Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Mėrgata - FĖMIJĖT ME TĖ META FIZIKE, TĖ VARFRIT E JETIMĖT DUAN TĖ JETOJNĖ SI TĖ...

 

FĖMIJĖT ME TĖ META FIZIKE, TĖ VARFRIT E JETIMĖT  DUAN TĖ JETOJNĖ SI TĖ GJITHĖ  FĖMIJĖT TJERĖ.

Shkruan: Ramiz Dėrmaku

Aksion humanitarė pėr tė varfrit nė Kosovė:

Arsimtarja pranė shkollės gjermane dhe humanistja Mera Kabashi, e pėrkrahur nga nxėnėsit gjermanė njė grup studentėsh shqiptarė  dhe nga firma “Dibrani Transport“, kryen dy  aksione  humanitare,  pėr fėmijėt e varfėr, jetimėt dhe ata me aftėsi tė kufizuara nė Kosovė.

Mėsuesja Mera Kabashi nga qyteti i Rotweilit  ne Baden-Wurtember me rastin e organizimit tė ndihmave pėr  Kosovė.

Ne ditė mė parė shfrytėzuam rastin  tė bisedojmė me iniciatoren e humanisten e aksionit humanitar zonjėn Mera Kabashi mėsuese   ne shkollėn gjermane , pronarin e firmės  “Dibrani-Transport” zotin Asllan Dibranin dhe zonjėn Naime Krasniqin po ashtu mėsuese  nė shkollėn gjermane . Po shėnojmė disa opinione tė tyre lidhur me aksionet  humanitare.

R.D: z.Asllan  Dibrani, ēka ju shtyri tė kyēeni edhe ne kėtė aksion humanitarė ?

A.D. Ju e dini zoti Dėrmaku, se ne  me ju vite mė parė kemi kryer s’bashku aksione tė tilla me "Bashkimin e Intelektualėve  Shqiptarė" nė Mėrgim- Gjermani (BISHM-in) disa aksione humanitare nė periudhėn  e luftės.

Pamje e "Firmes Dibrani -Transport" nė ndihmė humanitare pėr Kosovėn djathtas nė shikim pronari Asllan Dibrani.

Po, pas luftės nuk jam ndale asnjėherė   se ndihmuari ku kam  ndihmuar   "Shtėpinė e plėqve nė Prishtinė", "Fėmijėt jetim pa prindėr", po ashtu nė Prishtinė qe disa herė, "Spitalin Emergjencės nė Prishtinė ",“ Shtėpinė e shėndetit nė Shtimje“, me iniciativėn e time dhe tė vėllezėrve  te mijė  nė Llabjan, komuna e  Gjilanit, iu ndėrtua shtėpia njė familje tė varfėr, Firma jonė “ Dibrani Transport" bashkėpunon edhe me organizata tė ndryshme humanitare gjermane; si me Karitasin , Kryqin e Kuq, etj. “Gjatė kėtyre dy aksioneve humanitare  ne kemi grumbulluar : Ēanta, veshmbathje, e shumė e shumė gjėra tjera... Aktiviteti i firmės “Dibrani Transport“  ėshtė pėrqendruar kryesisht  nė aksione  tė ndryshme humanitare,  kulturore. Kompania “ Dibrani Transport“ ka derdhė mjete tė mėdha materiale edhe nė fondin e 3 %-shit si dhe nė atė  “ Vendlindja  thėrret“ zoti Dibrani nė fund thotė se ndihem krenar qe kam pasė mundėsi kėtė transport tu kryej nė forme humanitare  dhe  pėr ata fėmijė hallexhi qe e koordinuam  kėtė aksion me zonjėn Mera Kabashin, Naime  Krasniqin dhe me  drejtoreshėn e  strehimorės sė fėmijėve  nė Prizren  , zonjėn Resmije Krasniqin me ēka i falėnderoj shumė  dy mėsueset shqiptare qe  shprehen gatishmėrinė me i pėrgatitur edhe  fėmijėt gjerman tė solidarizohen me fėmijėt skamnor nė Kosovė pėrfundon ndėr tė tjera zoti Asllan Dibrani pėfaqesues i Firmės "Dibrani -Transport". Ndėrsa zonjusha,  arsimtarja dhe humanistja Mera Kabashi  thekėsoj : Pėrjetova  njė dhimbje nė shpirt kur pashė me sy tė mijė se si fėmijėt jetim tė varfėr dhe ata tė hendikepuar nė ē’farė kushte tė vėshtira jetonin nė shoqatėn”HADER” nė Prizren. Mera Kabashi  ka lindur me 11.02. 1987 nė Kosovė pra eshet  nje  e re  qe len pėrshtypje tė nderohet. Ėshtė arsimtare nė shkollėn gjermane, ėshtė pedagoge, ėshtė njė  humaniste por mbi tė gjitha ėshtė me plotė kuptimin e fjalės - njeri. Kur Mera Kabashi kishte 8- vite, me prindėrit kishte emigruiar nė Gjermani. Shkollėn fillore dhe ate tė mesme i kreu me sukses tė shkėlqyeshėm. Nė vitin 2007 regjistroi  Fakultetin e Gjuhės gjermane pranė Universitetit tė Freiburgut  e nė vitin 2011,  kreu kėtė fakultet. Qe njė vit punon si arsimtare nė shkollėn gjermane. Kur ne e pyetėm zonjėn, Mera Kabashi ?

R.D: Ēka ju shtyri qė ju tė merreni me aksione  humanitare, dedikuar Kosovės ?

M.K: Ajo u ndalė.., mori frymė thellė,  nga sytė i rrodhėn lotėt ..., dhe filloi tė rrėfejė. I nderuari gazetarė.., keni bėrė mirė qė na keni vizituar, sepse tė gjitha mediat e shkruara dhe ato elektronike gjermane ( duke filluar nga ato lokale deri tek ato republikane) jo qė kanė shkruarė pėr kėto aksione por edhe i kanė pėrkrahur, ndėrsa nga mediat shqipe ja sot arriti  Gazeta kombėtare”Bota sot” dhe” Zemra Shqipėtare”. Ditė mė parė kemi kryer  dy aksione humanitare pėr fėmijėt jetim dhe tė hendikepuarė nė Kosovė.

 Ajo qė mė shtyri mua ta pėrkrahė kėtė aksion humanitarė ėshtė gjendja e vėshtirė e fėmijėve tė hendikepuar - me t’meta, jetimėve dhe tė varfurėve siē ceka edhe ma lartė. Sot askush nuk interesohet pėr ata fėmijė, tė cilėt duan tė jetojnė si tė gjithė fėmijėt e Botės. Kur unė isha nė Kosovė.., pashė me sytė e mijė, se si tė varfrit, tė pa aftit, jetimėt  ishin mbetur pa kurrfarė mbikėqyrje. Unė takova edhe fėmijė tė luftėtarėve e invalidėve tė UĒK-sė, tė cilėt punonin ē’fardo pune pėr ta siguruar kafshatėn  e gojės. E prekur shpirtėrisht unė posa u ktheva nė Gjermani – fillova tu shpjegoj  shokėve e shoqeve pėr gjendjen e vėshtirė ne tė cilėn po jetonin fėmijėt e hendikepuar, jetimėt  dhe tė varfrit..,, ata duke e parė shqetėsimin tim dhe duke e ndier emocionalishtė dhembjen pėr ata fėmijė, vendosėm qė s’bashku tė fillojnė  aksionin humanitarė ti ndihmojmė fėmijėt me t’meta, jetimėt dhe tė varfrit. Ky aksion u pėrkrahė nga tė gjithė dhe u realizua me mjaftė sukses. Aksionin  e parė  e kryen njė grup i studentėve shqiptarė ne mėnyrė vullentere dhe arritėn ti  grumbullojnė 3000 Euro. Kėto t’holla ua ndanė 7 familjeve tė varfra nė Kosovė.

Nė aksionin  e dytė humanitarė u organizua nė shkollėn ku unė punoj, nga njė paket pėr fėmijėt e pa aftė nė shoqatėn ” HADER” .

Ne kėtė aksion humanitar mua mė ka ndihmuar  njė kolege e imja Naime Krasniqi po ashtu mėsuese  me nxėnėsit gjerman  , ku grumbulluan mbi 120paketa.

R.D: Zonja, Mera Krasniqi ēka jeni duke bėrė momentalisht ?

M.K: Momentalisht jemi duke e kryer njė aksion humanitarė dedikuar fėmijėve nė Afrikė, e pastaj pėrsėri pėr Kosovė.

R.D: zonja Mera Kabashi, kujt do ti falėnderohesh pėr kėto dy aksione humanitare?

M.K:Po, kujt tjetėr posė popullit tė madh dhe mikė- gjermanė, studentėve shqiptarė dhe kompanisė”Dibrani Transport”, e cila tė gjitha ndihmat humanitare i dėrgoi falas nė Kosovė bile edhe  ato duke i paguar edhe  shėrbimet doganore  vet  qe ne mungesėn e rregullimit tė dokumenteve nga  zonja Resmije Krasniqi u detyrua  ti mbulojė te gjitha shėrbimet doganore  vet me  ēka e falėnderoj  pa masė.

R.D: Kush i shpėrndau ndihmat humanitare nė Kosovė ?

M.K: Unė nga aeroporti i Shtuttgartit, aterova me aeroplan me 22.12.2012 nė Prishtinė. Me mua ishin edhe shoqet: Albulena e Arbresha, dhe shoku, Lulėzimi. Ndėrsa nga studentėt qė e kryen kėtė aksion humanitarė, dhe derdhen mjete materiale( euro) do tė cekė; Mejreme Azemi Kujtim Emėrllahu Dijanist Gjikokaj ,Mėrgim Behlulaj ,Arta Dibranin etj  .

Ndėrsa  me zonjėn Naime  Krasniqin kontaktam dhe  ajo shprehet   pro kėtij aksioni.    Edhe ajo bėri njė  ndihmese tė madhe nga shkolla  "Heinrich-Heine  Gesamt Schule nė Duseldorf me fėmijėt gjerman, ėshtė pėr ta admiruar qe  me iniciativėn dhe pėrkrahjen e aksionit  i bėri kėrkesė  drejtorisė sė Shkollės,  qe e gjeten  njė mirėkuptim solidarizimi  qė mbi 120 pako  lodra ,lapsa ,fletore e veshmbathje i  grumbulluan.

Tri mėsueset ne ndihmė  pėr aksionin humanitar nė Kosovė qė u solidarizuan me  Naime Krasniqin nga shkolla  gjermane "Heinrich-Heine Gesamtscule" ne Dyseldorf !

 

  Edhe kjo u prononcua ne  se  e ndien veten tė preokupuar me gjendjen aktuale tė varfėrisė nė Kosovė   me ēka  si rast ma i prekshėm ishte kjo e fėmijėve  me te meta  fizike.

Firma“Dibrani Transport“, duke i pranuar ndihmat humanitare ne qytetin e Dyseldorfit ,Meriton Dibrani me njė grup fėmijėsh.  

Nxėnėse gjerman  duke ndihmuar nė ngarkesėn e  ndihmave pėr Kosovė  

E falėnderoj edhe zotin Asllan Dibranin  pėrfaqėsues  i "Firmes Dibrani-Transport  nga Shtutgardi, qe pa hezituar na ndihmoj nė  kėtė aksion  dhe Mera Kabashin qe  ishte si iniciatore   e kėtij aksioni.

Dėshmi dhe falėnderim pėr ndihmat e dėrguara nga firma „Dibrani Transport“, shtėpisė sė fėmijėve me t’meta tė kufizuara e arritur nga drejtoresha  Resmije Krasniqi  e paraqesim me sa vijo:

Dėshmi e shkruar nga drejtoresha Resmije Krasniqi I NDERUARI ZOTĖRI DIBRANI, ME SHPRESĖ SE JENI SHĖNDOSHĖ E MIRĖ JU PĖRSHENDES,DUKE JU URUAR PUNĖ TĖ MBARĖ NE SHĖRBIM TĖ POPULLIT. JU NJOFTOJMĖ SE SHOQATA“HADER“ NGA PRIZRENI PĖR FAT TĖ KEQĖ NUMRON 205 ANETARĖ. QĖ NGA THEMELIMI I KĖSAJ SHOQATE ĒDO DITĖ JANĖ TRAJTUAR RRETH 30 PERSONA ME AFTĖSI TĖ KUFIZUARA MENDORE NE KĖTĖ QENDĖR TRAJTUESE. MOMENTALISHTĖ. NĖ QENDRĖN E SHOQATĖS “ HADER“ TRAJTOHEN DHE JETOJNĖ 12- PERSONA ME AFTĖSI TĖ KUFIZUARA MENDORE QĖ KANĖ NGELUR PA PRINDĖR. KETA 12 PERSONA QĖ TRAJTOHEN DHE JETOJNĖ NĖ QENDRĖN“ HADER“ „MBIJETOJNĖ NE SAJE TĖ PUNĖS VULLNETARE TĖ PRINDĖRVE ME FĖMIJĖ ME AFTĖSI TĖ KUFIZUARA MENDORE NE MUNGESĖ TĖ DONACIONEVE. NE U JEMI MIRĖNJOHĖS JUVE DHE GJITHĖ BASHKĖATEDHETARĖVE TANĖ QĖ KANĖ VULLNET PĖR TI PĖRKRAHUR PERSONAT ME TĖ PAFAT TĖ KĖSAJ BOTE. JU LUTEMI  ZOTĖRI TĖ NDERUAR QĖ T‘ NA BĖNI TE MUNDUR NJĖ DONACIONĖ KU DO TĖ KEMI MUNDĖSI TI PAGUAJMĖ SĖ PAKU DY EDUKATOR GJATĖ DITĖS DHE TĖ  DY KUJDESTAR TĖ NATĖS, ME KUSHT QĖ KĖTA 12- PERSONA TĖ PAFAT TĖ MOS KALOJNĖ TĖ JETOJNĖ RRUGĖVE TĖ QYTETIT NE MUNGESĖ TĖ DONACIONEVE. NE U JEMI MIRĖNJOHĖS STUDENTĖVE QE KANE SHPREHUR DĖSHIREN PĖR DĖRGIM TĖ DHURATAVE TĖ VITIT TĖ RI , SHOQATĖS“HADER“.ME SHPRESĖ SE DO TĖ MIRĖKUPTOHEMI  JU PĖRSHĖNDES DUKE JU URUAR GJITHĖ TĖ MIRAT.

NGA KRYETARJA E SHOQATĖS “ HADER“

RESMIJE    KRASNIQI,

Aksione tė tilla   e entuziazmojnė qytetarin qė   tė jenė  gjithėnjė nė  ndihmė  tė njerėzve nevojėli siē ėshtė edhe ky rast shumė konkret qė ta kethejmė kokėn  ndaj Kosiovės, ndaj njerėzve  qė janė tė rrezikuar edhe pėr njė kafshatė  buke , njerėzve dhe familjarėve  qe  dita ditės po ju  troket  vafrėfėria  dhe skamja ne palcė  andaj me mbetet qe tu  falmnderoj te larteshenuarėve  me laret  ne kete aksion ,por ftojemė edhe tjerė qytetarė nga diaspora tė  ndihmojnė familjet, dhe qytetarėt   me varėfri te skajėshme nė Kosovė se edhe zoti do tu ndihėmoj   juve  nė jetėn  e pėditėshme!

Shkruar   nė Janar 2013


 

 


 

 

A e dini se...?

 

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .