Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė


Ballina / Intervistė - Dashuritė e fshehta tė nobelistit Oe

 

Dashuritė e fshehta tė nobelistit Oe

Betejat civile, fėmija i dashur me probleme, dhuna nacionaliste, nobelisti japonez rrėfehet nė njė nga intervistat e rralla

Tė intervistosh njė fitues tė ēmimit Nobel pėr letėrsi kurrė nuk ėshtė e lehtė. Ta intervistosh pėrmes emailit, pėrkitazi me njė libėr tema e tė cilit ēnyjezohet gjatė dėgjimit tė njė shiriti tė regjistruar, ėshtė njė salto mortale e dyfishtė. E pastaj nėse ai qė duhet intervistuar ėshtė Kenzaburo Oe, 78 vjeē, i vlerėsuar me Nobel mė 1994, komplikimi ėshtė edhe mė i madh. Si i ri, Oe e ka intervistuar revolucionarin Mao Ze Dong dhe filozofin francez Jean Paul Sartre. Nga Mao i kujtohet se “nuk pranonte pyetje, kufizohej ta citonte vetveten nga Libėrthi i Kuq dhe tė tymoste, ndėrsa kryeministri Zhou En Lai, pėr shaka, ia pėrvidhte mbajtėsen e cigareve”. Edhe mė zhgėnjyes Sartre, i cili, kujton Oe, “kufizohej ta citonte veten nga eseu ‘Ekzistencializmi ėshtė humanizėm’, e unė e shkrova vetėm kėtė titull dhe e lashė me kaq”.
Si shumė punime tė Oe, Fėmija i shkėmbyer ėshtė kryekėput autobiografik. Protagonisti Kogito Choko ka njė fėmijė tė hendikepuar dhe Hiraki, i biri i Oe ka njė sėmundje tė rėndė cerebrale. Gjatė rrjedhės sė romanit, kunati i Kogitos, Goro Hanaėa, vetėvritet, me gjasė pa asnjė arsye, pikėrisht sikurse Juzo Itami, kunati i Oesė, njė regjisori i njohur. Atėherė Kogito fillon tė dėgjojė njė seri regjistrimesh tė lėna nga Goro, duke u pėrpjekur tė gjejė arsyen e fshehur tė fundit tė tij. Do tė zbulojė se kurrė nuk i njohim vėrtet personat qė i duam, se ndjenjat e tyre, fortėsia e tyre, na ikin pa i vėrejtur. Dashuritė e fshehta tė Goros, fantazmat e Japonisė sė sotme, ku rilind nacionalizmi i vjetėr nė qeverinė e Shinzo Abe, e bėjnė joshės leximin dhe e risjellin te ne veprėn e Oesė, nganjėherė e lėnė nėn hije nga suksesi i Haruki Murakamit. Njė bandė kriminelėsh e kėrcėnon protagonistin dhe prej vitesh, tashmė, Oe pėrballet me dhunėn e ekstremistėve.
Mjeshtėr, nė dialogun nė distancė mes Kogito Choko dhee Goro Hanaėa, Lexuesi ju njeh ju, autorin, dhe kunatin tuaj tė vėrtetė Juzo Itami, vdekur si Goro, duke u vetėvrarė. Megjithatė, mė pas, duke u thelluar nė narracion, ju ia besoni meditimet tuaja vetė Goros. Kush ėshtė pra protagonisti juaj?
«“Kogito” dhe “Hanaėa Goro” mė reflektojnė pa dyshim mua dhe mikun tim tė shtrenjtė Itami Juzo, nė vitet tona tė rinisė nė Japoni. Megjithatė, gjatė rrjedhės sė narracionit tė Fėmija i shkėmbyer, qė tė dy shprehen dhe veprojnė sipas logjikės sė vetė romanit. Pėr mė tepėr, pėr mua ėshtė shumė me rėndėsi tė provoj t’i kuptoj “ndenjat” dhe “sjelljen” e tyre vetėm nėpėrmjet faqeve tė kam shkruar».
Emri Kogito ia kujton lexuesit europian themelin e mendimit racionalist tė kohės sonė me Decartesin, Cogito ergo sum. Por bashkė me besimin nė arsye, personazhi juaj tregon brishtėsinė e saj, nė njė epokė kur tjetėrsimi, vetmia, thyerja e traditave na bėjnė tė mos kemi shpresė te arsyeja. A ėshtė kėshtu?
«Emri i personazhit ‘Kogito’ ka origjinėn nga emri i gjyshit tim, njė lider i njė institucioni tė vogėl provincial japonez, siē rrėfej te Fėmija i shkėmbyer. Kur protagonisti nis tė frekuentojė universitetin, shokėt e kursit e tallin duke e asociuar kėtė ‘Kogito’ me shprehjen Cogito ergo sum. Nė gjithė kėtė s’ka asgjė mė shumė se njėfarė shakaje tė rinjsh tė kohėve tė kaluara nė vendin tim. Sot, pėrgjithėsisht, edhe japonezėt tregojnė respekt pėr nacionalitetin e filozofit Descartes. Vetėm se nė epokėn moderne dhe bashkėkohore, ashtu si edhe nė Europė dhe nė Perėndim, edhe nė Japoni kontradiktat qė lindin pėrreth atij lloji tė mendimit racionalist janė gjithnjė e mė tė pranishme. Tash mė shumė se kurrė emri i protagonistit tė romanit – Kogito=Cogito – denoton njė qėllim mbi tė gjitha farse dhe pėrqeshjeje».
Goro – si edhe kunati juaj – vuan pėr shkak tė padrejtėsive tė botės bashkėkohore, shtypit skandalistik, dhunės sė krimit tė organizuar Yakuza. Pse bota globale po e humb dialogun nė njė zinxhirė presioni, publik e privat, qė si Goron i ēon shumė prej nesh kah padrejtėsia?
“Bota jonė globale” e sotme ėshtė njė botė nė tė cilėn nė tė vėrtetė politika dhe kultura janė dominuar, seē herė e mė tepėr, nga ekonomia e tregut tipike e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Unė jam njė shkrimtar i thjeshtė japonez dhe duhet pra tė vazhdoj tė shpreh protestėn time tė vogėl kundėr kėsaj tendence globale tė kohės sonė».
Kogito kėrcėnohet nga tre keqbėrės nacionalistė me njė gjyle topi. Ju keni kaluar nėpėr njė gjykim kundėr ambienteve ushtarake duke e fituar vetėm pas shumė vėshtirėsish. Qeveria e Shinzo Abe thotė se do t’i rishikojė tekstet shkollore tė historisė nė lidhje me Luftėn e Dytė Botėrore, duke e ēliruar Japoninė nga fajet e njė tė kaluare nacionaliste tė cilėn Japonia dhe Italia e kanė bashkėndarė, me plot dhimbje. Nga bomba atomike nė Hiroshima, kur ju ishit dhjetė vjeē, deri mė sot, tė gjitha librat tuaj i kundėrshtojnė kėto fantazma: a po kthehen tash?
“Sistemet e reja tė komunikimit”, rrjetet digjitale, pėrfshirė internetin, sigurisht se pėrbėjnė njė instrument tė pėrshtatshėm pėr tė propaganduar valėt e reja tė nacionalizmit. I njėjti pushtet politik japonez aktualisht po bėn njė pėrdorim tė gjerė tė kėtyre ‘mjeteve tė reja’ pėr objektivat dhe fushatat e veta. Ndėrsa unė do tė vazhdoj tė rezistoj dhe t’i kundėrvihem duke i pėrdorur ‘mjetet e vjetra’ e mia, ose librat dhe gazetat klasike».
Vdekja finale nė roman ėshtė nė njė sekret qė rėndon mbi Kogiton dhe Goron, prej kohėsh tė largėta. Cili ėshtė morali: a jemi tė dėnuar tė dialogojmė vetėm me zėrin e tė vdekurve tonė, tė humbur, si Kogito me Goron?
“Sekretari i shtetit amerikan Kissinger foli njė herė pėr buzėqeshjen e Luciferit tė Oesė dhe mund ta imagjinojmė derisa e dikton pėrgjigjen skeptike dhe autoritare: ‘Vetėm nė romane ėshtė e mundshme “tė flitet me tė vdekurit’””.
Ju shpesh na keni mėsuar tė ruhemi nga sentimentalizmi, tė dimė ta shikojmė realitetin me forcė stoike. “Nė tė vėrtetė: aktualisht jam shumė i angazhuar nė lėvizjen popullore nė favor tė mbylljes definitive tė centraleve bėrthamore nė Japoni pas incidentit tė Fukushimės. Kėto ditė, pėr shembull, kam mbajtur njė fjalim nė punimet e njė asambleje tė madhe antibėrthamore nė Tokyo”.
Si nė veprat e mėparshme edhe nė kėtė gjejmė te i biri i Kogitos njė fėmijė tė shkathėt nga shumė aspekte. Ju e keni pasur kėtė eksperiencė me fėmijėn tuaj Hiraki, qė jeton ende me ju e quani si personazhet e Ėinnie The Pooh, nė jetė dhe nė letėrsi.
“Biri im Hiraki, “personazh” i shumė romaneve tė mia, i ka mbushur tashmė 50 vjet. Jetoj me tė nė simbiozė, nė shtėpi, me gruan time, dhe do tė vazhdoj ta bėj letėsinė time po nė kėtė simbiozė”.
Hiraki luan dhe e njeh muzikėn, por mezi flet. I pėlqen tė pėrgjigjet nė telefon dhe tė thotė ‘Alo’ e pastaj ‘Jo’, pak fjalė. Kur thirrėn nga Akademia suedeze nė shtėpinė Oe pėr t’ia komunikuar fitimin e ēmimit Nobel, u pėrgjigj Hiraki, i cili tha Alo? e pastaj Jo e Jo duke ia lėshuar telefonin tė atit. Hiraki e kishte refuzuar Nobelin dy herė. «Kėrkova ndjesė dhe thashė ‘E pranoj’, pastaj secili u kthyem nė dhomat tona dhe me kaq mori fund kjo punė», ky ėshtė tregimi i vetėm qė Kenzaburo Oe e ka nxjerrė nga ajo ditė historike.

(Gianni Riotta/ La Stampa)/Fryma

 

 


 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .