Filozofi
     dhe
letërsi
 

 

__histori kombëtare, vështrime, debat__

 

 
Opinion 23 07 2014

 

ISA MUSTAFA QË MALLKOI POPULLIN, NUK MUND TE JETË KRYETAR I KUVENDIT TË KOSOVËS
 
Shkruan:
Reshat BADALLAJ

 

 

* Më 8 qershor 2014, titisti,Isa Mustafa, dhe banda tjeter qe po e ndjekin pas, per marre te zezë,boterisht pranuan humbjen nga vota e popullit. Por fajin iá hedhnin partive tjera dhe u ngatrroheshin para kamerave taman si gabelicat...
*Nderkaq, me 17 korrik 2014, u mbllodhen dhe u bene bashke:(titist,surroist,ata qe denuan "Nacionalizmin,irredentizmin, shovenizmin,seperatizmin shqiptar",djeme dhe miq te kasapit Slobodan Milosheviq,nipa serbo-cetnik, qe e vrane Mehmet Gradicen dhe shume patriot te tjere), kunder votes e lire qe dha sovrani ne kutite e votimit
*Do te deshtojn turpshem dhe do i kendohet kenga e turpit brezave shekullor me lahute dhe grifen e kalit,ketyre matrapazeve te pazareve te Prishtines.
 
Shkruan: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
 
Të gjithë jemi deshmitar të kohes,te dates 8 qershor 2014, ne diten e zgjedhjeve ne Kosovë,kur lideret e disa partive pokitike,pranuan boterisht humbjen katastrofale qe morren nga grushti i rende i popullit. Mirepo. keta kapo te ketyre partive (bandave) politike humbjen e tyre ja perplasnin ne fytyre partive tjera. Faji eshte i kesaj,faji eshte i asaj, e keshtu me radhë thonin kasnecet e ndersyer nga shefat e tyre.
Shih per ketë, nje jave me vonë, titisti, Isa Mustafa, i nderseu lideret e partive tjera, te etshem per pushtet, qe te bejne Kosoven lemsh dhe hallakamë. I mesuar nga shkollat serbosllave,Isa Mustafa, i´a arriti qellimit,perpos qe tradhtoi voten e popullit,vendin e beri katrahure. Mjerisht, ne bishtin e qerres se turpit historik, ranë ne dy gjunj para keti bythelepiresi te Rrahman Morines,tradhtarit te kombit dhe dilerit te droges. Shpejt u fotografuan (dolen ne syret),bile edhe me duar te paluar si nuset e Zhikes. Nuk e lane pa u zgerdhi nga gezimi i madh. Harronin se ne anen tjeter, rapsodet tane kane filluar te thurin kengen e turpit qe do t´i kendohej me lahutë...
Isa Mustafa, titisti i devotshem, publikisht mallkoi popullin,para zgjedhjeve. Populli ne zgjedhje e denoi me humbje. Por, Isa Mustafa, qe dikur denoi :"Nacionalizmin,seperatizmin,irredentizmin,shovenizmin shqiptar", pa fije turpi,pas zgjedhjeve kerkon ndihmen e popullit. O TEMPORA,O MORES!

 
SKENARI I TITISTIT,ISA MUSTAFA,MË 17 KORRIK 2014, KUVENDI TE BEHET HALLAKAMË

 
Me 17 korrik te vitit 2014, u be hallakamë ne Kuvendin e Republikes se Kosoves. Dite me pare, ishin mbledhur bashke sokakeve te Prishtines; titist,Surroist,udbash, ata qe kishin denuar "Nacionalizmin,seperatizmin,shovenizmin,irredentizmin shqiptar",djeme te miqeve te kasapit Sllobodan Milosheviq,nipa te atyre qe kishin vrare Mehmet Gradicen,kishin vrare e denuar neper kazamate shqiptaret, per te bere puç shetror dhe per t´i ra sakicë (sepatë) votes se popullit.
Zo. Flora Brovines, i kishte ra hise; si me e vjetra e Kuvendit qe te drejtoj tubimin "Solemn". Per keqardhje por duhet theksuar se Flora,ishte hutuar dhe kishte dalur pertej kontrollit dhe nuk e dinte se sa bejne 1 plus 1, thoshte 7.  Isa Mustafa dhe Ismet Beqiri, partizanet e titos,kishin ndersyer kunder zonjes Flora, disa hajvan dhe nje grua trashalluke, qe kur e shikoja thoja me vete:Mos te perplast Zoti kete budallice ne shtrat,SEPSE TE IK FIQIRI DHE NUK MENDON NE FEMER!
Mangupi dhe vagabondi, Armend Zemaj dhe budallica tjeter qe shkyente germazin si lopet kur ju vjene ai "vakti", Vjosa Osmani, i´u turreshin si egersira kryesueses se kuvendit, vetem e vetem te del jashte kontrollit. Ata qe kishin bere martese me Isain e Titos, flisnin vesh ne vesh,si rrospijet e Stambollit. Harronin se deri dje ishin si maca me qenin. Keta faqezinj e tradhtuan voten qe ja dha populli...
Bota e kuptoi tradhtine,dredhine dhe hilen e ketyre bandave qe kishin bere me vrastaret serbian te listes serpska,kunder popullit, nuk e UROI ASKUSH. Isa dhe banda e tij, u dalldisen dhe u harlisen para tyre dhe para sovranit. Rane ne siklet!
 
PERSE NGUTET ISA DHE BANDA TJETER,PER THEMELIMIN E QEVERISË?
 
Titistin e devotshem,Isa Mustafen e ka prekur frika deri ne palcë, se ndoshta Kosova do te shkoje ne zgjedhje te jashtezakonshme. Mu per kete,nuk le gur e dru bashkë, qe te formohet "Qeveria", se jane ne dijeni te plote se per tradhtine qe kane bere kunder sovranit do te marrin edhe grushtin tjeter sa nje bjeshkë. Harron ky i mjere dhe qyqaret tjetre qe i shkojne pas, se fjalen e fundit do ta jap Gjykata. Te vetedijshem se Gjykata  NUK KA KURFARE MUNDESIE TE SHKEL FJALEN E LIRE TE POPULLIT, JU TURREN SI LLAVË UJQISH PRESIDENTES SE KOSOBES,ZONJES ATIFETE JAHJAGA,QE TE NOMINOJ KRYEMINISTRIN.Por, kryeministri nuk mund te dal nga ata qe nuk fituan gje, nga ata qe kane 5-6 deputet!
Kot e ka Isa Mustafa qe ka marrur yryshin e turpshem taman si mezurit e Çaçakut,per te sulmuar presidenten dhe gjykaten.Pergjigjen e ka dhene populli yne liridashes me 8 qershor dhe kete nuk e luan as topi.
Dhe krejt ne fund, le te dijn Isa Mustafa,Medvedevi i Kosves (Ismet Beqiri) dhe banda tjeter huliganeske dhe hajnat qe vodhen popullin e varfur, qe varferia ka prekur mish e asht, se edhe kesaj radhe do te tuperoheni shume turpshem para popullit. Ç´eshte e verteta, ky soj titistesh dhe banda tjeter, nuk kane fare turp. Keta do te ikin me turp dhe jo vetem kaq,por, do te ikin edhe me faqe te zezë nga kjo botë, qe as rrasa e varrit nuk do t´ia drejtoj kurrizin. Mbajeni mend!
Kaq kesaj radhe nga une, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
Filozofi
 
dhe
letërsi
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

histori
tradita
vështrime
debat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 

 

 

 

 

 

 

Filozofi
         dhe letërsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorëve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesëndi
Arsimimi Dashuria (II) Ëndërrat Humori Mëdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fëmijët Imagjinata Miqësia Nga-fëmijët Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorët Vetitë
  Dituria Fjalëbutësia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtësia Frymëzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotët   Paragjykimi Të-pandara
      Lumturia      
____histori kombëtare, vështrime, debat, politikë, letra të hapura____ © Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .