Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Poezi dhe prozė  Besiana Avdyli: ATJE  KU ZEMRA QESH

 

ATJE  KU ZEMRA QESH


Poezi nga BESIANA AVDYLI

ATJE  KU ZEMRA QESH

 
Do te kthehem serisht!
Mbi krahe te hekurt avionesh
Shpresat varur kam
Mbi re copa veshtrimesh
Qe rrugen te mbaj mend
Ne zbazdesiren pa horizont
Malli gri i vrenjtur
Pikon dashuri
E pas endrres rend
Do te kthehem serisht
Me dhembe ne mu dashte
Do pertyp kilometrat
Permes gjithesise
Ne perplasje resh
Mallit do ja pres
Bileten pa kthim
Timen vec vajtje
Atje ku zemra qeshSE DI

S`e di kur, pse, si,
Por mesuam te arnojme.
Dashurine me penj te kalbur ndjenjash
Ndjenjat me fjale ne keputje
Fjalet me germa gjuhesh te panjohura
Qepshqepje pa fund!!
S`e di, dashuri e  arnuar
s`po duket kurre e re.

 

Pergjigje nje miku

Faleminderit
ngrohtesi gjeta ne germa
Perkujdesjen prinderore 
qe larg e kam 
me mungon shume
Kengen e shpreses 
me cdo note te harruar
kurajon qe flinte prej kohesh tek une
I kam shkruar shperthimeve dashurore
kaltersive marramendese
mengjeseve portokalli
Po cti bej vetvetes 
kur Besianen nuk gjen
e perpelitet ne agoni ?
Pyes dhe buzeqeshja
shperthen ne buze
Faqet prush si ne gabim
Me kujtohet imeili yt 
(dhe filloj lule te kepuse
mes barerave te hidhur
ne kopeshtin tim)
Moshes i dhashe krahe shqiponje
Ngarkova mbi te lirine
ndjenjat, mallin, gjithe ca munda 
tash jam mbi vargje ne fluturim
Nje shkendije lind mes gjelberimit
ne perkedhelje te nje qerpiku
Shoh te ardhmen me tjeter sy 
fale fjaleve thesar te nje miku


Angli 10/102009


 

NA  ISHTE NJĖHERĖ

 

Na ish njehere nje popull
me trima e me bese
Nje toke parajse
me det, lumenj, bjeshke 
trima, shtojzavalle,
male, lisa, pisha
qe rriste vec shqiponja 
deri sa lindi Bisha
Shekullin e djallit
jetojme krejt papritur 
nenat deshtojne trima
ne bark mire pa ngjizur
Bjeshket krenarine 
e fshehen nen bore
det i shqyer shitet
askujt si vjen zor
Eh cte shohin syte
e vuajtura ime
uleret ne heshtje
lengon ne renkime
Ve kujen per ndihme
i dashuri atdhe
Por pas cdo mengjesi 
ke nje plage te re
Mallin grushton zemra
ne prag te pikellimit
Kujtime qe tek ti lash
me shpojne mendjen si ferre
C`tu tregoj femijeve
qe rris ne dhe te huaj
Me mbeti vec tu them
Na ishte njehere...


Angli 2010

 

 

MAGJI  VRGJESH

Mos ke frike te shohesh endrra?
Shqetesuar me pyet ai
Tek llampe e dores prej bllokut tim
I shket faqeve me embelsi

Mu trazua gjumi fare
Frymemarrjen time po pergjoj
Mendimet dehur mbahen pas flokesh
Gjumi mesnates mos ti rrezoj

Jo zemer fli, nuk po shoh endrra,
Me maje te buzes i them ngadale
Pluhur zanash vargjet po me gjuajne
Duken-zhduken ne flete te bardhe

Syte nuk i hap, me buzeqesh
mendja renduar si nje torbe rraqesh
Ai fle belin tek me rrethon
Me le te endem ne magji vargjesh


Manchester 26/2/2010

 

PRITJE

Me the 
(Me prit pak)
Dhe une te prisja 
tek mendja jote shetiste kuturu.
Por dhe 1000 vjet 
t`me duheshin 
s`do vdisja,
nje fjale nga ti 
duke pritur ketu.


Angli 25/2/2010

 

NATE  DIMRI

E akullt e ngrire
por prap e magjishme
mbuluar ne te bardhe
lagjia ime

Avullin e frymes 
fshij me gishterinj
nga xhamat e ftohte 
te kuzhines

Arome e molleve
arome e trupit tend
gote e veres se kuqe
Shija e buzeve te tua aty lene
Mbi faqe roza e bluzes

Nate dimri pertej dritares 
Debora s`pushon si e marre
Ne kraharor me struk 
te futem nen lekure
Njeri tjetrin e ndezim zjarr


Dhjetor 2009

 

 

DERI  KUR?

Trute e tyre 
ne kokat e dhjamosura
Qethur krejtesisht nga mendimet
Ne kraharor ndjenja te kalbura
Kerrmosen neveritshem
(Aty ku duhet te rrihte zemra!!!)
Ata koloviten ne kohe 
Ne shilarese te bere me shpresat tona
zvarriten pas krimit
gajasen ne fytyre te fatit tone pa fat
Kurse ne!!! 
Ne heshtim ne oshetima renkimesh
Thyerje endrrash me sy percjellim
Tek injoranca dhunon lirine
Qerruar, shurdhuar, mashtruar
ne klithma premtimesh
Zerat na meken...
A ka shpetim???
E mjera, e bukura Shqiperia ime
Kerrusur e lodhur
ne perleshje perbindeshash
Shqyer pambarimisht
Turperuar ne vjedhje
sakatuar ne krime
ku shqiptari shqiptarin ha mish.
Deri kur keshtu o njerez
Do e leme te vuaj atdhene
Kucedrat e lubite te strehohen 
Aty ku SHIPET kane folene


Manchester 4 Gusht 2009

 

 

VULLKAN  DASHUROR

Mendimet djegin 
prekjet pervelojne
ne shperthim vullkani dashuror
llave e ndjenjave rreshqet mbi trupin tend
pergjon nje cast mbi kraharor

Ashtu e perflakur, por ende e brishte
derdh puthje mbi buzet e tua
Te dridhesh ne ethe 
t`me ndjesh gjer ne palce
Tek shkrihesh i teri me mua


Manchester 13 Mars 2010

 

FLĖ  VOGĖLUSHJA

Vogelushe e tkurrur ne shtrat
ne vaj shurdhon mehallen
sillet, perdridhet, s`po gjen rehat
refuzon edhe perrallen
E marr
ne krahe ia mbeshtes koken
me rrahje zemra i kendon ninull
Ia puth syckat, ne gji ve doren
gjumi e keput
Eren e gushes i thith ne pangopje
tek bie ngadal ne qetesi
ngasherimat perze 
nen qerpik mbyll endrren 
fle mbeshtjell ne timen dashuri


5 Mars 2010


 

 


 

 

A e dini se...?

 

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .