Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 
 

 

 

 


Ballina / Poezi dhe prozė - Cikėl poetik nga Aurela Topi 

 

Cikėl poetik nga Aurela Topi 

Aurela Topi

ATDHEU IM NĖ ITALI

Kur rrugėn mora pėr nė Itali,

ishte dimėr, erė dhe dėborė,

po

trokishte nėpėr porta viti i ri,

unė njė bredh mbaja nė dorė...

 

Mora

bashkė me grushtin e dheut,

dhe njė bredh tė vogėl nga Berati,

bashkė me

kujtimet e atdheut,

dashurinė dhe fjalėn e tim Ati...

 

E mbolla kėtu nė

dhe tė huaj,

dhe e vadit kam plot 20 vjet,

i hedh gėzimet, dhimbjet qė

vuaj,

qė tė dijė, dhe tė rritet pėrpjetė.

 

Shikoni sa ėshtė rritur

bredhi im,

Jeta ime qė kam kėtu nė kurbet,

Mbi supe AI mban atdheun

tim,

Nė dhe tė huaj sado qė tė ketė jetė.

 

Ēdo fund viti, pranė tij bėj

bėj fotografi,

Pėr mua, ky ėshtė atdheu im, SHQIPĖRI !

 

ALI PASHA I TEPELENES

Eh, Ali pasha me derte,

Kėmbėkryq nė Tepelenė,

Era fryn dhe

nėpėr gjethe

Zgjon kujtime qė larg flenė.

 

Burrė i ashpėr, me

fustanellė,

Mbi kėpucė xhufka tė kuqe,

Traditėn e ruajte thellė,

Mbajte

tėnden, jo tė Turqėve.

 

Bėre histori pėr shekuj,

Tani rri kėmbėkryq nė

troje,

Vizitorėt vine tė etur,

Bėjnė foto, "tė bėjnė roje".

 

Foton tėnde

nė njė park,

Ikin, e marrin nėpėr botė,

Historinė ta ēojnė

larg,

Shqiptarin karakterfortė.

 

Nė liqen i mbyte gratė,

Mbrapa tė mbeti

historia,

Pse i ashpėr dhe me shpatė,

Kokėn mbėshtete te Vasiliqia…

 

Pas

njė burri emėr madh,

Prapa veprės sė pėrkryer,

Fytyra e njė gruaje

zbardh,

Pena nė bojė tė saj ėsht ngjyer… 

 

RA BORA E PARĖ 

Shtroi

dėbora e parė rreth shtėpisė,

bardhėsinė e saj tė ftohtė e tė bardhė,

si

letra e pa shkruar e vetė poezisė,

trokiti, nga unė sot po kėrkon njė

varg. 

 

Unė me shputat e kėmbės lehtė-lehtė,

hedh hapat e mi si gėrma

mbi letėr,

gjurmė rrjeshtash tė bukur si nė fletė,

dhe bėhet e shkruar

si tė jetė vepėr. 

 

E di, poezia qė shkruaj kėtė radhė,

ditėt e

numėruara ajo do ti ketė,

frymėzimi i borės pėr kėtė vit, i parė

do

tretet shpejt, nuk do qėndrojė nė jetė. 

Por gjurmėt nė fletėn e bardhė

si borė,

do mbeten pa shkrirė nė librin qė pres,

gėrmat - flokė flutur,

qė unė vė me dorė,

miqtė, njerzit tė gjithė kudo i pėrshėndes... 

 

Bora

do tretet, por poezia ime do tė mbesė!

 

LASTARĖT E TRUNGUT TIM 

Dy degė

tė brishta rrita nė jetė,

dy lastarė hollakė e tė vegjėl,

u dhashė

lulėzim nėpėr fletė,

i tunda, pėrkėdhela si engjėj. 

 

Rrėnjėza ime

gjithė jetėn pėr ta,

do japi ushqim nėpėr vite,

tė ngjiten me krahė

saaaa mė la,

nga trungu qė nga unė vaditet. 

 

Bota ti shikojė kur tunden

nė erė,

blerimin e tyre, lulėzim e aromė,

tė gjithė do kuptojnė, ēdo

pranverė,

kur larg marrin, pėrcjellin jehonė. 

 

Njė trung i fortė, me

lastarė tė blertė,

nga dimiri i rreptė nuk ka frikė kurrė,

gjelbėrimin

pėrkund, pėrcjell nėpėr fletė,

si njė tė bukur dhe tė ėmbėl uverturė!

 

FAMILJA IME 

Familja ime prej katėr vetėsh,

njė burim i qetė mes

gjelbėrimit,

flladitur nga pranvera mes fletėsh,

veshur me ngjyrėn e

aromės, gėzimit. 

 

Familja ime, pikėz nė detin e botės,

vesė e kristaltė

qė larg, thellė humb,

mban nė shpirt lulėzimin e kohės,

bėn tė kuptoj

lumturinė e pa fund. 

 

Familja ime, dy fėmijė dhe njė burrė,

Ajo, qė mė

shumė nuk kėrkova kurrė. 

 

NĖ KĖTĖ FOTOGRAFI 

Ismail Bej, pėr TY me

shokė,

Qė 100 vjet mbushen pasnesėr.

Qė firmėn hodhėt nėpėr

botė,

Ėndėrrėn pėr ta bėrė vepėr. 

 

Unė sot vij qė nga Italia,

Me ēantė

malli pėrmbi supe.

Qė ju vetė dhe historia,

Tė shkojė gjithnjė mė tutje.

 

Unė me fotografinė bashkė,

Po iki prapė nė dhe tė botės.

Ti them

Italisė sė lashtė,

Premtimin e madh para botės. 

 

Kjo foto, dhe Ismail

Qemali,

Unė, por edhe kombi im.

Ky monument - gurė stėrralli,

Kėrkon pėr

gjakun njė bashkim. 

 

Dhe thirrja, fotua ime nė letėr,

Presin qė sot tė

kthehen nė vepėr… 

 

ĖSHTĖ RASTĖSI 

_- qytetit tim Beratit -_ 

 

Tė jetė

rastėsi qė dy burra me mėnd,

Qė kombit tonė i bėnė historinė,

S'gjetėn

nė botė tjetėr, tė bukur vėnd,

Qė nė Berat e ngritėn tė tyren,

dashurinė? 

 

Skėndėrbeu, i egri i pashmi Ali pasha,

Nė Berat gjetėn

ndjenjėn e brishtėsisė.

Dhanė dashuritė e tyre tė mėdha,

Por aty pinė

dhe lumenjtė e lavdisė. 

 

Thua e gjithė kjo tė jetė njė rastėsi,

shėnjti Kozma, edhe Ai kėtu erdhi,

Apo vetė Berati ėshtė i tėri

histori,

Qė me bujari pėr tė gjithė i derdhi? 

 

Unė qėndroj, Berat,

"fshehur" nė njė kėnd,

Por jam,mbetem filiz i brishtė i trupit

tėnd…

 

MOTRAT E MIA 

_- motrave tė mia -_ 

 

Tre degė tė bukura, tė

blerta,

Me ėmėr dhe krejt lulėzuar.

Tė ėmbla, tė ēiltra, tė

thjeshta,

Nga rrėnjė e prindėrve dhuruar. 

Enkeleda, e brishta dhe e

mira,

Klodi e qetė, e heshtur, me mėnd.

Dhe unė me to e madhja,

dėshira

Qė i ndjek nga pas nė ēdo kėnd. 

 

U hapėm, u rritėm dhe

ēelėm,

Sejcila njė tufė tė madhe gėzimi.

Por rrėnjėt pėr jetė na

ngelėn,

Te prindrit aromė trėndafili… 

Tre motra, tre yje tė vegjėl me

dritė,

Morėm, pėrcjellim nė jetė dashuritė.

 

BERATI IM

 

Qyteti i bukur

me kalanė e lashtė,

Lindi historinė, mė lindi dhe mua.

Edhe tani qė ika

dhe jetoj jashtė,

Kam me vete kėngėt, kujtimet e tua.

 

E madhe Italia,

Milano, Venecia, Roma,

Por Berati im ėshtė mė i bukur.

Atje fshihet

femijėria dhe lodrat tona,

Nėpėr strehė dhe ēati rrinė strukur…

 

Shpesh

i kėrkoj, u flas, ndihem e lumtur… 

 

NĖ MESIN TUAJ

_- prindėve tė mi -_

 

Nė mesin tuaj nga puthjet dhuruar,

Ndihem hoje mjalti, dhe e

lumturuar.

 

Sa herė kaloj detin, vrapoj u vi pranė,

Shoh vitet,kujtimet,

dorėn qė mė dhanė.

 

Kur u them, u nisa, rrinė duke mė pritur,

Mes tyre

lule e vogėl, ndonse grua e rritur…

 

Dashurinė e tyre e dua pėr tė me

vaditur… 

 

 PĖLLUMBI TEZES 

_- nipit tim Dejvis -_ 

 

365 ditė si pikėza

vese,

mbi petalet e trupit tė ranė.

Vaditėn me durim tė njė shprese,

dhe

jetėn e njė viti ta dhanė. 

 

Tezja sot ēfar tė tė japė,

kėtu larg nė

mėrgimin e gjatė?

Zog, tė dėrgoj puthjen e flaktė,

dhe dritėn e hėnėzės

se artė? 

 

Dejvis, pėllumb, lule buzėqeshje,

i bukur, i vogėl, dhe

topolak.

Mėrre urimin tim si njė veshje,

ta kesh nė rendjen tėnde

fluturak. 

 

Tė rritesh, tė rritesh lastar i bukur,

nga puthja e tezes

tėnde vaditur.

Me krahėt e vegjėl, por si flutur,

qiellit tė jetės lart

pėr tu ngjitur… 

Ditėlindja jote aromė mollė, ftua,

ėshtė dhurata mė e

ėmbėl pėr mua… 

 

NĖNĖS TIME 

_- nėnės pėr ditėlindje -_ 

 

Nuk di tė bėj

kėngė e vjershė,

por sot do shkruaj dy radhė,

si derdhen gjethet nė

vjeshtė,

sot shpirti mė paska mall. 

 

Mall pėr nėnėn qė mė rriti,

mall

pėr puthjet qė mė dha,

qė pėr jetėn mė pregatiti,

tė shkoj nė halle tė

mėdha. 

 

Jam shumė larg, pėr ditlindje,

Adriatikun kam mall nė

mes,

dashurinė time qė nė lindje,

do ta bėj puthje dhe shpres...

 

Puthjet e mia qė nga larg,

do jenė tufė me dritėsime,

aromėn do tė ta

bėj varg,

tė dhuroj mijra, mijra urime. 

 

Dita e lindjes tėnde,

nėnė,

ėshtė edhe lindja ime,

nė netėt me erė, hėnė,

na rrite me shumė

mundime. 

 

Tė uroj thellė nga zemra,

jetė tė gjatė, dhe tė mbarė,

sot

pėr mua malli dhe kėnga,

janė tufė me margaritarė... 

Dhe njėqind,

nėnė, nga Italia,

malli, urimi, dhe vargjet e mia.. 

 

Perzgjodhi:Shaban Cakolli


 

 


 

     
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .