Filozofi
     dhe
letërsi

__histori kombëtare, vështrime, debat__

Ballina

Letërsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikë

 

Opinione 1 2 3 4 5

NGA HANNOVERI KTHEHEN 34 AZILKERKUES NGA KOSOVA

Shkruan: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

2015

Opinion
*Përse hesht banda shtetrore e Kosovës dhe shtypi?
 
Të shtunën,me 31 kallnor 2015, ne Aeroportin e Hannoverit, rreth ores 14 e 30 minuta, duke pritur ne radhe per te dorzuar çanten ,me rastisi te shoh nje grup te rinjesh me letra ne dore,pa pasaporten e udhtimit,qe i printe nje grua gjermane. Pak me vone, pasi kaluam kontrollin rutinor, u ulem per te pushuar deri sa parkohej avioni drejt Prishtines e pikerisht ne aeroportin "Adem Jashari".
Per disa probleme teknike, nje vajze ne gjuhen gjermani,leshoi nje ze:"Kush mund te ndihmoj ne perkthim?". Rastesisht ndodha ne rend te pare dhe u lajmrova. Kuptova se behej fjale,per disa te rinj nga Kosova qe i´u kishte refuzuar kerkesa e azilit. Ç´eshte e verteta, tre-kater persona ishin nga Kukesi dhe fshatrave perreth.
Te refuzuarit nuk ishin vetem nga Hannoveri,por te mbedhur nga landi Nidersachsen (Saksioni e Ulet). Keta hallexhinj bisedonin mesveti:"...nga sa para do i kerkojm ne Kosove,a do te najapin se,500,1000, dikush thoshte jane pak,nderkaq, dikush tjeter kerkonte ndonje makine teknike se kishte zanat... e keshtu me radhe. Te gjithe fajsonin Qeverine e Republikes se Kosoves...". Njeri nga Hannoveri "spiunoi" dhe i tha se jeni duke biseduar me nje gazetar,por jeton ketu dhe nuk eshte i derguar nga Kosova se ne e njohimin Reshatin.
Shih per kete, erdhen tre -kater persona drejt meje dhe me luten te shkruaj keshtu:"...shkruaj qe kurre me nuk kemi me dal ne vota,se na keni rre,na keni mashtruar...njeri nga ta ishte ma agresiv,ndoshta e kishte nga mllefi,ose i kishte humbur elementet e kultures shqiptare dhe me keshilloi te shkruaj qe i shane ne babe e ne nane,duke i quajtur hajna,qen e tradhtar te kombit..."
U mundova te qetesoj djalin qe ishte i qethur rrotull,por kot.Ishte i nervozuar tejmase. Doren ne zemer edhe une i thash qe keni te drejt SE ESHTE QEVERI KUISLINGA QE TIMONIERI I SAJ ESHTE ISA MUSTAFA,QE VRULLSHEM I BURON GJAKU SERBIAN DHE TE GJITHE ATA QE BENE KURORE ME TE JANE NJESOJ...
Sa zbarkuam ne token e Kosoves,avioni posa ndali motoret,bile kishte edhe qe nuk i zbatonin urdherat e stjuardeses,u ngriten per t´i marur valixhet dhe u nisem drejt kontrollit.
U sollem si udhes se gjarperit,nje police posa i pa te gjitha ata me letra ne dore, i morri dhe i grumbulloi ne anen e majte. Me tutje nuk di per fatin e ketyre te rinjve qe u kthyen pa para e te zhgenjyer...
Ne ndarje vetem bera me dore,njeri nder ta me tha:"Mos harro,shkruaj". Mirëpo, me ndodhi nje rast vdekje,me iku motra e re nga kjo bote dhe u vonua shkrimi. Ameneti çohet ne vend! Amanetin nuk e tret as dheu,me ra ndermend...
Dhe krejt ne fund,perse hesht banda qeveritare e Kosoves dhe shtypi yne per kthimin e shqiptareve! Turp! Ora eshte pese pa dymdhjete. Nuk jam i keq per te menduar se dy Qeverite PRISJTINE-BEOGRAD, kane hise ne kete krim.Heret a vone do te zbardhet ky turp i ketyre matrapazeve dhe horrave kokeshkrete...
 
Kaq kesaj radhe nga une,Reshat Badallaj,Zhuriani
 

 

 

Filozofi
 
dhe
letërsi

histori
tradita
vështrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 
 
 

Filozofi
         dhe letërsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorëve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesëndi
Arsimimi Dashuria (II) Ëndërrat Humori Mëdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fëmijët Imagjinata Miqësia Nga-fëmijët Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorët Vetitë
  Dituria Fjalëbutësia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtësia Frymëzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotët   Paragjykimi Të-pandara
      Lumturia      
____histori kombëtare, vështrime, debat, politikë, letra të hapura____ © Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .