Filozofi
     dhe
letërsi

__histori kombëtare, vështrime, debat__

Ballina

Letërsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikë

 

Opinione 1 2 3 4

QEVERIA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS, SË SHPEJTI DO TË SHEMBET!

Shkruan: RESHAT BADALLAJ-ZHURIAN

2014

Opinion
S´do mend se Hashim Thaçit,kryeministrit te vendit, i´a "zunë  bishtin me derë", faktori nderkombetar, e sidomos Amerika dhe Brukseli dhe e mbeshteten per muri, sepse i doli boja ngerçit politik te tepruar tejmase e detyruan te bej "martese" me LDK-en, partine qe jo vetem  kundershtoi luften çlirimtare,por, kontriboi ne burgosjen e çlirimtareve drejt Den Hages.

Dihet boterisht se ne fushaten parazgjedhore LDK-ja dhe PDK-ja, shkuan ne rivalitet si "ujku e dhia",perdoren fjalorin me vulgar qe i humben elementet e kultures shqiptare, perpos sharjeve dhe fyerjeve me fjalor rrugaçes, njera-tjetren akuzonin si;kriminel,vrases, tradhtar.

Te dy kreret e ketyre partive premtuan: mbi 200.000 dhe 150.000 vende pune,gje qe sipas ekspertve eshte e pamundur. Njeri thote per rritje pages dhe tjetri thote jo!

Xixat e para te paknaqesise filluan te shkrepen ne fund te tunelit. Peshku kalbet nga koka, thuhet nga anet tona ne Zhur, te krahines se Lumes dhe se kalaja shembet nga brenda. Puthadoret e deridjeshem te Isa Mustafes, i´a kthyen shpinen,nuk e votuan. Isa Mustafa, me inatin e kaurrit, u hakmorr dhe i la me gishte ne goje dhe...

Koha mirë shihet ne mengjes, thote populli. Koha per LDK-en eshte furtunë qe do te shkatrroj çatinë e kesaj shtepie titiste, vetem me gezofin te veshur mbrapsht.

Te paknaqurit e Isait nuk do rrin rehat,do veprojn me nerkemsa,ndonese tellali dhe popagalli, Lutfi Haziri,mundohet te qetësoj ujerat e turbellta, qe vijne nga mulliri i komshiut.

Kjo qeveri eshte taman si mina e kurdisur me sahat. Fitilit te saj tashme e ka filluar ti del tymi, mungon vetem shkrepsa qe zjarri te ec shpejt.

Kete koalicion te ndertuar me zor dhe te qelqt, kush e perkrahu nga popullata e e Kosoves? Askush! Populli eshte i tradhtuar nga keto dy Parti me te medha ne Kosove.

Me teper qe i dhemb plaga Kosoves eshte se PDK-ja (kupto UÇK-ja), beri martese me Isa Mustafen,ish-anetarin e Partise Komuniste Serbe, argatin me te devotshem te Sllobodan Milosheviqit,kasapit qe leshoi kosen e vdekjes ne kokat shqiptare,vrane e prene,burgosen dhe degedisen shqiptaret ane e mbare botes. Isa Mustafa, duartrokiti dhe beri gosti me "Slivovice", me lahute e me def...

Isa Mustafa, ishte krahu i djathte i kryetradhtarit, Rrahman Morina, qe me sakicë (sepat) e hanxhar i rane shqiptareve e vecmas atdhetareve prapa kurrizit. Atdhetaret e kombit, ky sahanlepires serbian, Isa Mustafa, per interesa serbe i kishte vure ne nishan, vetem perse e kishin nisur vallen e lirise. Isa Mustafa, ky argat i devotshem serbian i ka rene kambanave te mortit kunder kombit tane...

Isa Mustafa, ky titist i perbetuar, kur u futen 1300 minatoret ne horizontin e tete dhe te nente, ne minieren e "Trepçes" me 1989, qe luftonin me jetë a vdekje, ky ish-komunisti serbian, Isa Mustafa, u vu ne interesa serbiane e jo minatoret!
Titisti i flliqur, Isa Mustafa, ishte edhe minister i thesarit ne Diasporë dhe vodhi djersen e bashkeatdhetareve deri ne palcë, qe u be i kamur si sheiket e Arabise...
Argati serbian, Isa Mustafa edhe tani ka nje bjeshke akuzash per vjedhje, korrupcion,keqperdorimesh...Kete shkrim po e perfundoj me nje thenje te popullit:"Kungulli nuk shkon gjithmone mbi ujë"

Dhe krejt ne fund fare, mbajeni mend, kjo QEVERI ME NAMIN E ZI, SE SHPEJTI DO TE SHEMBET,POR PERGJEGJESI DO TE MBANE PER JETE TE JETEVE,TE GJITHE ATA QE E PERKRAHEN. ZOTI I MARROFTË!

Ky njeri fatkeq, duhet te ik sa me pare,sa nuk ka plasur sherri,ne kete vend fatkeq.Tullacit i ka mbaruar truri me kohe e me vakt,por nuk e kupton se ka ikur koha e Millosheviqit dhe gjaksorve te Dragutin Drazh Mihajlit,çetnikut antishqiptar...

Kaq kesaj radhe nga unë, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

 

 

 

Filozofi
 
dhe
letërsi

histori
tradita
vështrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 
 
 

Filozofi
         dhe letërsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorëve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesëndi
Arsimimi Dashuria (II) Ëndërrat Humori Mëdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fëmijët Imagjinata Miqësia Nga-fëmijët Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorët Vetitë
  Dituria Fjalëbutësia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtësia Frymëzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotët   Paragjykimi Të-pandara
      Lumturia      
____histori kombëtare, vështrime, debat, politikë, letra të hapura____ © Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .