Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

Histori

1

2

 


   

Jetėshkrim

Semi HEBIBI  

Redaksional

 

 

Semi Hebibi lindi mė 16. 08. 1973 nė Tetovė (Tol nga babai dhe Sopi nga e ėma) ku edhe e kreu shkollėn fillore "Naim Frashėri". Shkollimi i mėtutjeshėm pėrmbledh disa drejtime tė ndjekura nė Gjermani dhe nė vendlindje ku edhe kreu Fakultetin e Historisė pranė U. Sh.- Tetovė.
Hebibi ka njė pėrvojė tė pasur jetėsore. Me kėrkesėn tonė, ai me plotė dėshirė ndihmoi ndėrtimin e njė jetėshkrimi nė pika kronologjike qė jep njė pasqyrė tė qartė tė jetės sė tij, sidomos, duke filluar nga viti 1994.

 

  • 1994 : Pjesmarrės nė reprezentacionin e parė tė R.M. nė kampionatin Ballkanik dhe ndėrkombėtar nė Kick dhe Thai Box.

  •  1995/6 : Pjesmarrės nė reprezentacionin dhe pėrfaqėsues i Turqisė pėr kampionatin ndėrkombėtar tė Thai Box, Hollandė

  • 1998/2001 : Oficer i UĒK-sė dhe Komandat nė betejėn e Kalasė sė Tetovės dhe nė Luftėn e Kosovės

  • 2004/2008 : Pėrfaqsues i firmės Gjermane «AEP» pėr Maqedoni dhe Ballkan

  • 2005 : Pjesėmarrja nė zgjedhjet lokale, kandidat pėr kryetar komune tė Tetovės

  • 2005 : Formimi dhe qeverisje e « Iniciativės Qytetare Shqiptare», Maqedoni

  • 2007/2008 : Organizimi dhe shpėrndarja e peticionit nė pėrfaqėsitė Diplomatike nė  vend dhe protestave pėr lirimin e qytetarėve tė pafajshėm tė fshatit Brodec, Tetovė

  • 2007 : Diplomė e historisė, Fakulteti Shkencave Humane dhe Arteve, Dega Histori, U.Sh.T.,Tetovė, Maqedoni

Nga Semi Hebibi:

Ēėshtja Ēame 1913 - 1945

DĖBIMI I SHQIPTARĖVE NGA KRAHINA E ĒAMĖRISĖ 1913-1940

KOMISIONI KUFITAR DHE PЁRPJEKJET PЁR ĒAMЁRINĖ (III)

DĖBIMI I ĒAMĖVE NGA VITI 1940-1945 (IV)

NGRITJA E SHKOLLAVE SHQIPE NĖ ĒAMĖRi (V)

ĒAMĖT PAS LUFTĖS SĖ DYTĖ BOTĖRORE (VI)

PĖRFUNDIMI (VII)


BOSNA DHE HERCEGOVINA (1)

PELLAZGĖT STĖRGJYSHĖRIT E SHQIPTARĖVE (II)

Fiset Pellazge qė pėrbėnin Mbretėrinė Iliri (3)

DYNDJET E SLLAVĖVE NĖ SHEK. VI-VII

Shėnime pėr autorin e titujve tė mėsipėrm, Semi Hebibi


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

 

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .