Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Prozė e Poezi - Blaga Dimitrova: Tė gjorėt ju!

 

Tė gjorėt ju!

Blaga Dimitrova (1922-2003)

Zgjodhi:
E. Neziri

Tė gjorėt ju!

 

Ju keni frikė nga pyetjet e mia,

zoti kryetar, zoti kryeministėr!

 

Babai ka frikė nga pyetjet e tė birit.

Mėsuesi ka frikė nga pyetjet e nxėnėsit.

Burokrati ka frikė nga pyetjet e poetit.

Gerigu nga pyetjet e Dimitrovit.

 

Njeriu ka lindur pėr tė bėrė pyetje.

Kujt ? Gjithkujt qė tutet nga pyetjet.

Madje edhe atyre qė s`gjegjen kurrė :

Vdekjes, Gjithėsisė, Amshimit.

 

Mos pusho sė pyeturi nga djepi gjer nė varr!

Qofsh edhe nė pranga a me vdekje dėnuar,

Qofsh edhe gojėkyēur a zė nė shkretėtirė,

Bėje tė fundit pyetje me gjuhėn e gjakut tė valė!

 

Ē`tmerr nėse edhe ti vetė, o mik,

Nga pyetjet e tua ke frikė!

 

Sofje, 1971


 

 


 

 

A e dini se...?

 

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .