Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

 Intervista  

   

Intervistė me Islam Sadikin, kandidat pėr deputet nė Parlamentin e qytetit Arbon!

VOTONI: “LISTĖN NR. 2 DHE NUMRIN RENDOR NR. 11”

Intervistoi

Shefqet DIBRANI

 

 

Islam Sadiki, (Nė foto majtas) i lindur nė vitin 1969 nė fshatin Batushė, komuna Gjakovės. Shkollėn fillore e mbaroi nė vendlindje kurse tė mesmen nė Junik dhe nė Qendrėn e Arsimit tė Mesėm tė Orientuar (QAMO), "Vėllezėrit Frashėri" nė Deēan. Akademinė ushtarake drejtimin e Inxhinierisė e kreu nė Beograd dhe Karllovac nė vitin 1990, ndėrsa pas diplomimit ka punuar si Nėntoger nė Maribor tė Sllovenisė.

Nė vitin 1991 do tė dezerton nga ushtria jugosllave, bashkė me njėsitin e tij, pas luftės disa javore nė Slloveni, duke e lėnė profesionin e oficerit tė karrierės pėr tė emigruar nė Zvicėr.

Menjėherė pasi ka fituar tė drejtėn e qėndrimit, ka punuar vazhdimisht punė tė rėndomta pėr tė mbajtur veten dhe familjen, ndėrsa viteve tė fundit punon si teknik nė Qendrėn Tregtare “EKZ - Gallus Markt”, nė St. Gallen.

Islam Sadiki, vazhdimisht ka qenė aktiv nė jetėn kulturore e publike tė qytetit Arbon, pėrkatėsisht nė kantonin Thurgau. Pas marrjes sė shtetėsisė zvicerane, ai menjėherė do tė aderon nė Partinė Socialdemokrate (SP) tė qytetit Arbon. Islam Sadiki, ka qenė pėrfaqėsues i shqiptarėve nė organizime tė shumta publike e kulturore nė Arbon dhe rrethinė si dhe nė mjaft forume pėr ēėshtjen e tė huajve pranė zyrave pėrkatėse tė qytetit e Qeverisė Kantonale. Sivjet Islam Sadiki ėshtė kandidat i Partisė Social Demokrate (SP), pėr deputet nė qeverinė komunale. Ishin kėto arsye pse ne po zhvillojmė kėtė bisedė me tė.


 

PYETJE: Z. Sadiki, sivjet jeni kandidat pėr qeverinė komunale nė Arbon, nė kuadėr tė Partisė Socialdemokrate (SP). A ka mundėsi pėr lexuesit e gazetės sonė, t’i komentoni ambiciet tuaja?

PĖRGJIGJE: Duke parė qe ēėshtja e bashkėvendėsve tė mijė qė jetojnė dhe punojnė nė Arbon nuk ėshtė mė ēėshtje e pėrkthimeve apo e mėnyrės sė si tė jetohet nė Zvicėr, por ėshtė ēėshtje se si tė kyēen nė jetėn politike, zhvillimore dhe kulturore tė qytetit a rrethit ku jetojnė, kėshtu qė vendosa kontributin tim ta japi tani nė kėtė drejtim duke e sensibilizuar ēėshtjen e emigracionit tonė, tė cilin do tė doja ta shihja nė tė gjitha nivelet politike, kulturore dhe shoqėrore nė Arbon dhe madje nė nivel kantoni.


 

PYETJE: Cilat janė pėrparėsitė qė i krijon Partisė Socialdemokrate (SP), pėr ty si kandidat dhe pėr shqiptarėt si komunitet?

PĖRGJIGJE: Kjo parti mė ka pėrkrahur qė nga momenti i marrjes sė shtetėsisė Zvicerane. Vetė rezultati i tekstit me shkrim qė e kam pas para komisionit pėr shtetėsi ku nė atė komision ishin dy anėtarė nga Partia SP, i shtyri ata qė tė vejnė kontakte me mua dhe menjėherė mė ofruan funksione nė parti. Nė fillim mė zgjodhėn nė komisionin zgjedhor pran Komunės dhe disa muaj mė pas mė ofruan kandidaturėn pėr asamblenė komunale tė cilėn nė fillim (viti 2011) e pata refuzuar.


 

PYETJE: Cili ėshtė qėndrimi i SP nė raport me tė huajt. Natyrisht nėse ka diēka mė specifike pėr shqiptarėt. Si trajtohen nga kjo parti?

PĖRGJIGJE: Partia SP ėshtė parti sociale. Raportet jo vetėm me shqiptarėt, por nė pėrgjithėsi me tė huajt janė shumė korrekte dhe tė mira i konsideroj. Po flas pėr kėtu nė Arbon dhe pėrgjithėsisht edhe nė nivel kantoni. Fatkeqėsisht deri me sot kėtė mirėsi, (bujari tė SP), nuk e kanė shfrytėzuar sa duhet komuniteti ynė. Tė shpresojmė se nė vitet nė vijim tė rritet numri i tė interesuarve pėr tu kyēur nė rrjedhat politike.


 

PYETJE: A ke ndonjė gjė qė do tė donit ta veēoni me kėtė rast.

PĖRGJIGJE: Zvicra ėshtė si njė tren nė udhėtim dhe ėshtė i mbushur me mundėsi - shanse. Tė mbetesh duke menduar se atė hip nė vagonin e parė, tė dytė, tė tretė a krejt tė fundit, madje me dilemė tė mos hipi fare?! Ēdo rast qė e shfrytėzojmė pėr tė mirėn tonė ėshtė i mirėseardhur. Nėse je punėtor dhe je ne rrjedhat e jetės, zviceranėt, veēmas nė konceptin e SP ėshtė ngulitur si platformė tė pyetesh “kush je dhe nga je”, por si je dhe sa punon!...


 

PYETJE: Z. Sadiki, mė 08 mars 2015, nė zgjedhjet pėr asamblenė komunale, ēfarė kėrkoni nga shqiptarėt?

PĖRGJIGJE: Unė kėrkoj nga tė gjithė votėn e tyre. Kjo ėshtė njerėzore nė njė ditė kur votohet. Por i siguroj secilin se do tė angazhohem pėr tė mirėn e komunitetit tim, nė radhė tė parė, dhe tė komuniteteve tjera qe jetojnė dhe punojnė nė Arbon. Slogani im o fushatės zgjedhore ėshtė: “Do tė ndėrtojė ura ndėrmjet kulturave dhe gjeneratave tė ndryshme”.


 

PYETJE: Ju i keni pėrcjell prej vitesh aktivitetet e diasporės shqiptare e cila sikur ėshtė duke u dorėzuar. Ē’duhet tė ndėrmarrin bashkėkombėsit tuaj?

PĖRGJIGJE: Diaspora jonė ėshtė aorta e tė gjitha tė mirave materiale qė i kemi sot nė Kosovė. Fatkeqėsisht kontributi i diasporės sikur po anashkalohet, por me kalimin e kohės sikur kjo po zbehet edhe mė shumė. Kosova ėshtė e lirė, shtet mė vete ashtu siē ėshtė. Tani ka ardhur koha qė bashkėvendėsit tanė sa mė shumė tė kyēen nė jetėn politike nė shtetet ku jetojnė, qė sa mė masovikisht tė prezantojnė prejardhjen tonė, qė me punė, sjellje dhe fleksibilitet tė dėshmojmė atė kulturė qė e kemi, qė nuk na mungon, por ndoshta mėnyra dhe timbri i zėrit duhet t’u pėrshtatet rrethanave dhe kohės. Tė kthehem tek pyetja: Me eksperiencėn politike, dhe me pėrvojėn tonė nėpėr organizata tė caktuara qė janė me bollėk nė kėtė vend, ne kemi mundėsi tė bėjmė shumė pėr vete dhe ka mundėsi t’u ndihmohet bashkėkombėsve tanė mė shumė.


 

PYETJE: Ju a keni ndonjė plan konkret, ose tė paktėn a keni ndonjė mendim se ēfarė duhet tė ndryshojnė shqiptarėt pėr t’u bėrė pjesė pėrbėrėse e strukturave shoqėrore e politike tė Zvicrės.

PĖRGJIGJE: Unė bėjė apel te tė gjithė bashkėvendėsit tanė kudo qė janė, qė tė mos rrinė indiferent. Ėshtė mirė tė kyēemi nė jetėn publike nė kėtė vend, pa marrė parasysh nė cilėn parti, nėse vėrtetė dėshirojmė tė jemi faktor nė rrjedhat e pėrditshmėrisė sė kėtij vendi.


 

PYETJE: Po, pėr shqiptarėt e qytetit tuaj, veēmas nė aspektin organizativ, ēfarė ke pėr tė thėnė, po mendoj, nėse ata dėshirojnė tė bėhen faktor me ndikim dhe tė respektuar?

PĖRGJIGJE: Shqiptarėt e Arbonit kanė qenė tė organizuar si komunitet qė nga vitet e 90-ta. Kemi pas Klubin “Ismail Qemali” qė na ka tubuar. Kemi shkollėn shqipe me mėsim plotėsues (edhe pse disa herė ėshtė mbyllur), ajo edhe sot funksionon me njė numėr simbolik tė nxėnėsve. Por ēka mė ka ra nė sy, tani kohėve tė fundit nė fushatėn zgjedhore ku organizohen debate me kandidatėt pėr Parlament, Qeveri dhe pėr President tė Arbonit, nuk ėshtė dhe nuk merr pjesė asnjė bashkėvendės yni. Kjo mė brengos shumė sepse shpesh me pyesin ku janė shqiptarėt?!... Vetė kyēja sa mė shumė e bashkėvendėseve tanė nė jetėn politike e shoqėrore tė komunės sė Arbonit, por edhe komunave tjera, do ta rriste interesimin pėr integrime sa mė shumė e sa mė mirė tė shqiptarėve.


 

PYETJE: Si e sheh, Islam Sadiki, integrimin e shqiptarėve nė Arbon?

PĖRGJIGJE: Integrimi i shqiptarėve nė Arbon dhe pėrgjithėsisht nė Zvicėr shkon me hapa tė ngadalėsuar. Kėtu ndikojnė shumė faktor. Po i pėrmendi faktorin gjuhė dhe ruajtja me xhelozi e kulturės. Mė duket se kjo bėhet nga frika se mos po asimilohemi, po i ikim edhe integrimit tė mirė gjė qė janė dy ēėshtje krejt tė ndryshme qė dallojnė njėra me tjetrėn. Por shpresojė se gjeneratat e dyta dhe sidomos tė tretat do t’i tejkalojnė kėto barriera.


 

PYETJE: 08 mars 2015, janė zgjedhjet pėr asamblenė komunale. Ēfarė sjell Partia Socialdemokrate pėr qytetin e saj, pėrkatėsisht pse duhet tė votohet kjo parti edhe nga shqiptarėt?

PĖRGJIGE: Partia Socialdemokrate (SP), do tė jetė transparente nė marrjen e vendimeve nė parlament. Ėshtė mė rigoroze gjatė marrjes sė vendimeve pėr ēėshtjen e komunikacionit dhe rrugėve tė Arbonit, rinisė do ju ofrojmė kushte mė tė favorshme pėr aktivitete, zhvillimin e turizmit nė brigjet e liqenit “Bodensse”. Pastaj pėr ruajtjen e vlerave arkeologjike tė pjesės sė vjetėr tė qytetit si dhe integrimeve kulturore e sportive si dhe tė vlerave tradicionale tė komuniteteve qė jetojnė nė Arbon.


 

PYETJE: Ne po ju urojmė juve qė tė fitoni dhe nė tė njėjtėn kohė u bėjmė thirrje shqiptarėve qė jetojnė nė qytetin Arbon qė mė 08 mars 2015, tė jenė tė mobilizuar dhe do tė dalin masovikisht nė votime pėr tė tė zgjedhur ty si kandidat i ty!

PĖRGJIGJE: Unė edhe njėherė i lus tė gjithė bashkėvendėsit e mijė tė cilėt e kanė tė drejtėn e votės, tė votojnė “Listėn Nr. 2 dhe Numrin rendor Nr. 11”! Nėse zgjidhem, u premtojė se vota e tyre do tė jetė mobilizimi dhe angazhimi im pėr zgjedhjen e problemeve posaēėrisht pėr komunitetin tonė.


 

PYETJE: A ka mbetur edhe diē me interes qė duhej tė ju pyesja?

PĖRGJIGJE: Do e ceki se dy prioritetet e mija qė ia kam venė vetes nėse zgjidhem deputet janė: Referendum pėr ēėshtjen e votimit tė gjithė tė huajve qė jetojnė nė Arbon kur ėshtė ēėshtja e votimeve komunale dhe e dyta do mundohem qė komunėn e Arbonit ta binjakėzojė me Komunėn e Junikut, ku pėr kėtė ēėshtje kam marrė edhe pėlqimin e kryetarit tė Junikut z. Agron Kuqi.


 

PYETJE: Zotėri Sadiki, unė ju falėnderoj pėr intervistėn, pėr kohėn dhe natyrisht pėr respektin qė treguat me kėtė rast!

PĖRGJIGJE: Ju faleminderit edhe juve pėr kohėn dhe interesimin pėr t’i dhėnė publicitet angazhimit tim nė kėtė plan. Tė shpresojmė se mė 8 mars 2015 do tė ketė njė ndrysh! Urojė tė mė votojnė!...


 

                       

Arbon, 17 shkurt 2015.

Intervistoi: Shefqet Dibrani


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .