hero, nė terracon e bukur tė restaurantit pėrballė.
 

 


 

 

A e dini se...?

 

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .