Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

 Intervista  

   

 


Intervistė me Delvina Berishaj-Fituese e “Miss Malėsia” 2014

Intervistoi:

Kristjan Gj. Dukaj

Kristian Dukaj

 

 

Delvina


Delvina Berishaj ėshtė fituese e “Miss Malėsia” 2014-tė . Delvina ėshtė njė vajzė e re e cila vjen nga Franca. Ajo ėshtė vetėm 14-tė vjeēare dhe dėshira e saj mė e madhe ėshtė qė pushimet verore ti kaloj pikėrisht nė Malėsi. Edhe pse ka shėtitur nėpėr shumė vende tė botės, ajo tregon se Malėsia ka njė bukuri tė veēantė e njė ndėr ato bukuri veēon edhe kanjonin e lumit Cem. Ajo thotė qė shkolla ėshtė nė vendin e parė, tė gjitha gjėrat tjera janė thjesht njė hobi pėr tė.

K.D: Nė fillim Ju lutėm mė tregoni kush ėshtė Delvina, nga vjen sa vjeēare ėshtė , me ēfarė merret ?

Delvina:  Unė jetoj nė Francė, jam e lindur atje. Jam 14 vjeēe dhe shkoj nė shkollėn fillore. Nė Malėsi vij ēdo vit, ėshtė njė vend qė mė pėlqen shumė. Gjithashtu kėtu kam disa pjestarė tė familjes andaj ky ėshtė edhe njė motiv mė shumė qė ta vizitoj kėtė vend.

K.D: Gjithashtu mė intereson a ėshtė hera e parė qė keni ardhur nė Malėsi ?

Delvina:  Jo nuk ėshtė hera e parė, nė Malėsi  vij ēdo vit. Sinqerisht, i falėnderoj shumė prindėrit e mi, sidomos mamanė time e cila mė ka ndihmuar ta mėsoj gjuhėn shqipe dhe e cila gjithnjė me mua bisedon nė gjuhė shqipe.

K.D: Ju pėlqen ky vend ?

Delvina:  Po. Ėshtė njė vend shumė i bukur, sidomos mė pėlqen bukuria e Cemit, ku e kaloj kohėn e shumtė kur jam nė Malėsi. Gjithashtu pranė bregdetit kam njė shtėpi, andaj mund tė them qė pushimet nė kėtė vend i kaloj me mjaft kėnaqėsi.

K.D: Kur ke dėgjuar pėr “Miss Malėsia” dhe kush ju pėrkrahi nė kėtė ide ?

Delvina:  Ideja qė tė marr pjesė nė “Miss Malėsia” ėshtė mjaft interesante. Ēdo vit qė kam ardhur nė Malėsi, kam shkuar me tė afėrmit e mi, pėr ti parė ato bukuroshe dhe mua mė ka pėlqyer njė gjė e tillė. Andaj gjyshja ime, e cila jeton nė Malėsi, duke e ditur qė mua do mė pėlqente sikur tė merrja pjesė nė kėtė eveniment, ka folur me organizatorėt e kėsaj mbrėmje dhe kėshtu mė ka futur edhe mua nė listėn e konkurrenteve pėr “Miss Malėsia” ēka pėr mua ishte njė surprizė, tė cilėn e kam pritur shumė mirė. Gjithashtu mė duhet tė falėnderoj prindėrit tė cilėt mė kanė pėrkrahur shumė.
 

Delvina e kurorėzuar "Miss Malėsia"


K.D:
Na e pėrshkruaj paksa  pjesėmarrjen tuaj nė “Miss Malėsia” ?

Delvina: Tė them tė drejtėn unė nuk e kam pritur qė do fitoj vendin e parė, duke u nisur nga vetė fakti qė konkurrenca ka qenė mjaft e fortė, tė gjitha vajzat kanė qenė tė mrekullueshme. Nė fillim ndoshta kam pasur paksa stres, mirėpo gjatė mbrėmjes kam arritur ta kontrolloj atė. Mė duhet tė veēoj njė moment atė natė, ėshtė momenti kur kemi mbetur vetėm unė dhe njė vajzė tjetėr, nė pritje tė shpalljes sė “Miss Malėsia”. Nė atė moment nuk kam menduar asgjė, thjesht kam buzėqeshur dhe tė them tė drejtėn kur kam dėgjuar emrin tim, kam qenė shumė e befasur.
 

K.D: Sa jeni e kėnaqur me organizimin e “Miss Malėsia” ?

Delvina:  Pėr fat tė mirė, kam parė edhe “Miss Shqipėria” si dhe “Miss Franca” tė cilat janė nė nivel shtetėrorė dhe kuptohet qė organizimi ėshtė shumė mė i madh, mirėpo edhe me kėtė organizim jam shumė e kėnaqur.

K.D: A ėshtė hera e parė qė merrni pjesė nė evenimente tė tilla?

Delvina:  Po. Sepse nė Francė, kjo punė kėrkon njė pėrkushtim tė madh, kėrkon shumė kohė. Unė shumicėn e kohės e kaloj nė shkollė, kėshtu qė nuk kam pasur mundėsi tė merrem me modė apo gjėra tė tilla.

K.D:  Ēfarė bėn Delvina nė kohė tė lirė ?

Delvina:  Siē e thashė pak mė parė, shkolla mė merr njė kohė tė madhe, pothuajse tėrė ditėn andaj, nuk kam edhe shumė kohė. Mirėpo, mė pėlqejnė sportet dimėrore, mė pėlqen tė dėgjoj muzikė, e sidomos muzikė shqip. Gjithashtu kam dėshirė tė udhėtoj, kam qenė nėpėr vende tė ndryshme tė Evropės si dhe nė SHBA.

K.D: Si fituese e “Miss Malėsia 2014” a do merrni pjesė vitin e ardhshėm nė “ Miss Shqipėria”  ?

Delvina:  Do ishte njė kėnaqėsi e madhe pėr mua.
 

K.D: Mesazhi juaj pėr tė gjithė lexuesit e kėsaj interviste?

Delvina:  Dua qė tė tė  falėnderoj  Kristjan, pėr kėtė intervistė dhe pėr kohėn tuaj. Mesazhi im ėshtė i thjeshtė, tė vazhdojnė shkollimin sepse ėshtė gjėja mė e mirė qė mund tė bėjnė pėr vehten, nga vetė fakti se kjo vlerėsohet lartė nė ēdo vend tė botės.


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .