Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 
 

 

 

Portal - Letra - Reagime - Komunikata

   

 Letėr e hapur pėr Presidenten Jahjaga, nga “Thirrjet e Nėnave”
Shkruan:
Nusrete Kumnova
 

 

 

E respektuar zonja Presidente, ju lutemi ta pranoni e ta lexoni kėtė letėr qė ne, anėtaret e shoqatės “Thirrjet e nėnave” po ndihemi tė detyruara t’jua shkruajmė, pėr t’ju kėrkuar tė mos pranoni takim me presidentin e Serbisė, antishqiptarin Nikolliq, pėr tė bėrė edhe njė herė tė qartė atė qė e di gjithė bota.

 
Kryetarja A. Jahjaga

Zonja Presidente, shtypi na ka informuar se ju do tė takoheni me presidentin e Serbisė, Tomisllav Nikolliq, pėrfaqėsues dhe pjesėmarrės i regjimit tė tmerrshėm qė na ka shkaktuar fatkeqėsitė mė tė mėdha, humbjet pa gjurmė tė tė afėrmve tanė. Ju jeni vetė grua, jeni njė nėnė e ardhshme dhe ne nuk jua urojmė kurrė tė provoni as njė tė njėmijtėn e kėsaj qė po pėrjetojmė ne. Por i bėjmė thirrje ndjeshmėrisė suaj, dhe pėrgjegjėsisė suaj ndaj ēėshtjes sė nėnave qė ende nuk e dinė se ku i kanė bijtė e tyre, tė rrėmbyer prej regjimit tė antishqiptarėve si Millosheviqi dhe si vetė Nikolliqi apo Daēiqi.

Ende nuk ėshtė vėnė drejtėsi pėr krimet nė Kosovė. Ju e dini mirė se mijėra gra janė dhunuar prej paramilitarėve dhe ushtarėve pushtues tė ndikuar nga ideologjia fashiste e raciste e vetė Nikolliqit. Refuzojeni kėtė takim zonja Presidente, sepse nuk ėshtė nė nderin e njė gruaje, nė nderin e njė pėrfaqėsuesje dhe kryetareje tė Kosovės qė tė takohet me njė kriminel qė para 15 vjetėsh mbronte publikisht tezėn e shfarosjes sė shqiptarėve pėrmes virusit tė SIDA-s.

Kthejini sytė nga populli juaj, zonja Presidente, kthejini sytė nga problemi jonė qė s’po gjen zgjidhje, dhe kėrkojini fuqive ndėrkombėtare qė tė na ndihmojnė pėr tė gjetur drejtėsi. Pa u kthyer tė pagjeturit qė janė familjarėt tanė, bijtė e bijat tona, nuk do tė shėrohen kurrė traumat e kėsaj shoqėrie. Ne nuk jemi kundėr marrėdhėnieve fqinjėsore me tė gjitha shtetet, po nuk mund tė ketė marrėdhėnie tė shėndosha kur kėto shtete vazhdojnė tė mos na njohin qenien tonė, kur nuk i pranojnė krimet pasojat e tė cilave ende i vuan i gjithė populli, dhe mbi tė gjitha, kur zgjedhin nė krye njerėz si Daēiqi dhe Nikolliqi, dy fashistė nga mė tė kėqijtė.

Ėshtė nė nderin dhe pėrgjegjėsinė tuaj tė mos e takoni Nikolliqin dhe tė bėni tė ditur edhe arsyet pse. Ne kemi besim tek ju, te fuqia dhe ndjeshmėria juaj si grua. Dėgjojeni thirrjen e nėnave shqiptare, siē do tė dėgjoje thirrjen e nėnės tėnde.

Me respekt!
Nusrete Kumnova
“Thirrjet e Nėnave” - Gjakovė

Letra

Reagime

Komunikata

Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .