Filozofi
     dhe
letërsi

__histori kombëtare, vështrime, debat__

Ballina

Letërsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikë

 

Portal Letra - Reagime - Komunikata - Polemikë
Polemike me nipin e ESAT PASHË TOPTANIT, Blendi Fevziu

KADRI HAZBIU ISHTE SPIUN I SERBISË

2015

 
*Dy  faksimilet e mia qe nuk i posedon as Arkivi i Shtetit Shqiptar e verteton kete. Azem Azem Kurtajn, e kam njohur personalisht dhe babe e bire AZEM E YMER KURTAJ,historikisht kane qene spiunet dhe zagaret me te ngushte te Serbise (Lexo google nga :Reshat Badallaj)
 
Nga:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

 
Kush eshte ne te vertete Blendi Fevziu ? 
 
Blendi Fevziu eshte nipi i Esat PASHE Toptanit kryetradhtarit te kombit dhe mikut me te ngushte te Serbise. Ali FevziU njihet edhe si birësuesi i gazetarit Blendi Fevziu, i lindur në fshatin Çermë të Lushnjës nga prindërit biologjik Hektor dhe Rezane Bregasi.

Gazetari Blendi Fevziu ka origjinen nga Lushnja e jo si thote ay nga Tirana. Ndërkohë, referuar dokumentave gjyqësorë, që në vitin 1983, kur Fevziu kishte mbushur 14 vjeç me vendim të Gjykatës së Tiranës, e ka ndryshuar mbiemrin nga "Bregasi" në "Fevziu" për shkak se ishte birësuar pranë familjes së Ali Fevziut.

Historia mes gazetarit dhe një pjese të Toptanasve është e hershme dhe e mbushur me kërkesa gjyqësore vitet e fundit. Ali Fevzi sipas vendimeve të gjykatës, është djali i Niagjar Toptanit vajzës së Refik Bej Toptanit, i cili ishte martuar me Advijen dhe kishte katër fëmijë. Iliazin, Ibrahimin, Niagjarin dhe Ganimeten. Nuk dihet viti, por Advija ndahet nga Refik Bej Toptani dhe largohet në Itali.

Ndërkohë, tre fëmijët mbesin nën kujdesin e Refik Bej Toptanit. Pak kohë nga ndarja, vret veten në Vjenë të Austrisë djali Ibrahimi. Tre fëmijët e tjerë rriten dhe arsimohen. Refik Bej Toptani e ndau dhe përpjesëtoi pasurinë e bashkëshortes dhe të tijën në katër pjesë, për vete dhe tre fëmijët, pra Iliazin, Ganimeten dhe Niagjarin.

Iliazi e shiti pasurinë te dy motrat, Ganimete dhe Niagjar, dhe iku nga Shqipëria për në Itali. Pak vite më pas Refik Bej Toptani rimartohet. Me gruan e re, znj. Zybejte, pati dy fëmijë, Petritin dhe Pelazhin. Pelazhi vdiq pa lanë trashëgimtar. Ndërsa, Petriti pati katër fëmijë, Refikun, Ibrahimin, Vivianen dhe Evelinën... (P.U)
Blendi Fevziu shan Enver Hoxhen ne rrenje e ne dege,per vrasjen e Kadri Hazbiut. Ne nuk do e mbrojm aspak Enver Hoxhen,gjeneralkolonelin, sepse jam shume i vogel per ta mbrojtur vepren e Enver Hoxhes...
Qellimi im eshte ta zbardhim te verteten se Kadri Hazbiu a ishte spiun i Serbise. Une, kam kete faksimil origjinal te vetmin ne kete toke. Duke mos patur frike se po zbulojm ndonje sekret,ky faksimil u kap ne kufirin e dikurshem shqiptaro-shqiptar, pikerisht ne karakollin "Velko Vllahoviq" ne Vermice, ku iken ne theqafje serbianet dhe mercenaret rus,bashke me te edhe spiunet dhe tradhtaret.
Ne faksimilet sekrete ka bashkepunetor te kriminelit dhe gjaksorit me te tmerrshem Gojko Popoviqit, Drago Dragoviqit dhe te Stanko Cucoroviqit...
Çuditerisht, populli i mjere nga anet tona per disa qe i zinim per "burra te mire", ata kishin qene zagaret dhe bythelepirsit me te ndyre te Serbise. Nuk po flas per ata qe kane punuar aty,sepse dihet boterisht se ata qe kane  hyre ne deren e saj, kane qene qente dhe zagaret me te poshter qe njeh kombi. Se vertete eshte keshtu, vetem mjafton te pyesni dhe te permendni emrin e ketyre langojve...
Keta zagare kishin patur lidhje edhe me kasapin antishqiptar Aleksander Rankoviqin,Minister i Brendshem te asaj kohe te Serbise. KY kasap perpos qe kishte bere kasaphane ne shqiptari, kishte thene:" se duhet leshuar kosen e vdekjes ne kokat shqiptare" dhe keta qen e zagar spiune kishin bere amin dhe kishin sherbyer me mish e me shpirt kunder shqiptareve...
Eh, me nje procesverbal nga nje spiun kishte kerkuar:"Qe familjes sime t´i pritet struja ne bander-telat e dritave ne shtylle, qe bariu as lopet te mos na merre ne mal, le te ikin ne Shqiperi... e shume maskaralleqe tjera..." Djalit te tij i shkova te varri por, jo te shtepia per ngushllime,sepse ay nuk ishte me aty,ishte spiuni qe kishte bashkepunuar me gjaksoret çetnik dhe Shqiperine e zinin vend te huaj, e Serbine nene. Zotin per jete DORZAN!
Blendi, perse i rash muhabetit rrotull? Sepse shume spiune,zagare,langoj qe i kishin sherbyer pushtuesit nder ta edhe KADRI HAZBIU. Une do jap (kesaj radhe) vetem nje dokument origjial qe te analizosh me gjakftoftesi dhe me vone do e zbardhim kete spiunlleq dhe te mos ngutesh, te mos marrish yrysh kunder Enver Hoxhes dhe te shan ne rrenje e ne dege. Mos hyni te jetoni ne stanin e huaj...                                    Kadri Hazbiu

Pseudonimi i tij ishte “Besniku”. Nje nga figurat kryesore te diktatures deri ne vitet ’80, kur u akuzua si “armik i popullit dhe i partise”, ka qene nje nga agjentet me te njohur te Sigurimit te Shtetit. Madje cilesohej si legjenda e sherbimit inteligjent shqiptar. Hazbiu njihej nga bandat si kryetar i Komitetit Qendror i Frontit te Rezistences, nje organizate e krijuar per te futur ne kurth te gjithe agjentet e huaj si dhe banda qe synonin permbysjen e regjimin e sistemit komunist. Megjithese me formim ekonomist, Hazbiu ishte vetem 23 vjeç kur u emerua shef i Sigurimit te Ushtrise. Studimet per kete detyre i kreu ne Shkollen e Larte te Sigurimit ne Moske, ku u profilizua ne fushen e agjentures dhe te çeshtjeve te policise. Ai punoi si agjent i Sigurimit deri ne vitet ’50. Me cilesite e tij, ai kishte krijuar besimin se mund te ishte nje shtylle e forte e shtetit te asaj kohe. Deri ne vitin 1979 ai punon ne drejtim te Ministrise se Brendshme. Me pas, Hazbiu u emerua minister i Mbrojtjes, te cilin e mbajti deri ne vitin 1981. Pas vrasjes se Mehmet Shehut, Hazbiu u akuzua si armik i popullit dhe u ekzekutua me 10 shtator te vitit 1983.

Te pyes: Kur ishte ne jete Enver Hoxha, dikush nga familja jote: A i ka duartrokitur,ka shar,ka kundershtuar,apo... Sido qe te jete, thuani realitetin dhe pastaj kemi informacione tjera!
Dhe  ne fund, me vjen keq te shprehem keshtu,por perse genjeni dhe trilloni per varrin e gjyshit tuaj,kryetradhtarit dhe mikut me te ngusht te Serbise gjakatare ESAT PASHË TOPTANIT...?
Gjyshin tend ne mes te Parisit e shtriu si qen te zgjebosur trimi AVNI RRUSTEMI dhe ne shenj hakmarrje ne emisionin tuaj  merre disa tellall dhe e quajn rrugaç. E quanin rrugaç ata qe jane bere si kuçke semafori, si buçja kur troket ne deren e komshiut...
Ju trilloni per varrin e gjyshit tuaj,po e perserise edhe njehere kryetradhtarit te kombit qe ja numroi Avniu dhe e shtriu si derrin e eger, keshtu:"Esati u varros ne Tie te Parisit...". Ç´eshte e verteta, kryetradhtari ESAT PASHE TOPTANI, u varros ne sektorin e ushtareve serbe dhe ku nuk paguhen parcelat e varresave...
Kohe me pare, Ambasada serbe beri homazh te varri i keti tradhtari te kombit e miku i tyre i Shumadise...
Dhe krejt ne fund fare, PERSE NUK SHKOVE NE BEOGRAD ME EDI RAMEN,KRYEMINISTRIN? Ta them une:BOGRADI DITE ME PARE DHA NAMIN SE ME DELEGACIONIN SHQIPTAR VJENE EDHE NIPI I MIKUT TONE,BLENDI FEVZIU...!

Kaq kesaj radhe nga une, RESHAT BADALLAJ -ZHURIANI,Zhur, krahina e Lumes,Republika e Shqiperise

 

 

 

Filozofi
 
dhe
letërsi

histori
tradita
vështrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 
 
 

Filozofi
         dhe letërsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorëve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesëndi
Arsimimi Dashuria (II) Ëndërrat Humori Mëdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fëmijët Imagjinata Miqësia Nga-fëmijët Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorët Vetitë
  Dituria Fjalëbutësia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtësia Frymëzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotët   Paragjykimi Të-pandara
      Lumturia      
____histori kombëtare, vështrime, debat, politikë, letra të hapura____ © Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .