Filozofi
     dhe
letërsi

__histori kombëtare, vështrime, debat__

Ballina

Letërsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikë

 

Opinione 1 2 3 4 5
 

NË KUVENDIN E REPUBLIKES SE KOSOVËS KA DEPUTET TE DEKURUAR NGA BEOGRADI PER VRASJE TE SHQIPTAREVE DHE UDBASH

2015

Opinion
Shkruan. RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
 
*Keta jane:Nuredin Ibishi dhe Sabri Hamiti
*Kuvendi i Republikes se Kosoves dhe Qeveria eshte e mbushur me;titista,spiune te UDB-es,OZNA-s,hajna e kurvar
*Keta vjelin rrogat tona dhe nuk duhet te heshtim
 
*Krimineli dhe vrasesi i shqiptareve, Fadil Suleviq,ishte krahu i djathte i tij.Ky kriminel shume shqiptare ka marrur ne qafe me montime politike. Tjeteri eshte udbashi qe i´u shit falas UDB-es serbiane...

 
 Çegrani në faqen 129 - 130 të librit „Ballë për ballë me vdekjen“ shkruan:

Edhe pasPlenumit  Brioneve dhe rënies  Rankoviqit,
vazhdon spiunazhi  messhqiptarëve si  Maqedoniashtu
edhe
  Kosovë, Mal  Zi dhe ShqipëriGatitë gjitha redaksitë
gazetave dhe  radiotelevizioneve  Maqedoni dheKosovë
shndërrohen
 në qendra rezidenteme  cilat SDB’ja ( UDB’a - Sh.B)
vite me radhë e sinkronizonte veprimtarinë e vet  errët kundër shqiptarëve.
kohën kur në SDB të Kosovës vrisnin e prisnin Mehmet Shoshi,
Xhevdet Hamza, Mehmet Maliqi e Selim Brosha, këtij shërbimi sekret
iu "shitën" falas edheshumë gazetarë të "Rilindjes", si Maksut Shehu, Fadil Bujari, Mehmet Kraja,Sabri Hamiti,
Jusuf Buxhovi, ndërsa në Televizionin e Prishtinës - Riza Alaj,Fahredin Gunga, Agim Zatriqi, disa të punësuar në
Arkivin Historik të Kosovësetj.“ 
- përfundon citati
.


 
Shkrimin kesaj radhe po e nisi me Giordano Bruno:"... kisha katolike e kishte denuar me vdekje, te digjet dhe te percllohet ne zjarrin e turres se drunjve. Tellali morri letren per te lexuar lajmin per vdekjen. Duke lexuar dridhet si thupra e thanes i teri. Kur e sheh Bruno, i thote:´Perse friksohesh, une nuk frigohem qe po digjem, e t´i frigohesh qe po e lexon...!?"
Ndoshta nuk ka nevoje per shtjellim te hollesishem. Ndonese,kercnohen ne adresen time qente e zagaret e UDB-ES E OZNA-S, te mos zbuloj gjera te ketyre maskarenjve dhe tradhtareve te kombit, qe SHUME SHQIPTAR JANE VRARE,MASAKRUAR,BURGOSUR DHE KANE HUMBUR PA SHEJ E NISHAN... Pupulli nuk harron sherbimet e ketyre zagareve,per interesa serbiane dhe te qenit plak  TITOS!
Ne veren qe iku me kishte derguar "selam" nje langua serbian,qe kishte bere hatane kunder shqiptareve,kishte ze te madh te zhupanet dhe vojvodet si me i besuar i tyre. Ky langua kishte lexuar shkrimin tim qe dhe kishte pare emrin e vet te kriminelet e Drazh Mihajlit dhe ishte prekur shume qe po zbardhet ky rast...
Qellimisht, im eshte t´i ndjelli keq keta. U´a tregoj kripen dhe nuk ja jap ujin. Se jemi deshmitare te kohes, se titistat,spiunet... nuk kane patur imagjinate te zhvilluar edhe pse kishin shkolle. Ishin gomere dhe neqoftese nuk e pranojn kete. eshte me keq. Do te thote kete e kane bere me vetedije. Langojt gjysem analfabet harronin se:"Mjere populli i yt qe te vrane, e Serbia te vajton"
Shih per kete, kur ia tregova se kam faksimilin qe ke bere krime nder shqiptar, bakshishi ishte nga RADIVOJE ÇOLOVIQI dhe atje shko kerkoje! Heshti langua! Kam lexuar nje gazetar amerikan, ku thoshte: "Ne fund ruaje plumbin per derrin". Por, derrat nuk e kuptojn kete,ata reshqasin ne akull.
Zagaret e pushtuesit te te gjitha koherave ishin aq shume te vendosur qe mendonin se kurre nga kjo toke qe na ka lene hise Zoti nuk do te ikin. Mu per kete kane mbetur te poshtruar dhe nga kjo bote do te ikin me faqe te zeze, qe vetem qente do t´ia pshurrin varrin me lezet!
Deputet e "zgjedhur nga populli", qe  ekam fjalen marrin rrogat nga djersa e jone qe ndajm kafshaten e gojes per kete soj te ndyre. Perse heshtim si memec,perse nuk e ngrejm zerin kunder ketyre vraseseve dhe krimineleve, qe na vrane e na shane. Na vrane prapa kurrizit me sakice e hanxhar! Turp eshte qe heshtni!
Turp eshte te shpifesh,te etiketosh. Nuk eshte turp kur ke fakte per keta "deputet". A e dini ju se QEVERIA DHE KUVENDI ESHTE I MBUSHUR ME HAJNA,KRIMINEL,SPIUNE,UDBASH...qe e shkattruan KOSOVEN DHE KOMBIN NE PERGJITHESI.
Keta hajvan nuk e dijn se ne boten demokratike vetem per nje afere te vogel japin doreheqje. Por, keta kokekrisur dhe hajvan qendrojn akoma ne politike dhe marrin rrogat tona, duke shetitur me kurva qe presin te semafori..
Eh, keta nuk e dijn nje gje! Edhe disa gra te ketyre kurvareve, tundin trapin ne shtratin e mullixhiut. Nje fjale e popullit thote:"Si t´ja bejsh,ta bejne..." Burimi eshte i vertete dhe shume i vertete!
Kete shkrim e shkruaj me fakte bindese dhe po pres tani, reagimin nga Kuvendi dhe Qeveria dhe nuk guxojn te bejne as gek e as mek,sepse e dijn se per ke eshte fjala... Se krimineli antishqiptar, Fadil Suleviq,argat i kujt ishte gjate kohes se luftes...!
 
Pershendetje shqiptarisht, nga une, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
 

 

 

Filozofi
 
dhe
letërsi

histori
tradita
vështrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 
 
 

Filozofi
         dhe letërsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorëve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesëndi
Arsimimi Dashuria (II) Ëndërrat Humori Mëdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fëmijët Imagjinata Miqësia Nga-fëmijët Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorët Vetitë
  Dituria Fjalëbutësia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtësia Frymëzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotët   Paragjykimi Të-pandara
      Lumturia      
____histori kombëtare, vështrime, debat, politikë, letra të hapura____ © Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .