Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 
 

 

 

 


Ballina / Poezi dhe Prozė - Shaban CAKOLLI: Krisma e fjalės (Poezi)

 

KRISMA E FJALĖS


Shaban CAKOLLI:

KRISMA E FJALĖS (Poezi)

JEHONA E SHEKUJVE

 

Aty pran trotuarit
rrokaqielli pėrgėdhel yjet
mė poshtė
nėn hije purgatori
tenda e fshehur e mallkimit

Nė guvėn e shpirtit

Nė guvėn e shpirtit

Shpresa – ylber amshimi
ngrihet hark nė qiell
nėnė tė cilin rrjedh
lumi i amshimit

Kush ėshtė ai trim
qė mund ta kapėrcejė
harkun e fatit tė vet
qė poemėn e vet
ta dėgjojė pėr sė gjalli

FJALA JUAJ

 

Nė kujtesė do mbetet
ajo fjalė
qė vjen maleve
me flakėn e kushtrimit
heu
kush ėshtė trim
se ora ka ardhė
ujkun e ēalė
ta heqim zvarrė
nėpėr baltė

 

UNĖ  DHE  MALLI

 

Tėrė natėn bashkė
unė dhe malli
na mbyti halli
i kėsaj jete jallane

Kur s’kam gjumė fare
ndez njė cigare
brengat t’ kthej nė tym

DROJA

 

Druaj se djalli
me xixa stralli
na vizaton yllin
midis balli

Vijnė pastaj hijenat
t’i grisin pelenat
e foshnjeve tė palindura

Kėta klysh popi
soji e sorrollopi
qė tė pijnė gjak populli
shekulli s’i ngopi

Nė kėtė rreth harkor
tė rrugėtimit mizor
vetėm lėmshi i fatit
na mbeti nė dorė

FJALA E HUMBUR

 

Mbeta pa fjalė
a ditėn kur jam nisur nė jetė
rrugėve tė paruugė
nė dritė e mugė

Nė guvėn e shpirtit
ndryer ėshtė qe njė shekull
e betuar nėn dritė qiri
para ikonės sate
liri

 

KAPTINA  II


GJURMĖ PAS GJURME

 

E GJATĖ KJO NATĖ

Sonte
gjithēka po fle nė qetėsinė ė vet

Nė dhomėn time
qielli i ka ndezur fanarėt
tė mos tremben
qelizat qė tajisin
lėngun e jetės

tė gjatė shekujt
qė flejnė dhomat flejnė qytetet
sonte gjumė nuk kanė vetėm poetėt
bėjnė qarqe,
nėpėr vargje
tė regjur si gėzofet
shkrihen nė vuajtjet e popullit.

 

E NDIEJ HUMBJEN

 

Viti shkel vitin
pesha bie
pingul nė shpirtin tim
tretur nė mėrgim

Njė pjesė e diellit
m’ ėshtė shkėputur
nga qielli i bebėz
nga hija e lotit tim
derdhur
nė dhe tė huaj

Nėse unė s’ kthehem
hija ime do tė bredhė
trotuareve tė nbotės
pas mallit tim

Pėr ēdo natė
e bėj nga njė shtegėtim
nė mendje
pėr nė shtėpi
pėr amanetin e nėnės
para se tė japė lamtumirėn
pranverave tė ikura pa kthim

 

HALL MBI  HALL

 

Turma shkojnė
turma vijnė
mbijnė si bari i keq
nė faqen e blertė tė globit

Prej shekulli nė shekull
kėrkojnė lėmoshė
trotuareve tė fatit

Trokasin nė portė tė hapur
kastat luksoze
tė ngopura parfumnesh
tė njė biznesi tė ndyrė

ORA  JONĖ

 

Gjurmė pas gjurme
bjeshkė pas bjeshke
na ndoq sopata shpatėn
nėpėr shekuj

Kėtu varrė e atje varrė
mė bėhet shpirti mulli ere
nė skėterrė pas skėterre
deri kur tė bredh me bredh
kėshtu,o shpirti im?
nga tė palarat
e botės pelim

Kėtu s’ jam
atje s’mė lėnė,
o nėnė

qenia ime e ndarė nė dysh
nė udhėkryq

 

E BUKURA   MORE

 

Moj e bukura More
si tė lash, e mė s’tė pash
si tė lash, si tė lash
si tė lash, e mė s’tė pash
(popullore)

Ec nėpėr tė kaluarėn
pėr ta gjetur tė ardhmen
ėndėrro shqip,
frymo shqip
o Arvanit

Hy kalabrisht
i dehur mendimeve
arbėrisht
e jetėn vazhdo
prore
e dasmėn
bėje pleqėrisht

Edhe varrin hape
me E bukura More

Rro sa malet
me dhembjen shkėmbore
buzė detit
me shikim tė humbur
nga e bukura More

TY QĖ PO VJEN

 

Nė kėtė botė
erdhėm njėlloj
me rregullat e ngurta
tė natyrės

A lejon natyra
pamjet me dy fytyra

Njėri maskė
laraskė
nė atė degė tė fatit
qė ēukit
kokrrat e inatit

Me kurriz pėr murriz
tjetri kruan
unazat e shekullit

LAMTUMIRĖ

 

Tėrė kohėn u rropate
pėr kėtė jetė bajate
ndėrtoje kulla prej letre
rrokaqiej e pallate

Atė qė bėje ditėn
rrėnoheshin brenda nate

Falė tė qoftė
o miku im
ky mashtrim

MORT

 

Tė etur pėr gjak
kėta barbarė
edhe nė ėndrrat e tyre
hapnin varr

Po nga varri i tyre
s’ do mbijė as fije bari
vetėm ndonjė gjethe anēari
mund ta sjell
era nga shkretėtira

KĖNGĖ NĖ DARDANĖ

 

Metush Krasniqit

Nė Dajkoc
e nė Dardanė
anembanė
kėndohet njė kėngė
pėrjetėsie

Kėndon bilbili
maje lisit
pėr njė legjendė
qė e lindi fisi

Kėndojnė nė kor
shkėmbi
e lumi
duke rėnė
nėpėr fushė
pėr shqiponjen e Krasniqes
nė qiellin e kuq
tė Kosovės

KOSOVĖS

 

Kosovė
copė fushe e Edenit
me pėrmasa ėndrre
me qiellin
pėrplot shqiponja
qė ngrejnė qerdhe
nėpėr zemrat tona

PĖR TY DRITĖ

 

Flakadan lirie
qė n driconte nėpėr zemrat tona
me shekuj

Shekull pagjumėsie
ėshtė ky
c’ tė bėjmė me ty
nė cilin qerpik
si nė shandan
tė vėmė
nė cilin qiell
tė bebėzave tona
tė grisura

Tokė e shenjtėe
e Kosovės
me kėtė florė
tė kuqe gjaku
me xixėllonja stralli
qė dalė kanė
nga nga limfa jonė

NĖ BRENDI

 

Kėndej gjithė zjarr
e andej akull
vetėm gjurmė
e kthtėrave
tė stinės nė xham

Zjarri djeg
leckat e stinės sė ikur
nga fryma e detit
tė strukur nė gjethe bajameje

Njė syth ėndrre
zėnė e ka zogun e bilbilit
nė kafaz

E GJATĖ KJO NATĖ

 

Sonte
gjithēka po fle nė qetėsinė ė vet

Nė dhomėn time
qielli i ka ndezur fanarėt
tė mos tremben
qelizat qė tajisin
lėngun e jetės

tė gjatė shekujt
qė flejnė dhomat flejnė qytetet
sonte gjumė nuk kanė vetėm poetėt
bėjnė qarqe,
nėpėr vargje
tė regjur si gėzofet
shkrihen nė vuajtjet e popullit.

AS NĖ JETĖ; AS NĖ VARR

 

Mė humbi shoku i shpirtit
e zhdukėn pa gjurmė
kėlyshėt e ferrit

S’ ėshtė askund
as nė jetė
as ndėr varre.
s’ėshtė mė hija e tij

Ai s’ėshtė askund
se ėshtė gjithkund
duke u dhėnė shpirt
gurit e drurit

KAPTINA   III


ZJARRI QĖ KA KOSOVA

LETRA  E NĖNĖS

 

Mė ēoi nėna letėr

shkruar mė kishte
me lotėt e saj

Liqe i pafundė
dukej pika e mallit
qė derdhur ish
nėpėr fjalė

Mė shkroi nėna letėr
dhė njė liqe malli
e ktheu nė avull
vetėm me njė fjalė

RRUGĖS PĖR NĖ QIELL

Sa herė mbi ēati
na kėndonte korbi
nėna e mallkonte
thoshte: kėndon morti

Shenjat e shenjta
tė krahut tė shqiponjės
u dukėn nė qiell
dhe nė palcėn tonė
rrymoi liria

ERDHI  ORA

 

Pabesitė e bardha
nga shekulli nė shekull
mallin pėr liri s’na shuan

Brigjeve tė ėndrrave
u pėrplas akullnaja
nė rropulli
u trand liria
e ujqėrit uluritėn
e bjeshkėt gjėmuan
e u trembėn majet me dėborė
se erdhi ora
e flakės sė pashuar
tė zjarrit ilir

Dielli ka shndėritur
qiellin e zemrave tona
se jehoi zėri i Ademit
se Hamza i zu pritėn
jehut tė kushtrimit

i gjallė apo i vdekur
i Besėlidhjes sė Gjergjit
jam pėr jetė

NĖ UDHĖKRYQ

 

Kėtej vihet
andej shkohet
rrugėt tona
s’mund tė ritakohen.
nė brendi
shpalos kujtimin
tėndin dhe timin
i vogėl ėshtė hapi im
pafund
veē mall e trishtim.

PĖRSE MĖ IKE

 

Mė ike
o mike,
me mėngjesin
e vjeshtės
mė le
me hirin e mallit
tė ruajė
atė gacė tė fshehur
tė dashurisė

Mbeta nė udhėkryq
tė dashurisė
me sy kah qielli
duke pritur
pikat e lotėve tė tu
qė do t’i sjellin
retė ė kėsaj vjeshte

E VĖRTETA

 

Kur kreshnikėt tanė
i hapėn hartat
atyre nė duar
iu dogjėn kartat

Lartmadhėria
mbet lakuriq
para pasqyrės
u bė gaz i botės
karikaturė e gjallė
qė tė bėn mė lot
tė qeshėsh

Gomari qė shtihej ujk
mbeti pa lėkurė
dhe filloi tė pėlliste
deri nė kupė tė qiellit

Vetėm kur nė gjyq
e depozitoi mendjen
u pa sheshit
se burri i botės
pėr mburrje e kishte
trurin e gomarit

ETIKETA MIRĖSJELLJEJE

 

Atyre iu iu dridhej buza
e u kruhej zuza
tek flisnin me romuza
pėr luftėn e madhe

Urrenin njeri-tjetrin
tek i lanin faqet ndėrsjellė
me pėshtymėn e puthjeve

Biografitė plot akuza
kandidatė pėr biruca
qė kur lindėn nga lluca

Trima para pasqyrės
para kufomave
dhe dhomave
qė kundėrmonin ligėsi

LOT  KOSOVE

 

Sllav e shkja
dhe djalli i zi
na lakmuan edhe gjelbrimin
e fushave tona
nė sy

As me vetėveten s’ lanė
tė flisnim njerėzisht
pėr njerėzimin
se njerėz s’ishin

Shkilnin tokėn tonė tė bukės
me thundrrat e tyre
me brirė therrnin
qiellin e kaltėr
tė bebėzave tona

Zjarrin qė ka Kosova
pėr liri tund dheun
dhe shpėrthen
deri nė qiell
duke djegur e pjekur
mustakėt e miu
nė fytyrat satanike

Kur shiu i lotėve pushoi
rreze lėshoi liria
dhe me foshnje u mbush shtėpia.

TRIMAT

 

Zjarrin qė ka Kosova
s’e ka Etna
as vullkanet nė Tokėn e Zjarrtė

Aty ku shpėrthen zjarri
ngrohet shqiptari
me flakėn e lirisė

Mė bėnė trim dhe mua
ushtri e rritės
roje e Kosovės
dhe e shkėndijave tė gjakut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KAM NJĖ HALL

 

Kam njė hall
mė tė madh se lumi
me netė tė tėra .
s’mė zė gjumi
kėshtu dje
kėshtu sot
i pėrgjumur nėpėr glob
mbuluar prej luksi

Anonim
nė azil
pa mik e me myk
i mbyllur nė terr
endem nėpėr vetėvete
nė anonimitet rroj
e vdes ngapak
ēdo ditė

EMĖR I NEMUR

 

Udhėtarė tė territ
hyjnė dhe dalin
nga dera nė derė
ecin pėr teh tė thikės
duke u pėrpjekur
tė kėrcejnė nė humnerė
hapur nė anatemė
si fėmijė tė humbur
thellė nė pyll
lajkash e trishtimi

U lexohet nė dritėn e syve
mallkimi i territ
ngrysen e gdhihen
me njė vel mėrzie

Nuk kanė shteg as prag
s’dijnė kah nisen,
as ku ndalen
me kėtė rrugė muge
emėr tė nemur
gurbet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit

JETĖ PA SHIJE

 

Kam etje
si nė dimėr
ashtu nė verė

Tablo e recetės sime
e pij qumėsht
mė bėhet vrerė
ha bukėn
mė bėhet gurė.

Para syve perde muge
kjo ėshtė panorama ime
nė muzgje gjumi

Menu e pashkruar
me njė pėrzgjedhje
pėr oreksin e humbur tė ditės

JETĖ  E VAJ

 

Rrodhi pėrrocka ujė loti
rrodhi kot sė koti
kur ndryshoi moti

Nė katėr anėt e globit
rri buzė trotuari
duke shikuar
ndėrrimin e ngjyrave nė semafor

Kėrcitėn kockat nga reuma
kur filloi riga e shiut
tė bjerė nga ai qiell kuq e zi

Nė gjysmė u ngrit flamuri.
flamuri i kuq
i larė me gjak
pėr kėtė jetė tė pafaj

KAPTINA IV


NĖN QIELLIN E HUAJ

 

MĖRGIMTARI

 

Larg atdheut
larg shtėpie
tė shkuan vitet
sikur hije

Vetėm agimi i djalėrisė
hap portėn e kujtimeve
dhe nė fushat e bleruara
tė viteve
njė ēunak kėmbėzbathur
mbledh Lulenarēizi

E shkurtėr ėshtė jeta
si njė shirit celuloidi
qė fillon nė kujtime
dhe mbaron nė njė beze tė bardhė
nė murin e moshės

Imazhe gri
si bryma e flokut tėnd
ngrin e shkrin nė lėvizje
tė pėrhershme
tė ėndrrės
Rini e thinjur
stacioneve
presin e pėrcjellin
vagonat me radhė
qė bredhin nga stina nė stinė

 

NĖN QIELLIN E HUAJ

 

Ky qiell mbi rrokaqiell
dhe jeta jonė drith e miell
brenda mureve tė betonit
vyshket e pafaj
nė kėtė nėnqiell

Deri nė asht unė kam acar.
dhe duhet tė mbulohem
me njė re tė trashė tymi
ose tė pėlcas si tollumbace
nė duart e njė fėmije bonjak
e gjuajtur
nga njė shigjetė acari

Zemra ime e mėrdhirė
del gjysmėlakuriqn tė shėtisė
nėpėr kopshtin e mbuluar me vesė

BUZĖ  LUMIT  RAJNA

 

Buzė lumit Rajna
mbi syprinėn e ujit
hijen mallit e ndeza
tani jam pa hije
i lehtė si avulli
si njė hije malli
qė ka rėnė mbi ujė

ME  SHTEGTARĖT

 

Bashkė me dallėndyshet
u nisėm
pėr njė ditė shtegėtimi

Kaluam fusha
lumenj dhe detra
pėr ta gjetur folenė
e stėrgjyshėrve pellazg

Kur vinin pranverat
dhe bora shkrihej
nė diell shfaqej
strofulli i lashtė
nė njė dege tė tharė

KUR  DOLA PREJ  SHTĖPISĖ

 

Kur dola prej shtėpisė
ia dhash flakėn rinisė

Si qen e tėrbuar
lehte uria
e skamnorit
nė dheun e huaj

Erdhi koha pėr t’ u nisė
dhe i thash nėnės
tė ma varė atė bazybe
nė qafė
qė tė mė ruaj
nga syri i keq i mėrgimit

Zemra e nėnės
u vyshk pėr njė minut
siē vyshket lulja nėn brymė
dhe zemra e mėrgimtarit nga malli

Njė vaj i padukshėm
ma dridhi buzėn
dhe s’ mund tė them
asnjė fjalė malli
pėr tokėn qė po e lė

Jetė e namur
sot pėr nesėr
me rininė e humbur viteve
tė njomura me lot

Vitet shėnohen
me hijeroglifet
pėr historinė fatkeqe
tė brezave qė po vijnė

MALLI PĖR KROIN E FSHATIT

 

Ngjiten vashat shpatit
shkojnė te kroi i fshatit
tė buta si delet
i zbukurojnė belet
kur ngjesin kordelet.

Qafat me rruzare
n’kostume shqiptare
qėndisur me rreze

Kroi i fshatit
ujė rrjedh teposhtė
nga fushat
pėr t’i ēmendur ēunat
pėr t’i joshur ēupat

Tani mė zgjon etjen
nė kėtė tokė mėrgimi
malli mė djeg shtatit
pėr kroin e fshatit.

NĖNĖ  MOJ NĖNĖ

 

Kur u ndava nga ti
o nėnė
qava natėn e tėrė
se kisha mall
pėr njė fjalė tėnden

Kur m’i kėndoje ninullat
o nėnė
nė gjoksin tėnd.
fluturoja nė qiell

Mė ty pėr dore
hapėroja nėpėr oborre
dhe sot
mė merr marrė malli
tė mė marrish pėrdore.
o nėnė

Rrudhat e pleqėrisė
sa tė hijshme i kishe
si vija tė dritės tė yjeve nė qiell
nė netėt plot hėnė

Sa mė ka marr malli
pėr njė bukė
nga dora jote.
o nėnė
pėr njė bukė misri
me shije fėmijėrie

Si zgavėr lisi
zemra mė ėshtė bėrė
ke era fsheh borėn
pėr flokėt e mia

Edhe zogjėt e malit
nėse mė thėrrasi
t’ i lot mos lėsho
qėndro dhe mė prit
se do tė kthehem njė ditė.

NĖ VIZION

 

Nė njė kopsht nė Osnabrück
me njė me njė dallėndyshe u bėra mik

Zemra bėri benė
se do t’ia ruaj folenė
derisa tė kthehet nga shtegėtimi

Iku duke mė pėrshėndet
me krahun e lehtė.
zogu i shkretė

Kalon detėra edhe toka
tė sjell tė fala
nga Shiroka

N’ ma pashė nėnėn me lot nė sy
ajo qanė edhe pėr ty:

I ZHDUKUR

 

Njė gotė verė
njė cigare
si nė odat
shqiptare
shuaj mallin e vendliondjes

Pa shtėpi e katandi
shterg i humbur
nė stinė vjeshte

Jam shumė larg
vetė syrgjyn
me njė gotė
dhe tym duhani
rendis ditėt
nė rruzaret e vitit

KUSH  JEMI

 

Kėshtu ishte
kur jetė
bėnim me dreqėrit

Brejtėsit na e grisnin
dokumentin e identitetit
tė mos e njohim
as shembėlltyrėn tonė
nė ujin e pusit

Na pyesnin: Kush jeni?
nga vini?
a ke dėshmi
pėr identitet

Ja kėtė kartė ndėrkombėtare
se kėtu kemi ardhur
nga ferri ynė
se jemi nė thelb
origjinal

VIZIONARIT

 

I.Rugovės

Jeta
hije e vogėl
Pėr ėndrrėn tonė
tė madhe

Mbyll njė portė
hap njė portė
pėr tė dalė nė njė moshė tjetėr

Edhi dita
t’ mbledhim frutet
nė atė pemė tė jetės
nė mungesėn tėnde

Dita e dhimbje se madhe

N’shekuj morti
u rritėn brezat
duke pritur
tė vish ti
me njė fanar ardhmėrie nė dorė

Tani njė diell i kuq
rri varur
nė atė degė tė
tė bleruar
nė pemėn e jetės

Ai iku
po njė brerore lirie
ndriēon pėrjetėsisht
nė atė afresk
me portretin tėnd

ANTIHISTORIKE

 

Sa herė ia shikoj fytyrėn
mėsuesit tė historisė
mė bėhet se lexoj
njė pergamenė tė lashtė
tė zhubrosur nga vitet

NĖ FLAKĖN E KUSHTRIMIT

 

Nė kėrkim tė fatit

Znj. Reile Hildebrandt

Sa shumė lustra fjalėsh pėr paqaėn
po botės s’ia ndėrron fgaqen
prej mesjete
ne histori
s’ia ndėrron kush numrin
kėsaj flete
tė lirbrit tė fatit

Karvane tė pandalura
nėpėr rrjeta rrugėsh
tė labirinthit nė Ballkan
jetė insektesh bėnin
nėpėr shekuj

Nga muri kinez
deri te Muri i Berlinit
nėpėr gjurmėt e hirin
fati shtijohej
nga brezi nė brez

Edhe sot
nėn harkun e fatit
rrjedh ai lumė i pagjumė
njerėzish
pėr tė dalė
nė atė fushė jeshile tė Edenit


 

 


 

     
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .