Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 
 

 

 

 Filozofi  

   

|Bertrand Russell| |Charles Sanders Peirce| |David Hume| |John Locke| |Thomas Hobbes|


Thomas Hobbes

(1588-1678)

Nga:

R. Laēi

 

 

 

Si qė thot vet Hobbes nė biografinė e vet nė rimė, nėna e tij, "lindi bineq, mua dhe frikėn" Fliste kėtu pėr karakterin e tij tė druajtur dhe paqėsor por nga ana tjetėr, plot energji pėr persiatje dhe polemikė letrare. Mėsimet e para i morri nė vendlindje kurse nė moshėn pesėmbėdhjetė vjeēe shkoi nė Oxford ku mėsoi logjikė skolastike dhe fizikėn qė nė tė vėrtetė nuk e donte fort. U largua herėt nga kėtu dhe u angazhua mėsues i njė tė riu pranė familjes Cavendish, me tė cilėn mbajti lidhje tė fuqishme gjatė tėrė jetės. Kjo miqėsi i bėri tė mundshme tė udhtoj shpesh nėpėr Europė, nga ku tėrhoqi thesar njohurishė nga historia dhe poezia klasike.

Nė vitin 1629 bėri njė pėrkthim tė Thukididit por themelet e filozofisė sė tij i ngriti pasi hasi rastėsisht nė njė gjeometri tė Euklidit nga edhe pasoi mendimi i tij deduktif. Me kėte ai i afrohet plotėsisht Descart-it dhe njėherit bie nė kundėrshtim mendimesh me mikun et vet Bacon-in te i cili pat punuar si sekretar dhe i pat ndihmuar nė pėrkthimin e disa veprave nga latinishtja.


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .