Filozofi
     dhe
letërsi

__histori kombëtare, vështrime, debat__

Ballina

Letërsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikë

 

Opinione 1 2 3 4 5

Më 14 dhjetor 1998

U VRA USHTARI I UÇK-ËS DJALI I ZHURIT MEVLAN HOXHAJ

Shkruan: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

2014

Opinion

Mevlan Hoxhaj ishte i bindur se falangat serbiane nga trojet tona largohen vetem me gryken e pushkes se hekurt dhe assesi me lutje dhe duke berë sehir. Me daljen ne skenë te Ushtrisë Çlirimtare te Kosoves dhe kushtrimit te Komandandit Legjendar Adem Jahari, se shqiptaret i madh e i vogel t´i rrokin armet per ti dal zot atdheut kunder bandave kriminale serbiane qe iu kane turrur si llavë ujqish Kosoves, qe djegin çdo shqiptare duke vrare me sakicë e therë me hanxhar; burra, gra, femije, sakat, vjedhur e plackitur tamam si e kane zanat hajdutet serbian te Drazha Mihajloviqit.

Ishte prekur thelle, Mevlan Hoxha,djali i Zhurit, qe Zoti i Madh i´a kishte falur shnetin,tamam si kreshniket e lashtesise. “Mos rrini duarekryq u burra kishte thene ne qender te Zhurit edhe ata qe po vriten i ka ba nona”. Mevlani, ishte i pamartuar,nje djal i embel fjale pak e pune shumë,djali i Tefikit, bujk,burre i urte qe nuk i´a gje shoqin, Tefiku,shkolle nuk kishte,por djemeve i kishte thene: “shkoni me popullin”.

Mevlani qe ne oret e para, u angazhua ne UÇK. Thash me larte se ishte shume i zhvillua,r mu per kete e caktuan per bartjen e armeve nga Shqiperia ne Kosove. Nuk kishte pushuar kurre,banrte arme ne krahe mitraloze e cdo te rende, gje qe as kuajt nuk mund ta bartnin rrugeve zikzake e te thepisura te Koretnikut e Pashtrikut plak, qe ishin deshmitare te ngjarjeve. Gjithmonë ne vijen e pare te frontit se i njihte per mrekulli rruget e kesaj ane…

Mevlan Hoxhaj u lind ne Zhur nga nena Mejreme e babai Tefiku, me 9 korrik 1974. Ishte luftetar i dalluar kunder ushtrise gjakatare serbe dhe mercenareve rusë.

Mirepo,ne ditene kobshme te dates 14 dhjetor 1998 (pikerishte per nder te keti TRIMI edhe ne po e shkruaim kete shkrim), ne Lugishtë te Hasit, ne Pashtik, bie ne pritë me armatim ne shpine,gje qe nuk kishte patur afat, qe as t´ia ngre kamzen mitralozit dhe te derdh plumbat ne trupat e hordhive cetnikoserbiane. Bien te gjithë i terë grupi,bien per te mos vdekur kurre. Trupit te pa jete te Mevlanit dhe trimave te tjere qe rane ne mbrojteje te Kosoves i beri konak Drenica. Lajmin e kobshem ne Zhur ia derguan dy ushtare te UCK-es, Tefikut: “XhaTefik, Mevlani u vra ne mbrojtje te Atdheut”. Per hajr na koft, i jep “xhevap” Tefiku, duke mos derdhur as nje pike lot,sepse nuk qahen e vajtohen Trimat e burrat. Burri i Zhurit, Tefiku, ju leshon ze gruas Mejremes,vajzave. Na eshte vrare Mevlani,nuk dua piskamë e lote,behen gati e ejani te bejme rruge per ne Drenicë…

U varros me nderimet me te larta ushtarake ne fshatin Polac, me 20 dhjetor 1998. E leshuan ne varre me flamurin kuqezi dhe pa derdh fare lot,por vetem e shikonin trupin e pa jete te Mevlanit,te pamartuar.
Mevlanit dhe te gjithe atyre qe rane ne mbrojteje te ATDHEUT I QOFTE I LEHTË DHEU I SHQIPERISË MËMË!

Mevlan Hoxhaj ishte i bindur se falangat serbiane nga trojet tona largohen vetem me gryken e pushkes se hekurt dhe assesi me lutje dhe duke berë sehir. Me daljen ne skenë te Ushtrisë Çlirimtare te Kosoves dhe kushtrimit te Komandandit Legjendar Adem Jahari, se shqiptaret i madh e i vogel t´i rrokin armet per ti dal zot atdheut kunder bandave kriminale serbiane qe iu kane turrur si llavë ujqish Kosoves, qe djegin çdo shqiptare duke vrare me sakicë e therë me hanxhar; burra,gra,femije,sakat,vjedhur e plackitur tamam si e kane zanat hajdutet serbian te Drazha Mihajloviqit.

Ishte prekur thelle, Mevlan Hoxha,djali i Zhurit, qe Zoti i Madh i´a kishte falur shnetin, tamam si kreshniket e lashtesise. “Mos rrini duarekryq u burra kishte thene ne qender te Zhurit edhe ata qe po vriten i ka ba nona”. Mevlani, ishte i pamartuar,nje djal i embel fjale pak e pune shumë,djali i Tefikit, bujk,burre i urte qe nuk i´a gje shoqin, nuk ishte i te njejtes udhe si Nuriu, qe dikur thoshte shume embel per shkijet e Shumadise e kunder Demonstratave te vitit 1981. Nuri Zeza,lehu si qen te shitorja e Islam Tosunit, kunder Demonstratave dhe perqafonte iden e zhupaneve e vojvodeve te Krajleves. Tefiku,shkolle nuk kishte,por djemeve i kishte thene: “shkoni me popullin”.

Mevlani qe ne oret e para, u angazhua ne UÇK. Thash me larte se ishte shume i zhvillua,r mu per kete e caktuan per bartjen e armeve nga Shqiperia ne Kosove. Nuk kishte pushuar kurre,banrte arme ne krahe mitraloze e cdo te rende, gje qe as kuajt nuk mund ta bartnin rrugeve zikzake e te thepisura te Koretnikut e Pashtrikut plak, qe ishin deshmitare te ngjarjeve. Gjithmonë ne vijen e pare te frontit se i njihte per mrekulli rruget e kesaj ane…

Mevlan Hoxhaj u lind ne Zhur nga nena Mejreme e babai Tefiku, me 9 korrik 1974. Ishte luftetar i dalluar kunder ushtrise gjakatare serbe dhe mercenareve rusë.

Mirepo,ne ditene kobshme te dates 14 dhjetor 1998 (pikerishte per nder te keti TRIMI edhe ne po e shkruaim kete shkrim), ne Lugishtë te Hasit, ne Pashtik, bie ne pritë me armatim ne shpine,gje qe nuk kishte patur afat, qe as t´ia ngre kamzen mitralozit dhe te derdh plumbat ne trupat e hordhive cetnikoserbiane. Bien te gjithë i terë grupi,bien per te mos vdekur kurre. Trupit te pa jete te Mevlanit dhe trimave te tjere qe rane ne mbrojteje te Kosoves i beri konak Drenica. Lajmin e kobshem ne Zhur ia derguan dy ushtare te UCK-es, Tefikut: “XhaTefik, Mevlani u vra ne mbrojtje te Atdheut”. Per hajr na koft, i jep “xhevap” Tefiku, duke mos derdhur as nje pike lot,sepse nuk qahen e vajtohen Trimat e burrat. Burri i Zhurit, Tefiku, ju leshon ze gruas Mejremes,vajzave. Na eshte vrare Mevlani,nuk dua piskamë e lote,behen gati e ejani te bejme rruge per ne Drenicë…

U varros me nderimet me te larta ushtarake ne fshatin Polac, me 20 dhjetor 1998. E leshuan ne varre me flamurin kuqezi dhe pa derdh fare lot,por vetem e shikonin trupin e pa jete te Mevlanit,te pamartuar.

Mevlanit dhe te gjithe atyre qe rane ne mbrojteje te ATDHEUT I QOFTE I LEHTË DHEU I SHQIPERISË MËMË!

 

 

 

Filozofi
 
dhe
letërsi

histori
tradita
vështrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 
 
 

Filozofi
         dhe letërsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorëve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesëndi
Arsimimi Dashuria (II) Ëndërrat Humori Mëdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fëmijët Imagjinata Miqësia Nga-fëmijët Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorët Vetitë
  Dituria Fjalëbutësia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtësia Frymëzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotët   Paragjykimi Të-pandara
      Lumturia      
____histori kombëtare, vështrime, debat, politikë, letra të hapura____ © Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .