Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 

 

 


 Ballina / Konkurs / Laureatėt / FILOLET 2012 - Kristina Hita Media e Engjėllit


MELODIA E ENGJELLIT

Kristina Hita

Kjo poezi u zgjodh nga lexuesit nė FCB si mė e bukura  pėr vitin 2012

*Poezi pėr Konkurs FILOLET 2012 (Ėshtė votuar  me "Pėlqej" nė fund tė faqes)
Poezitė e konkursit 2012
Poezia  fitoi Ēmimin e dytė FILOLET 2012 dhe Ēmimin me vota nė Facebook

 

MELODIA E ENGJELLIT

 

Fėmijėt e natės mė drejtuan nė rrugėn e asgjėsė,

nė njė udhėtim tė pafund,tė pakuptimtė,

shikoja gjithmonė sytė bosh

tė djallit qė paguante fundin tim.

 

Vrapoja nga tingujt e vrarė,

nga maskat, sytė tradhėtarė,

dhe askush nuk ishte aty

pėr tė thėnė: ”Unė do tė tė shpėtoj ty”.

 

Por njė engjėll zgjati dorėn,

mė lexoi shpirtin dhe tregoi se:

Do tė mė ndjente nė pafundėsi,

gjaku im ishte gjaku i tij,

melodia do tė dėgjohej sėrish

dhe fundi ishte njė fillim i ri.

 

Vėlla, eja dhe njėherė

vrit heshtjen, fshih mėkatet,

Ji mrekullia qė hyjnorja dikur mė dėrgoi,

zgjo motivin, m’i shėro plagėt !

 

Isha bosh, por jo mė

zemra doli nga kafazi i zi,

melodia e njė engjėlli mė solli nė jetė,

nuk hapi krahėt, nuk iku... ai qėndroi aty!
 

 


 
     
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .