Filozofi
     dhe
letërsi

__histori kombëtare, vështrime, debat__

Ballina

Letërsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikë

 

Portal -  2015

   

NUSE NË ARKIVOL
 
 
Reshat BADALLAJ

 

 

 (Kushtuar motres time Haties, qe u shua para kohe ne moshen 42- vjeçare)

Naten e frorit me thane se motra po luftonte me vdekjen

fluturuam nga Evropa  e eger si zogjte e shqipes.

Atje lart ne qiell, me yjet fola per Ty

brita me ze dhe malli  shpoi rete.

Ne konakun tim,prane oxhakut u mblodhem bashke,  

evokuam kujtime.

Eh,sa mire luaje vallen ne dasmen e BARDHIT E TE ARBERIT!

Nuk u shtrimë ne shtrat tere naten nga malli i kurbetit

qe na gerryu shpirtin.

Motrat;Kia,Lumja hijerende na priten,

me lot neper faqe dhe u perqafuam.

Bojlia nga Zvicra dhe Resmia nga Grazi,

kishin mberri para meje.

Po vdes Hatia -mendonim te gjithe!

Lumja, u la ne lot,se babe e nane nuk kishim

me shihnin vjedhurazi,

dhe shpresat i kishin tek une

si me i madhi i familjes. 

Langonjte dhe çakallet si lugeter te varreve,kerkonin plaçke,

ne emer te plageve tua.

Ah,sa te pashpirt jane keta qenë tinzarë!

Haram e paçin per jete te jeteve,qe vodhen per plaget Tua!

Do blejnë barera per vete,qe kafshuan hajnisht

dhe gurë per epitaf te varrit nuk do te gjejnë

dhe vetem zagaret varrin per vizite,do t´ia pshurrin.

Neser, do marrim udhe,ne Shkup, ne spitalin "Sistina-Haxhi Baden"

atje motra e shtrire ne dhomen e vdekjes.

Ne veture,heshtje morti

lot djeges neper faqe shkonin

edhe vozitesi qante me ne,se motra e re ishte.

Ne kufi ecem serbezë,po na njohen policet,se kishim hallin e vdekjes.

Ehu,ky eshte spitali qe do te me marre motren,pa dashje me ngacmoi truri.

Ne gjuhe shqipe fola dhe nuk me kuptoi zonja.

Ne shkenishte fola,per hater te motres.

Vetem nje mund te shkoni dhe nje minute te qendroni,urdheroi me rrufe te porta,zonja

Lumja u nis drejt dhomes se vdekjes. Veshi uniformen, me pa me lot dhe me tha:

"Vella, shko ti, se ke ardhur nga larg!"

Motra tjeter,Kija, e urte  nguli kembe. Nuk shkoj pa ty vella!

Kthehet Lumja shperthyer ne vaj. Po vdes Hatia o vella!

Do hym edhe ne se do behej hataja ne Shkup,vendosa.

Mos vella,se mjaft je dergjur burgjeve,pa jorgan e pa dyshek me thane te dyja.

Ftuam mjekun nga shtepia dhe erdhi fluturimthi,se kuptoi se erdhem nga Gjermania.

Hymë  me Kijen dhe kerkonim ku ishte motra?

Ne te djathte e ne te majte, te gjithe i kishin oret e numruara te jetes.

E fundit, ishte motra ime dhe me e reja.

Lal, ja ku eshte Hatia, me gisht beri Kija!

Nuse e shtrire luftonte me shpirtin.

Puthnim duart e buta,here une, e here motra tjeter.

Hatie, ka ardhur lala,a po e sheh e pyeti motra?

Nuk foli,nuk i hapi syte fare

Lotet i´a lagen çerpiket

me çarçafin e bardhe e mbuloi motra.

Donte te thoshte ju prita juve dhe nuk ika! Kushedi,ajo nuk u pergjigj.

Lotet e saj na treguan,qe rrodhen dhe jastëkun e lagen...

U ndamë me lot te kripur dhe nuk shihnim ku ecnim.

Poshte, priste motra Lumja dhe kerkonte mendimin tim.

A po vdes Hatia, lal, me trego drejt!?

Pyeta mjekun dhe perktheva ne shqip. I bera bisht pyetjes. 

Dy-tri dite dhe motra do ikë nga kjo bote.

Ç´tha mjeku,pyeten te dyja?

"Mire do behet",por me dyshim e besuan!!!

Te tjereve neper bote te degedisur, i porosita qe te behen gati.

Se do bartnim motren, NUSE NE ARKIVOL.Do ta sjellim DORUNTINEN!?

U nisen, por,kot!

Motra vdiq! E paluan NUSE NE ARKIVOL.

Koken pak ne te majte i´a drejtuan ka Shqiperia.

U dha lajmi i kobshem per mort ne te gjitha anet

Bilbilat pushuan kengen.

Vetem kobzinjtë dhe kobezezat krra-krra benin si sorra te zeza

Zoti,do t´i godet si kokerr rrufeje.

Si zgjua bletesh ne heshtje qendronin

Me burrat e fisit u nisem,ne konakun e saj,ku i kish rene duvaku.

Po vjen xhenazja,leshoi ze plaku.

Dolem per te pritur NUSEN NE ARKIVOL.

E bartnim vellezerit trupin e pajete te saj.

Moter, kur u martove,nuk te mbajta krahun

me dhune me debuan gjaksoret dhe spiunet e fshatit.

Serbianet me grate e tyre luanin bixhoz ne trupin lakuriq te rrospieve.

Shiu dhe lotet u perzien bashke.

Hyri ne dhome,arkivoli me Nuse.

E shtrine, vaji ne kupe te qiellit,dridheshin muret

e vajtuan sipas zakonit:

Kija:"Zgjohu moter se te kane ardhur vellezerit"! Nuk foli,e heshtur ndejti

Lumja u shtri per toke dhe vazhdoi:"Me the qe do te me presësh kur te kthehem,oj moter!

Bojlija, leshoi piskame dhe  ze te trishtë:"Çohu moter,foli djalit Shqiptarit!"

Tre vellezerit;une,Mitati e Urani, te koka qendronim si lisa te mbjellur.

Erdhi djali, Shqiptari dhe vajza Ereblina,

Daje, te shikoj mamin me tha: Ehu, Zot m´i mbaj mendet!

Shqiptari,ulet te koka dhe fshinte xhamin. Mami,mami,perse nuk me flet?

Fol,mami!Perse nuk flet,je hidhruar me mua dhe serish fshinte xhamin.

Dhoma u la me lot dhe vaji trishtues degjohej larg.

Nje pellumb lajmetar ne dritare u ndal dhe porositi:"Lereni te qete tani,i pushuan dhembjet

shpirti saj iku te ZOTI!

Motra, nuk degjonte, e heshtur rrinte ne shtratin  e saj te vdekjes. NUSE NE ARKIVOL.

Erblina, largoi vellaun dhe tha:"Mua me fol mami" Mami,oj mami dhe kesaj nuk i foli!

Zeri i saj eshte fikur pergjithmone

Puthi arkivolin dhe la gjurme ne xham,

drita reflektoi buzet e vajzes ne faqen e mamit!

Ehu,ZOT!

E shqyem arkivolin dhe te gjithe me rend u çmallem dhe e puthem;ne syte e saj 

me qerpike te rregulluar me kujdes,ne faqe,duar,me lot e lamë.

NUSE NE ARKIVOL E PALUAR. Me vete mendoja:Perse ike,perse na thave krahet?

Na le sofrem thate.Ç´ti themi Shqiptarit dhe Erblines, qe te kerkojnë cdo dite

dhe pyesin:"Kur kthehet mami?"

- Oh,!U nisem rruges se fundit per Ty.

Po nisem nuse ne pakthim.Jo,jo,thash.Por,kot motren e mbuluan me dheun e zi.

Edhe pellumbi kishte ardhur ne vorrim,qendronte ne lis,por nuk kendoi,

dy pika lot i leshoi dhe iku ne qiellin e hapur

bashke me te iku edhe shpirti i motres te ZOTI!

E paluan ne varrin e saj.U lexua fjalim mortor per veprimtarine e saj te ilegales

Ushtaraket e UÇK-es te nderuan dhe te hodhen nje grusht dheu Shqiperie.

Vetem krisma pushkesh nuk u degjuan.

Po shkaba epitaf te koka ngulur thelle qendron

Lavdi te thane te gjithe njezeri!

Kurora lule te kuqe gjaku u mbulua varri yt.

Lamtumire te thane te gjithe! Edhe une te thashë LAMTUMIRE MOTER,

NE EMER TE NANES E TE BABES!

Lamtumire moter, shpirti te befte drite dhe te qofte i lehte dheu i SHQIPERISE MEME! 

 

 

 
 
 

Filozofi
         dhe letërsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorëve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesëndi
Arsimimi Dashuria (II) Ëndërrat Humori Mëdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fëmijët Imagjinata Miqësia Nga-fëmijët Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorët Vetitë
  Dituria Fjalëbutësia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtësia Frymëzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotët   Paragjykimi Të-pandara
      Lumturia      
____histori kombëtare, vështrime, debat, politikë, letra të hapura____ © Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .