Filozofi
     dhe
letërsi

__histori kombëtare, vështrime, debat__

Ballina

Letërsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikë

 

Opinione 1 2 3 4 5
Pa censurë

PËRSE NUK BURGOSEN KRIMINELET DEVOLLI !?

Shkruan: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

2015

Opinion
Krimi ekonomik jo vetem ne Veriun e Kosoves,por edhe ne zemer te saj dhe ne Shqiperi,po lulezon me te madhe nga vellezerit Devolli,te ndersyer nga serbianet. Ne pike te dites, Devollet pa fije turpi, shqiptareve ne Kosove,Shqiperi dhe ne viset tjera ku flitet gjuha e arberit,qellimisht dhe te paguar nga qarqet shoveniste serbo-çetnike, o sollen ne sofer ushqime qenesh,derrash, e lopesh.

S´do mend se nga gjaku i tyre nder dej buron vrullshem gjaku serbian,sepse s´ka si te jete ndryshe, te rezervohet shqiptareve ne vend te miellit krunde lopesh e derrash.

Nuk jam i keq per te menduar se vellezerit Devolli, ka kohe qe jane te lidhur ngusht me qarqet hegjemoniste serbiane, duke i ushqyer pushkagjinjt te Drazh Mihajlit, me miellin te tipit 500,nderkaq, shqiptareve u rezervohet konzerva qenesh. Ka te ngjare se keta bandit dhe kriminel te sojit, Pablo Eskobar,  jane te lidhur edhe me vellezerit Kariq.

Te lidhur ngushte me krimin

Çuditerisht, ka akoma njeri me tru gomeri, qe mendon se ne Kosove vertet ekziston ligji dhe shteti ligjor. Po te ishte keshtu si mendojn nje grup gomeresh se ne Kosove, ka gjyqsor dhe prekoror te shtetit,ahere keta kriminel do te viheshin ne pranga. Banditet qe udheheqin krimin e organizuar ne Kosove dhe me gjere, jane te lidhura shume ngusht me kreun e shtetit. Dhe s´ka si te jete ndryshe! Si mund te kalohet ne doganat e Kosoves, me krunde derrash, e te zyrtarizohet si miell per njerzit. Keta te gjithe jane te lidhura ngushte me krimin...

Banditet Devolli, sa deme i shkaktuan shtetit?  
Devollet jane te lidhur ngushte me shtetin mafioz

Sa smundje u dhane shqiptareve? Ushqimet qe sollen nga Serbia , a kishin simptome kancorigjene qe u a ze frymen shqiptareve. Shteti ka hise ne kete krim,por heret a vone do jep llogari, me koken e tyre.

Me shume te drejt,thoshte Imanuel Kanti:"Nuk eshte kriminel vetem ai qe kryen krime,por edhe ai qe eshte bashkepjesemarres i tyre"

Dhe ne me shume te drejt pyesim:Ku eshte dora e shtetit? Perse jane te lire keta vagabond? Pergjigjen mund ta marrim vetem nga qytetaret, e assesi nga banda shtetrore,vetem per nje arsye dhe ajo eshte se KRIMINELET EKONOMIK,DEVOLLI JANE TE LIDHURA NGUSHT ME SHTETIN MAFIOZ NE KOSOVE,KU MJERISHT FLITET SHQIP.

Dje jo vetem kaq,por keta kane bere percarje,kombetare,fetare dhe fisnore...,permes ca kanaleve televizive dhe portaleve te udhehequr nga tellalli i Stanishiqit, Baton Haxhiu. 

Ku jane prekoruria dhe gjyqesia ne Kosove?

Batoni tashme dihet boterisht se gjate luftes bashkepunoi me UDB-en dhe BIA-n serbiane,natyrisht se kane gisht edhe Devollet. Batoni, eshte pjella e udbashit Fazli Fazliu,por ne popull njihej si Fazli Qeli.

Dhe krejt ne fund fare,per t´i mos rene muhabetit me tej rrotull,pyesim: Perse nuk burgosen kriminelet Devolli?Ku eshte prekororia,gjyqesia ne Kosove? Perse nuk ve dore shteti kunder ketyre banditeve, qe i shkaktuan deme te medha vendit,por lihen te lire dhe bejne gosti me kreret e shtetit...

Kesaj radhe kaq nga une, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

 

 

 

Filozofi
 
dhe
letërsi

histori
tradita
vështrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 
 
 

Filozofi
         dhe letërsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorëve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesëndi
Arsimimi Dashuria (II) Ëndërrat Humori Mëdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fëmijët Imagjinata Miqësia Nga-fëmijët Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorët Vetitë
  Dituria Fjalëbutësia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtësia Frymëzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotët   Paragjykimi Të-pandara
      Lumturia      
____histori kombëtare, vështrime, debat, politikë, letra të hapura____ © Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .