Filozofi
     dhe
letërsi

__histori kombëtare, vështrime, debat__

Ballina

Letërsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikë

 

Opinione 1 2 3 4 5
 

HAJNA, BOLL MË, E ZOTI JU VRAFTË…!

Letër e hapur kryehajnave te Republikës së Kosovës

Shkruan: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

2015

Opinion

* Kryhajnat e Republikes së Kosovës janë tradhtar,sepse i ranë sakicë prapa kurrizit popullit

*Vellezerit DEVOLLI jane hajnat qe nuk kane dhembje fare per kete popull, qe ju dha SHQIPTAREVE ne sofer krunde lopesh,derrash,ushqim qensh,por natyrisht,prapa shpines se tyre fshihen kryehajnat qe QEVERISIN SHTETIN. Duhet thene "STOP" njehere e pergjithmone.
* Kryehajnat e sojit te sheikeve,nga xhepi i tyre nuk ndihmuan asnje skamnor,asnje sofer te thatë e as nje te semure per te derguar jashte vendit
* Cili është dallimi i kryhajduteve te Republikes se Kosoves dhe Pablo Eskobarit,kryebanditit boteror…? Pablo, kishte zemer per skamnoret,nderkaq, Eskobaret tane-vetem per xhepin e tyre

Isha ne siklet se cilit te i´ú drejtohem me emer e mbiemer. Ne PDK,ka hajna me bollek dhe te panumert, në LDK, ka hajna jo me famë Ballkanike,por me famë boterore,qe per një gram nuk peshojne me pak se Pablo Eskobari i Kolumbisë. Fjala eshtë per komunistin e deridjeshem serbianë, Isa Mustafen dhe kirurgun Bujar Bukoshi, qe flitet e shkruhet qe keta bandithajna,akoma nuk jane marrur vesh per punen e pazarit… Ne AAK, hajna qe ndertuan shtepi pa pike djerse,qe ka vetem ne rruget e Dubait. Fluturonin me avion si te ishin te babes e nenes se tyre. Hajna taravoll. Dikur te Pacolli,neqoftese nuk gabohem, njefarë Leme Xhema, nje “Bukuroshe”, qe te hallakateke kur e shikoje me ate shallin simpatik. Erdhi ne Gjermani per te blere shtepi,ne Frankfurt. Sa per sy e faqe, e plasen ne vllad,ku kishte telefon e TV me filma porno qe te mos i mungon as lezeti. Qeveria, fund e krye me hajna. Te shehrit(qytetit-sepse keshtu zihen matrapazet) e malok u gdhine milioner. Shih per kete, rokeri qe dyshohet se eshte edhe homoseksual,zevendesministri, ASTRIT HARAQIA,ngiste makinen e vjedhur,qe INTERPOLI kerkonte ne Evrope, e ajo ishte ne doren e rokerit veshshpuar. Ç´mendoni Ju, se ky …shpuar nuk e ka dijte kete marifet…? Edhe kryetaret e shtetit te Kosoves ishin hajna. Shtepi shumekateshe. Ku i morren leket qe u ndertuan rrokaqiejt e tyre? Ka te mjere dhe qyqar se thone:”Bakshish nga populli”. JO! Se edhe kjo eshte e rregulluar me ligj,se deri sa lejohet “bakshishi”…
Kohe me parë, i shkrova nje leter, Kryeministrit te Republikes se Kosoves, z. Hashim Thaçi, … se keni larguar bashkeluftetaret e i keni afruar hajnat dhe letra beri buje te madhe, qe e botuan shume gazeta dhe Portale, ku u lexua nga mijera lexues…
Ne cdo shtet te botes ka hajna shtetror. Por,eshte nje dallim teper i madh me hajnat e shtetit tim. Ne Evrope, i mbyllin ne hapsane ose dorehiqen. Nderkaq, ne shtetin tim, qe quhet KOSOVË, kryehajnat jane te lidhur me bastionin me hajdut e kriminal,qe na lanë hije te zezë ne boten demokratike-GJYKATAT. Kety lulezon krimi,ketu i ka rrenjet krimi. Dhe nuk kane nje pikë morali,hajnat ne shtetin tim. Nuk e leshojne fotelen. Me me kenaqesi te japin gruan se fotelen… Dhe a ka kush thote: JO!
Ne shtetet tjera, hajnia eshte veper e shemtuar dhe e denuar me ligj. Por edhe me keq. Vjedhja eshte veper e turpeshme, qe ka te beje me karakterin njerzor. Kam lexuar se nje kontrabandit me famë botrore, nje kolumbian me emrin Pablo Eskobar. Pablo, shkruanin se edhe ka vjedhur. Por cuditerisht, Poblo Eskobari, kishte lene edhe vepre shume te mira: Fshatra te tilla qe ishin ne fukaralluke te skajshem, i kishte mbajtur me buke e barera. Kur e vrau shteti, shume fshatra rane per toke duke vajtuar si hero,derdhin lote krokodili…
Nderkaq te ne deri tani ka shume Pablo Eskobara qe jane te lidhur kryekeput me shtetin e Gjyqin. Keta kryehajna e Zoti nanen ja shk….,edhe femijte e DESHMOREVE TE KOMBIT i lane te dalin ne rruge dhe te shtrine doren e lypsit per buken e gojes. Rasti konkret i gruas dhe femijeve te “KOMANDANT TELIT”. Vetem shpirti i tyre e di se si e morren nje hap te tillë…
Ne shtetin tim qe quhet REPUBLIKA E KOSOVËS DHE NE “NAHINË” TIME, fukarenjte e deridjeshem, qe i njoh personalisht,nuk kishin breke per te veshur kur shkonin ne Bistricë, ne gurrë e ne Dri, per te bere not. I merrnin te vellezerve te tyre, qe nuk i binin tamam ne trup, i rreshqitnin e binin deri ne fund te kembeve, nuk kishin para per bilete autobuzi dhe zbrisnin nga fshatrat malore kembe per ne “sheher” se nuk i thonin qytet. Buken e merrnin me veti ne strajcë bezi ne krah,sepse ne gjelltore ishte “MOLLË E NDALUAR”, tamam si ne kohen e Millosh Gjergj Nikolles- Migjenit.
Kryehajnat e shtetit tim qe quhet REPUBLIKA E KOSOVES, nuk kane taban kombetar dhe as konak te ndershem. Ju ka vure nje DAMKË E ZEZË, ne shpinë qe as deti nuk do t´ia lane kurre sa te jete jeta dhe toka. Deri dje nuk kane ditur t´i ngasin kijet (qetë), ndersa tani me vetura luxsoze dhe me gjyzlleke pis si te AL PACINOS, shesin mend si bibani ne plehera. Dhe fare nuk mendojne se populli po bane me gisht: Ja hajni,ja kurvari,ja fukaraja i djeshem qe ecte me dujqi ne krahe,ja kopili,ja kopuki…
Keta hajdut, nuk kane imagjinate te zhvilluar. Perndryshe do t´i keshilloja te lexojne: Mitrush Kutelin, Ali Asllanin, Dritero Agollin… Ose: edhe me mire e me lehte te futen ne youtube dhe te degjojne artistin e madh, RESHAT ARBANEN. Prap kot! Ky soj nuk ka fare dert per marre.
Shkurt e shqip, te gjithe ne jemi deshmitare te kohes, se para luftes se lavdishme te USHTRISË ÇLIRIMTARE TE KOSOVËS, shumë sosh, ne pragun e shtepise se tyre kishin; nje lopë,ose nje dhi,ose nje gomer,evuntialisht nje kal, si pasuri me te madhe, edhe me keq nuk kishin fare dhe shkonin e merrnin ne komshi argat. Pas luftes. Eh, pas luftes! U gedhine milionerë. Si? Ku i morren leket? I VODHEN E HARAM ? Ne i njohim mire keta leckaman. U pasuruan si ne Amerikë. Hotele si ne SAN DIEGO, shtepi si te sheikut Abdullah bin Hashim bin Ibrahim bin Topuz bin Haradin bin Sali…
Ne shtatorin qe iku, isha te vajza ime ARBNORA, ne NJU JORK dhe miku im Hamit Krasniqi,me shetiste gjithka. Shikonim hotele perrallore. Dhe, njehere i thash se ne Republiken e Kosoves,kryehajnat i kane edhe me te mira. Hamit miku mbeti i mahnitur. Po,nuk me besove i thash te futet ne google dhe te kerkoje keta hotele dhe te bindet. Ishte nje e mire se nuk kundershtohej muhabeti,sepse edhe Hamit miku dhe une, i njihnim fukarenjte e deridjeshem qe ecnin me pantullona me dylbi te prapanica…
Keta kryehajna jane TRADHTARË. E vodhen popullin skamnor pa gjynaf,keta HAJNA KOPIL, I RANË SAKICË PRAPA KURRIZIT SHETIT TIM- KOSOVES. KETA KRYEHAJDUT, HAJNISHT VODHEN BUKEN E SOFRAVE FEMIJEVE TANË, VODHEN LIBRAT,LAPSAT,BARNAT DHE DJERSEN E POPULLIT…
Kam nje porosi per keta kryehajna: Pasuria e Juaj e fituar pa djersen e ballit do te kethehet prap ne zero. Do te mbeteni prap me nje gomer ose me nje dhi. Mbajeni mend, ZOTIN DORËZAN!
Lidhur me kete po e tregoj nje “Vaki”: Kalon prane pazarit te bagetive nje kalimtar dhe pa zbritur nga vetura,ul xhamin me nje te shtypur pulle dhe pyet:Sa eshte ai kau (pasterm-posek),per te there per dimer. Vjene kalimtari i dyte, kembe,me dujqi ne krah dhe futet brenda ne pazar,neper balte. Hape gojen demit,lopes, per te pare se a eshte i vjeter, prek gjitheka… Dhe per cudi i vezhgojn dy persona. Njeri prej tyre thote: Ai qe nuk zbriti fare nga vetura dhe pyeti nga brenda me nje te shtypur suste hapi dritaren ESHTË PASUNIK I ARDHUR E HARAM, NDERKAQ, AI TJETRI QE U FUTE NEPER BALTE DHE SHIKONTE GJANE (KAFSHET) PER SE AFERMI, ESHTE PASANIKE ME TEMEL DHE HALLALL ME DJERSEN E BALLIT…

Sa me pare qe eshte e mundur,populli njehere e pergjithmone duhet t´i thote ketyre hajnave shtetror "STOP". Te bojkotohen mallerat serbe qe vellezerit Devolli,marrin nga depot serbe,mallera kafshes dhe u japin shqiptareve me simptome kancerogjene dhe me per t´i tredhur shqiptaret. Natyrisht,se keta spiune serbiane e kane shpinen e forte,kreret mafioz te shtetit tone dhe mesitin denbabaden te shkaut,klyshi i kryespiunit Jovica Stanishiqit, qe ka emer e mbiemer qe quhet Baton Haxhiu, qe emri perkdheles i tij nder serbianet eshte BATO.
Dhe krejt ne fund, qellimi i letres,drejtuar juve kryehajna te popullit tim, eshte qe t´iu pyes: Ju qe vodhet hajnisht popullin tim,te pakten te di, se a i ndihmuat skamnoret te prekur ne palce me nje these miell, me barna, ose nje sofer te thate…? Sepse per cdo dite shohim skena trishtuese dhe invalid ne karroce. Cilin femije te semure e derguat per sherim jashte vendit…?
BOLL ME ME VJEDHJE E ZOTI JU VRAFTE. AMIN!

Kaq kesaj radhe nga unë, RESHAT BADALLAJ,Zhur,krahina e Lumes, Republika e Shqiperise

 

 

 

Filozofi
 
dhe
letërsi

histori
tradita
vështrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 
 
 

Filozofi
         dhe letërsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorëve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesëndi
Arsimimi Dashuria (II) Ëndërrat Humori Mëdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fëmijët Imagjinata Miqësia Nga-fëmijët Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorët Vetitë
  Dituria Fjalëbutësia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtësia Frymëzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotët   Paragjykimi Të-pandara
      Lumturia      
____histori kombëtare, vështrime, debat, politikë, letra të hapura____ © Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .