Filozofi
     dhe
letërsi

__histori kombëtare, vështrime, debat__

Ballina

Letërsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikë

 

Portal 7.8.2014

   

RRUGA DHE KUSURËT E ISA MUSTAFËS
 
Shkruan:
Reshat Badallaj
 

 

 

*Puthadori Isa Mustafa, ne kohen e satrapit Tito, Rrrahman Morines, Bujar Bokoshit, Ibrahim Rugoves dhe sot
 
Shkruan: RESHAT BADALLAJ ZHURIANI
 
Isa Mustafa ne kohen i satrapit Josip Broz Titos, qe bashke me Aleksander Rankoviqin, leshuan kosen e vdekjes ne kokat shqiptare
 
Josip Broz Tito, kryetar i përhershëm i Jugosllavisë, gabimin më të madh që e kishte bërë ishte kur e krijoi shtetin e rrejshëm të quajtur, Republika Federative e Jugosllavisë. Në këtë shtet të rrejshëm bënin pjesë shumë kombe e kombësi; shqiptarët nën okupim, slloven, kroat, serb, boshnak, malazezë, maqedonas, rumunë, sllovak, hungarez, italianët... Ky shtet i qelqt, kurrë nuk u bë rehat, i kishte hyrë krimbi nga brenda dhe kishte filluar të kalbej. Satrapi Josip Broz Tito, me origjinë ishte kroat, i lindur në Kumrovec. 
Marshali Tito gruan e kishte serbe-Jovanka Budisavleviq. Per Jovanken thuhej se ishte bishtëdredhur dhe kishte ashikni me Aleksander
Rankoviçin. Rankovici ishte xhelat i shqiptareve, atebotë ishte Minister i Punëve te Brendshme te Jugosllavisë
. Mu për këtë ne Jugosllavi dominonin serbët me faktor qe nga reshteri deri në gjeneral dhe zotronte mjetet me moderne luftarake... 
Jozha u kishte dhenë të drejta të gjithë popujve por jo edhe shqiptareve. Shqiptaret e kishin filluar vallen e lirisë edhe në kohen e keti kasapi edhe pse kishte thenë qe të leshohet kosa e vdekjes ne kokat e tyre. Shqiptaret filluan t´i kerkojnë disa kërkesa të arsyeshme dhe të drejta; Flamurin, Universitetin, Republikë si te tjeret. Por të gjitha keto u lanë në gjak. Dhe duke parë rrezikun dhe frikën nga shqiptaret, satrapi Tito dhe kasapi Aleksander Rankovic, në Kosovë formuan rrjetin e spiunazhit tamam si të marimanges. Nga afro 3000 spiunë në Ballkan, ata lanë në Kosovë mbi 700 spiunë, të gjithë harambashë. 
Nder ta ishte edhe Isa Mustafa, njeriu me i besueshem i pushtetit gjakatar jugosllav. Isa Mustafa,ishte paisur me librezen e Partise Komuniste Serbe si njeri me i besueshem i tokes se Jugosllavisë. Por, jo vetem kaq, Isa Mustafa, ky faqezi organizonte edhe Stafeten e keti krimineli,gjaksorit Tito,bile me duarte tija  barti me fedellek kete marre te zezë.

Marshali Tito bashkë me Aleksandër Rankoviçin dhe bandat vrastare serbo-jugosllave formuan UDB-ën (Uprava Drzavne Bezbednosti- Drejtoria e Sigurimit Shtetror), ishte pjesë e OZN-ës, pershembull si KGB-ja në Rusi, Siguritate e Nikollai Çausheskut në Rumani, Mosadi në Izrael... 

Krahas UDB-ës, vepronte një sherbim tjetër teper sekret që quhej KOS-i (Kontra Obavestajna Sluzba-Sherbimi kunder Spiunazhit), që vepronte në armaten vrastare jugosllave, që të vrisnin dhe nuk guxoje te hapje arkivolin qe ishte i mbyllur hermitikisht. 


Në këto banda gjaksorësh bënin pjesë njerzit e pashpirtë; spiunet, zagaret me të besueshem titist, tradhtaret e kombit, që të vrisnin e te prisnin naten e te vajtonin ditën, e benin për interesa te okupatorit jugosllav. Mjerisht kishte shumë langoj shqipfoles. Në rastin tim shumë "miqë frigacak" ma kthyen shpinen. Nuk guxonin as te vinin në shtepi e as nuk ju folnin prinderve te mi, ndjesë paçin, kur i shinin rruges, se ballë per ballë iknin ose ndrronin udhë të mos i folnin një familje të armikut të jugosllavisë... 

Kasapi Rankoviç dhe satrapi Tito, keta spiun të kombit i kishin shperndar si vaji në lakra në tërë Kosovën e sidomos në zonat kufitare, në ushtrinë gjaksore e jo popullore siq thonin keta kriminel, poashtu i kishte shperndar edhe në Diasporë... 

Eshtë shumë e vertetë por e hidhur mjerisht kesaj bande terroriste vullnetarisht ju bashkangjiten shumë shqipfoles, që kam shkruar në shkrimet e meparshme me emer e mbiemer, me fakte e faksimile dhe askush nuk guxoi te demantojë. 


Në Evropë dergonte spiunet e deshmuar antishqiptarë,shqipfoles e haram e paçin tamlin e nënës që i´a kishte dhenë nga krarori i saj. I dergonin ne konsulata, në shkolla si mesues, ata qe ishin nëper komitete, ne UDB-ën, ata qe kishin shtypur me zinxhir tankesh rininë shqiptare nepër demonstrata, ata qe ia kishin pirë gjakun në vend te veres se kuqe, neper lokalet e erreta te UDB-es dhe ne kazamatet famekeqe jugosllave dhe pastaj bënin gosti me def e me violinë. Nepër klubet jugosllave bënin shqipfolesit kryetar, si rasti ne klubin e Hanoverit, qe quhej "Bratsvo- Jedinstvo-Vëllazërim-Bashkim" DHE KËTA FESTONIN EDHE PËR DITËLINDJE E QENËVE TË TYRE, në rrugen flugstrasse, që kemi shkruar poashtu disa herë. 

Në ketë detyrë nuk shkonte çdo zagar. Por detyrat ju besonin atyre që nuhatin mirë dhe qe ishin familjarisht denbabaden antishqiptar. Por serbianet thonin pak më but ne popull: duheni të jeni të pershtatshem ideopolitikisht. Keta informator të Serbisë, domosdoshmerisht kishin lidhje të ngushta me konsulatat jugosllave,kupto serbe dhe për çdo mbremje shefi serbë,Nikola Petrashiqi e Shtefan Lajtmani i´a ngrehu veshin duke i thenë: çfarë ujë i ke dhenë magarit...?" Natyrisht që fluturonin me bileta te paguara në Beograd. Edhe shkollat "shqipe" vepronin sipas planprogrameve të vojvodeve e zhupanëve serbianë. 

Ehu, burra! Me kujtua edhe një gjë. Kesi farë soj zagaresh vepronin edhe ne Kosovë, bile edhe ne fshatrat etnikisht të pasterta. Në fshatin tim në Zhur, fshati më i madh në Kosovë,dergonin ca zagarë shqipfoles e turkofil, për të denuar;" Nacinalizmin,seperatizmin, shovenismin, irredentizmin shqiptarë". Nderkaq, yzmeqaret lagje në lagje i benin temena. Keta klysh te pushtuesit gjakatar serbianë, me besoni se edhe ne oda të burrave e mbanin edhe fotografinë e qenit plak Tito, në mur, në baskinë (gozhdë) 16-she të varur, nuk bënin amin as kur i vdiste nëna qe i á ka larë pelenat, respektonin titizmin. Di rast qe edhe nënën e ka derguar pa ceremoni fetare dhe pa e larë oxhenica në banesen e fundit. Por Zoti i Madh i´a mori ati shpirtin si qen. 

Prokuroret, gjyqtarët, në Kosovë padyshim se kane qenë argat te pushtuesit serbianë dhe me te poshtër, safi të zierë në kazanin e Beogradit, denonin shqiptaret; me gjyqe te montuara politikisht, pa fakte, denonin edhe per një kengë epikolirike... 

 
Isa Mustafa, ne kohen e Rrahman Morines
 
Dihet boterisht se Rrahman Morina ishtekapo i bandave serbe,diler i droges, kryetradhtar i kombit tonë, baxhanak me Sokoloviqin, shqiptarurrejtes. Ky
kontrabandist droge, Rrahman Morina, si yzmeqar dhe sahanlepires kishte zgjedhur, Isa Mustafen,pwer te sherbyer ne kete bande vrastare. Shih per ketë, Isa Mustafa kishte pranuar me kenaqesi. Dhe vertet ishte treguar i zellshem dhe njeri me besnik i tij. Per kete faqezi, Isa Mustafen, nuk kishte rendesi populli,e rendesishme ishte karrika i sojit matrapazo-mafijos i Rrahman Morines, bile zgerdhihej para kamerave televizive...
Isa Mustafa, ne kohen e Ibrahim Rugoves
Isa Mustafa, ne kohen e njeriut me shall, Ibrahim Rugoves,frikacak dhe pijanec,futi bishtin nder vegë dhe i ´a mbadhi me te katertat pa e kthyer shpinen prapa. Vendoset ne Gjermani. Shef e kishte Bujar Bukoshin,kirurg,por atje larg ishte "kryeminister ne ekzil". Isa caktohet HAJN I FINANCAVE. Nuk la gje pa vjedhur djersen e bashkeatdhetareve. Pasi mbushi xhepat plot edhe nga atje ja mbadhi ky buzepetull. Çka nuk u fol per "Putinin" e Kosoves,edepzesin,Isa Mustafa...
 
ISA MUSTAFA SOT
Isa Mustafa, njeriu i pacipë edhe sot eshte ne skenen politike. Edhe pse e denoi populli disa here ky edepzes akoma eshte ne skenen politike dhe nuk ka fare dert se 
e tradhton popullin e mjere, qe varveria ka prekur mish e asht...
Isa, humbi ne zgjedhjet lokale,humbi zgjedhjet nacionale, i dhe grusht te rende vendimi i Gjykates Kushtetuese,humbi Prishtinen dhe njeriu pa pike morale nuk iku,si ikin ne boten Demokratike.
Perkundrazi ky hajvan thuri kurthe kunder votes se lire te popullit. E beri lemsh Kosoven, per interesa serbe. Kot e ka ky faqezi,sepse do te merre edhe grushtin e fundit te popullit, qe do te jete vdekjeprures politikisht dhe nuk do te kthehet kurrë më...
 
KËTA SPIUNË SERBIANË THEMELUAN LDK-ËN 

Keta spiunë ishin ideatoret që themeluan LDK-ën, e regjistruan ne kryeqytetin e tyre Beograd te Vllado Kambovski. Programi se si ishte po e lemë herën tjeter neqoftëse ia merre mendja ndonjë hajvani të reagoj kunder këti shkrimi. 

Isa Mustafa, sic njihet nga serbet "ISO", i mblodhi te gjithë spiunet qe ishin të pergatitur dhe të formuar mirë nga gjaksoret e pjelles se Car Dushanit: UDB-ËS, KOS-IT DHE OZN-ËS. Dhe "ISO", ky spiun i Serbisë tha: KURRËSESI NUK BANË TË PRANOHEN TË BURGOSURIT POLITIKË DHE ATA QË KANË PUNUAR NË ILEGALITET! PËRSE "ISO"? Sepse te burgosurit e regjimit te tij i´a dinin te palarat e tij dhe se si i kishte të lyerë duartë deri në bryll me gjakun shqiptar. Iso, beri propagandë dhe volli shumë vrerë edhe te faktori nderkombetar. Turp! 

Populli i shkretë nuk dinte gjë. Jugosllavia kishte kancer, ishte para vdekjes. Frika qeneve te Titos u hyri ne Palcë. Ku do te thyenë qafen!? Te vetedijshem se edhe Serbia, nena e tyre nuk i donte më, hyre nen kulmin e UDBASHEVE. Po populli nuk harron more zuzarë! Historia po shkruhet për ju more zagarë të pushtuesit. Populli kerkonete vetem te hiqet nga zgjedha serbe, nuk i interesonte se kush janë keta udbashet e shkjaut. Ujku do mjegullë thotë populli ynë. Dhe keta ujqë dhe çakallet e zhfrytzuan ketë sepse ishin te zierë safi në kazanin e Beogradit... 

Pra,kjo ishte rruga dhe kusurët e ISA MUSTFES, puthadorit te devotshem të serosllavisë. Sa e sa njerzë ka marrur ne qafë, vetem i Madhi Zot e di. ZOTIN DORËZAN! 

Por akoma nuk e kam të çartë perse është në liri ky UDBASH!? Kush e di le ta thotë. Ketë temë po e lë të hapur për Ju. 

Çdo pushtues dhe spiun i kombit tonë,ne token e ARBËRIT I KANË BARTUR THASËT ME VETI PËR T´I MLEDHUR ESHTRAT... 
Kaq kesaj radhe nga unë,Reshat BADALLAJ,Zhur, krahina e Lumës,Republika e Shqiperisë
 

Kaq kesaj radhe nga unë, RESHAT BADALLAJ, Zhur,krahina e Lumës, Republika e Shqiperisë
Filozofi
 
dhe
letërsi
 

 

 

 

histori
tradita
vështrime
debat

 

 

 

 

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 

 

 

 

 
 
 

Filozofi
         dhe letërsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorëve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesëndi
Arsimimi Dashuria (II) Ëndërrat Humori Mëdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fëmijët Imagjinata Miqësia Nga-fëmijët Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorët Vetitë
  Dituria Fjalëbutësia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtësia Frymëzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotët   Paragjykimi Të-pandara
      Lumturia      
____histori kombëtare, vështrime, debat, politikë, letra të hapura____ © Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .