Filozofi
     dhe
letërsi

__histori kombëtare, vështrime, debat__

Ballina

Letërsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikë

 

Portal Letra - Reagime - Komunikata

Replikë me Halil Matoshin, qe ndersehet nga serbianet

PËRSE MALLKON LORIK CANËN E VAJTON SERBINË, O DERËZI, HALIL MATOSHI!?

3.11. 2014

 
Reagim ne shkrimin e Halil Matoshit, me titull: "Si arriti t´i manipuloje shqiptaret "patrioti" Cana", botuar ne gazeten "Koha Ditore", te dates 31 tetor 2014
 
RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
 
*Kete replike po e filloje me Dostojevskin dhe po e mbaroje me Enver Hoxhen
*Mos mendoni se i kam humbur elementet e kultures shqiptare,por ky qe nuk i ve dyll gojes kunder kombit tone, kesisoi e meriton
 
Shpeshhere reagimin e fillojë me një thënie të shkrimtarit të madh rus, Dostojevskit, i këshillonte njerëzit që i janë nisur në rrugë, të mos gjuajnë me gurë çdo qen qe leh me ta se vonohen. Edhe sot kjo është shumë e vërtetë, por kur ke të bësh me qen sokakësh, si në këtë rast, Halil Matoshin, është më kuptimplote thënia popullore shqiptare "qenit tregoja shtagën", që pastaj edhe kur të ngordhin, të përdorësh për ta shtyrë drejt një grope që të mos kalbet vendi. Mirëpo vendi nuk qelbet vetëm prej ngordhësirave dhe mërcinave të pashpirt, por edhe prej atyre mercinave që akoma kanë frymëmarrje por janë të pamoral fare. 

Soji i Halil Matoshit, pretendojnë të jenë intelektual, por janë injorant, pretendojnë të jenë të sinqertë, por në të vërtetë janë shpifës, trillues e bastard... 

Tashme dihet boterisht se Halil MATOSHI, eshte i ndersyer nga qarqet me te egera shoveniste serbiane per te vjellur vrere per çdo te arritur shqiptare. Nuk do te merrem me kete llapaqen qe i gelltit jarget kunder kombit tone se thash me larte se nuk i´a vlene te merrem me te, por me nxiti ky shkrim i keti jargqitje kur ne menyren me vullgare sulmon futbollistin me te njohur dhe me patriotin me tradita te moçme atdhetare, Lorik Canen.

Kasneci serbian, Halil Matoshi, gjuan gur e dru ne kombetaren tone, duke shikuar ndeshjen futbollistike SERBI-SHQIPERI, nga kafenet e qytetit te Prishtines, me nje shishe raki serbe "Slivovice",mos gabo te thuash jo more zuzar!

Ishte çartur i shkreti nga dehja dhe ashtu- ashtu nga belbzimet e tij edhe pa raki fare(ç´ti besh, ashtu e ka falur i Madhi Zoti),i bere  tape fare fol ne menyre  te pakontrolluar. Kam degjuar nga pijanecet, se rakia e tepruar t´i nxjerre ne siperfaqe te zezat dhe te bardhat.

Kesaj radhe, Halil Matoshi, i turret,djalit te Gjokoves, Lorikut, me shqiponjen e vulusur ne lekure deri ne vdekje ne krahun taman ka eshte zemra. Kjo shkabe i´a verboi site,Serbise dhe klyshve dhe langojve te saj, qe ne te njejtin kosh eshte edhe ky derezi, Halil Matoshi.

Halil Matoshi, tellalli i vojvodeve dhe zhupaneve, Lorik Canen e quan:"rrenacak,mashtrues,patriot te rrejshem... bile shkon aq larg ky qen i çartur serbian,Halil Matoshi, shqiptaret i quan RACISTË. Dhe ketu nuk jam i keq per te menduar se ky qe leh nga kafenet me "Shlivovice" ne goje paguhet per kete pune...

Dhe vazhdon:"...pala shqiptare hapur e ka genjyer tere nje popull dhe te gjithe fansat e saj, De Biazi,Duka e Cana duke qene mendjelehte... Lorik Cana ka nenshkruar nje raport zyrtar qe po thoshte se refuzon te dal ne fushe!?"

Ehu, burra!

-Halil Matoshi, tellalli i serbo-çetnikeve, del me trim se Lorik Cana! Lorik Cana, ky zemer luan mbrojti shoket,nderin e kombit,FLAMURIN dhe cdo gje shqiptare. Per te demantuar kete llapaqen te Biligradit,Halil Matoshi, po i´a permendi vetem kete: Lojtari me i mire i tere globit dhe fituesi i "Kepuces se Arte", Cristiano Ronaldo, Zlatan Ibrahimoviq, Balloteli, Gatuzo... u vune ne mbrojtje te Lorik Canes, kombetares tone,se si mbrohet Flamuri, e thane edhe kete:" 23 kunder 30.000 (tridhjetemije) huliganve serbian..."

Edhe turqit u vune ne mbrojtje ne stadium dhe rrugeve (Ulicave) te Beogradit, morren flamurin tone dhe miqte e tu çetnik nuk ben as gek e as mek.

Dhe ti more zuzar, del me i ditur se lojtaret me renome boterore. Turp shkuar turpit!

-Permend se Lorik Cana paska nenshkruar refuzimin dhe e paska mashtruar nje popull te tere. Ehu, trimi pijanec i kafeneve qe perjarg shoket ne tavoline. Po kollaj e ke patur se ne dore mbaje "Shlivovicen e Krushkovacin"

-Te tregoj une dhe mos harro!

Thua se te dilnin futbollistet shqiptar ne fushe. Taman si pas teje more koke derr. Por, a e din se nacionalizmi serbian kunder shqiptareve eshte i paparashikueshem, para se te filloje ndeshja, me fillimin e kendimit te Himnit tone, ata i dhane ngjyren e bishave te Karpateve. Si nuk po e diteke zoterote ku e gjithe bota dhe zogjte e malit e din se nacionalizmi serbe eshte TERRORIST. Keta qen e vrane Xhinxhiqin qe kishte lidhje me shqiptaret dhe vetem perse e dergoi kasapin e Ballkanit ne haps, e vrane. Loriku dhe shoket e tij trima nuk deshen te gjenin belane me hajnat dhe qente serbo-çetnik. Ata nuk e dijn se cka eshte mikepritja, bujaria, besa. Po, ti Halil ke te drejt se nder dej te vlone vrullshem gjaku i tyre dhe te kumbareve te krajlevines. Veri dyll gojes ore hajvan!

-Benin thirrje per zhdukjen e shqiptareve,vrisni e prisni!? E ti Halil Matoshi, bythlepires pa tahret del me trim se Loriku! Mbaje gojen e mos ha mut,more hajvan,se je bere qesharak dhe populli qeshte me ty si me arushen kur luanin me def dhe zinxhirin e trash sa krahu te lidhur per hunde.

-Edhe kryetari serb, Nikoliq "Grobari-varremihes) dhe kryeministri serb, ishte prezent aty. A e pe more faqezi? Ai, nuk u distancua nga thirrjet PER VDEKJE KUNDER SHQIPTAREVE, perkundrazi ata fajsuan shqiptaret. Dhe nuk po flas fare per historine e pergjakur shekullore me keta bisha te Karpateve dhe beseprere.

-Ti more hajvan thua se per ty Evropa qenka "loçke". Ke te drejt ti, se kjo Evropa (sipas meje KURVA E MOTIT), tere Ballkanin e shendruan ne fuçi baroti dhe neve padrejtesisht na ndane me gershere hartash ne pese shtete. Po, kjo Evropa, kurva e motit, me kohe t´ia kishte treguar dhemballet serbo-çetnikeve nuk do te ndodhte ajo qe ndodhi ne Stadiumin "Partizan" te Biligradit. Kupton t´i more derezi,apo akoma nuk je esull!?

-Kane ikur ato kohe kur shqiptaret ne vend te nenshkrimit, venin gishtin me boje per "imza" E di se Evropes "kurves se motit" i shpeton shurra nga rusia,por, ne tani kemi aleatin me te forte ne Bote-Ameriken, qe shurra i shpeton vellaut te madhe serb, Vladimir Spirodonoviq Putinit.

-Ti, Halil, nuk i ke site ne ball,por i ke ne prapanice. E tere bota e pa se cfare ANIMALESH JANE ÇETNIKET E DRAZHES. Ne fund te fundit,ç´rendesi ka dalja ne fushe kunder ketyre huliganeve,idioteve. Ke harruar more hajvan se Evropa,kjo kurva e motit i beson bindshem genjeshtrave te tyre, e beson edhe atyre (edhe pse e dijne te gjithe)disfatave serbe qe i shendrruan ne festa!

-Edhe kete ta theme une, o hajvan! Ke degjuar per ISIS? Me siguri qe ke degjuar. Te gjitha keto krime qe po i bene,ajo nuk i polli vete,ato i morri "Yrrnek" nga Serbia fashiste. Ta zeme,spastrimin etnik,prerje kokash, dhunimet, plackitjet, varret masive...

S´do mend se ky shabllon eshte nga serbianet-çetnik.Ata per hic me pak se 100 vjet e bene kunder shqiptareve te pafajshem qe ishin denbabaden ne trojet e tyre. Ata leshuan kosen e vdekjes ne kokat tona,more gjakprishur!

- Ti more faqezi,Halil Matoshi,mbron edhe tellallen Kocijanciq, qe mikesha ime ne fb., trimeresha shqiptare,ERISA ZUKAJ, e beri per "pese para" dhe u kthye fitimtare ne vendin e shqipeve. Te lumte mikesha,bukuroshja e shqipeve, ERISA!

Halil dereziu, pa fije turpi mbron edhe nje burokrat e burravec, ishfutbullistin e shkelqyere (doren ne zemer!),Mishel Platini, amshurin qe ne shtrat ka ashikni me nje shkine te Bilgradit, ku thote:" ... po te ishte bombe...".

Me keqardhje per lexuesit,por, po i pergjigjem sipas thenjes qe perdoret nga anet tona:"PO TE KISHTE HALLA KOÇE, DO T´I THONIM XHAXHA"

Dhe krejt ne fund, te shkrova ne nisje se shkrimin do ta perfundoje me nje thenje te ENVER HOXHES, ku thote per SINAN HASANIN:"Tash na del nje qen serb me emrin Sinan Hasani,qe arrin deri atje, sa te thote se jane  jugosllavet, qe formuan Partine tone, qe organizuan luften nacionalclirimtare shqiptare,dhe i dhane cdo gje Shqiperise. Por le te lehe,ai per ate pune paguet"

Kaq kesaj radhe nga une,RESHAT BADALLAJ-Zhuriani,i burgosur polkitik, krahina e Lumes,Republika e Shqiperise.

P.S. 

Eshte kulture demokratike qe te prezentohem ne fillim,por, po e le te kerkoni ne google.
 
 

 

 

Filozofi
 
dhe
letërsi

histori
tradita
vështrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 
 
 

Filozofi
         dhe letërsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorëve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesëndi
Arsimimi Dashuria (II) Ëndërrat Humori Mëdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fëmijët Imagjinata Miqësia Nga-fëmijët Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorët Vetitë
  Dituria Fjalëbutësia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtësia Frymëzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotët   Paragjykimi Të-pandara
      Lumturia      
____histori kombëtare, vështrime, debat, politikë, letra të hapura____ © Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .