Filozofi
     dhe
letërsi

__histori kombëtare, vështrime, debat__

Ballina

Letërsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikë

 

Portal Letra - Reagime - Komunikata
Reagim nga:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

ASNJË ZHURIAN NUK U VRA NË LUFTEN  E SIRISË

20.11. 2014

 
Dite me pare, disa gazeta dhe Portale, te financuara nga qarqet arabe dhe kryeçetniku famekeq, Vojislave Sheshel, e sidomos gazeta "Blic",polli lajmin e rrejshem, te frikshem dhe te kobshem, me titull:"Ne luften ne Siri vritet 30 vjeçari nga fshati Zhur i Prizrenit".

Kjo gazete qe financohet nga gjaksoret çetnik te Drazh Mihajloviqit, per te njollosur Zhurin, Verrinin dhe krahinen e Lumes, shkon aq larg dhe genjen paturpesisht dhe permend inicialet T.S. rreth 30 vjeçar... e kane konfirmuar te aferm te vrarit. Genjeshter e kulluar!

Dhe jo vetem kaq. Kjo gazete, qe merre para te majme nga kasapet serbo-çetnik, me kete lajm te rrejshem, te pavertetuar mire, ngriu shume zemra nenash duke i mbajtur veshet ne krah, se kush eshte vrare atje?

Edhe ne Diaspore nuk pushuan zerat se kush eshte vrare nga zhurianet ne Siri? Banda e kesaj gazete e ndersyer nga mafiozet serbian e polli kete lajm me qellimin per te futur ngaterrese ne popullaten e kesaj ane.

Zhuri dhe fshatrat perreth,me kohe nuk i besuan lajmit te rrejshem te kesaaj kompanie shqipfolese serbiane,por u betuan se nuk do ta lexojn dhe t´i besojn ketyre kalemxhinjve te paguar nga Sheshelet.

Per te vertetuar mire kete lajm te hidhur dhe njekohesisht te rrejshem, ne biseduam dhe i shtruam pyetje, imamit te Zhurit,Dibran ef. Omaj ( i trungut Badallaj), se a eshte vrare zhuriani ne Siri dhe a keni informacione se a eshte njeri nga atje ne ISIS?

Imami i Zhurit, Mullah Dibrani,i prekur dhe shume i pizmatuar nga ky lajm i kobshem,e mohoi kategorikisht.

Ç´eshte e verteta, ef.Dibrani, permend B.F. nga nje fshat perreth Zhurit, qe eshte atje,por,askush nuk e thote zyrtarisht kete. 

Nga Diospora u zihet per te madhe atyre qe nuk e ngriten zerin kunder keti lajmi te kobshem,por u treguan sylesh dhe veshmbyllur.

Sipas kodeksit gazetaresk do te ishte e udhes, qe kjo gazete mafioze, te pakten t´i kerkoje falje Zhurit dhe lexueseve,per kete lajm te pasakte dhe te rrejshem. Perndryshe zhurianet nuk do t´ia harrojn sa te jete jeta jete.

Ose:Te pakten te tregojne se nga polli ky lajm dhe kush jane "te afermit e tij"?

Reshat Badallaj-Zhuriani

 

 

 

Filozofi
 
dhe
letërsi

histori
tradita
vështrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 
 
 

Filozofi
         dhe letërsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorëve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesëndi
Arsimimi Dashuria (II) Ëndërrat Humori Mëdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fëmijët Imagjinata Miqësia Nga-fëmijët Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorët Vetitë
  Dituria Fjalëbutësia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtësia Frymëzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotët   Paragjykimi Të-pandara
      Lumturia      
____histori kombëtare, vështrime, debat, politikë, letra të hapura____ © Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .