Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Kombėtare - Kulturė -  Art - "A JE MĖRZIT?"

 

"A JE MĖRZIT?"

Shkruan: Silvana Berki

Asnjė fjalė e dalė nga populli nuk ka dalė kot. Fjalėt apo citatet janė kultura dhe shpirti i njė populli. Asnjėherė mė parė nuk mė kishte shkuar nė mėndje tė mendoja apo analizoja shprehjen pyetėse: ”A JE MĖRZIT?”. Sigurisht qė kjo shprehje vjen menjėherė mbas fjalėve: SI JENI, A JE MERZIT?”.

Pėr mua, apo vellezėrit e motrat e mi shqiptarė, nuk ėshtė problem tė na e bjnė tė tillė pyetje sepse ja dimė kuptimin e vėrtetė, e dimė se mbas kėtyre fjalėve fshihet perkujdesi njerėzor. Por, pėr mikeshėn time finlandeze nuk patėn tė njėjtin efekt. Shumė vite mė parė, udhėtuam pėr nė Shqipėri pėr njė vizitė ke familja ime. Ishte dimėr, dhe si nė dimėr njerėzit janė mė tė mbyllur brėnda, aktivitete ka mė pak kėshtuqė, edhe ne sipas vėndit i prisnim vizitorėt nė shtėpi. Kur e pėrshėndesnin miken time, unė ja pėrktheja fjalėt automatikisht ”SI JENI, A JE MĖRZIT?”. Mė kujtohet qė nė ēdo pyetje tė tillė fillonte dhe sqaronte ne detaje, PSE NUK ISHTE MĖRZITUR, sepse njerėzit ishin shume dashamires dhe mikpritės etj...Dikur, vura re, se filloi tė irritohej sa herė ja pėrktheja tė njėjtėn pyetje dhe filloi tė mė rrijė edhe mua pak ftohtė. Nuk e kuptova menjėherė arsyen por e pash qe dicka nuk ishte nė rregull.

Njė ditė, kur ndodheshim vetėm mė pyet befasisht:

” Pėrse mendojnė njerėzit e tu, qė unė duhet tė jem mėrzitur? Unė vėrtet jam e ndarė nga burri, por kjo nuk ėshtė arsye qė unė te jem e mėrzitur. Mos vallė e shikojnė njė gjė tė tillė, nė sytė e mi?”- mė hodhi ajo njė breshėri pyetjesh e arsyetimesh, dhe me njė zė qė shprehte tronditje.

Unė shtanga. Oh, Zot...mendova ku i paska shkuar mėndja. Dhe me siguri mendon qė unė kam folur dicka per tė me njerėzit e mi, ndaj duke ju kthyer ashtu bute ju pėrgjigja.

”Me tė thėnė tė drejtėn, as mėndja s,mė ka shkuar nė kėtė qė po thua, dhe shumė mirė qė o e prek. Mė bėre tė mendoj edhe mua, pse e kemi ne shqiptarėt njė pyetje tė tillė, qė mund tė tingėllojė pak cuditshėm. Pėr tė ta hequr merakun po tė garantoj qė s,ka asnjė lidhje me tė kaluarėn tėnde, apo direkt me mua. Źshtė vetėm shprehje ke ne..., njė ndėr ato thėniet shqiptare tė ēuditshme....pa tė keq”- e sqarova, dhe i buzėqesha ėmbėl.

Ajo, vazhdoi gėrmimet pėr prejardhjen e atyre fjalėve dhe unė e dėgjoja nė heshtje..., ndėrsa nė tė vėrtet isha thelluar nė mendime ”pėrse vallė populli pyet: A JE MĖRZITĖ, kur nė shumė gjuhė pyetet direkt ajo qė do tė pyesėsh: Si jeni? Si ke kaluar? Si je me shėndet...etj. Kėto janė shprehje tė drejtpėrdrejta qė edhe po ti pėrkthesh, pėrkthehen lehtė ashtu siē janė. Por hec e pėrkthe ke njė i huaj shprehjen A JE MĖRZITĖ? Kur nė tė vėrtet ti do qė ta pyesėsh, SI JE?. Dhe ashtu sikur tė kisha zbuluar dicka tė rėndėsishme ju drejtova shoqes me njė fryme: ” Besoj ėshtė formuar pėr njė arsye. Populli jonė ėshtė njė popull i vuajtur, ku mė shumė ka perjetuar ndryshimet e kohės nė format mė te dhunshme, nganjėherė mė tragjike. Per kėtė, ata e dinė qė mėrzinė e ka nė shpirt e nė prag gjithkush qė ėshtė shqiptar. Besoj, si njė lloj ngushėllimi ėshtė formuar edhe shprehja: A JE MĖRZIT ? (DUKE URUAR nė tė vėrtet QĖ TĖ MOS JETĖ MĖRZITĖ). Sytė e mikes time u bėnė kureshtarė, dhe po mė dėgjonte e kėnaqur me kėtė percaktim dhe sqarim, qė edhe pse ishte i sajuar nė moment....mė nxorrėn edhe mua tė kėnaqur, qė tė paktėn ajo mikja ime mysafire, TĖ MOS MĖRZITEJ, nga pyetja dashamirėse jona :”A JE MĖRZIT!”.


 

 


 

 

A e dini se...?

 

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .