Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kontakt

 

 Filozofi  

   

Jean–Jacques Rousseau

(1712-1778)

Pėrkthim nga:

"Etude littéraire"

 

 

Jean–Jacques Rousseau lindi nė Gjenevė, nė qershor tė vitit 1712 Mėma i vdiq gjatė lindjes sė tij: u rit pra nga babai, e mandej nga njė klerik gjenevas, gjer nė ditėn kur e muar Zonja de Warens nė Annecy (nė kėtė kohė Rousseau ka gjashtėmbėdhjetė vjet).

Nė fillim qe lakej tek nė njė kont, mėtej muzikant dhe sekretar ambasade nė Venedik. Pas kėsaj, vendoset nė Paris (1742 ku prezenton njė metodė tė veten tė notave muzikore por pas sukses. Viziton shpesh mjediset letrare ku takohet , mes tjerash edhe me  Diderot, Condillac, Grimm d’Alambert me tė cilin edhe lidhet mė sė shumti. Nė kėtė kohė, redakton artikuj  mbi muzikėn pėr  « Enciklopédie ». Gjitėmonė nė Paris, ai takon  edhe Voltaire-in gjatė vitit 1744 me tė cilin prishet mė vonė.

Mė 1749, ditėn kur shkonte pėr vizitė te Diderot i burgosur nė Vincennes, zbulon nė gazetėn "Le Mercure de France" njė konkurs tė organizuar nga Akademia e Dijon-it (Académie de Dijon), mer pjesė dhe fiton ēmimin. Teza e mbrojtur nga Rousseau ėshtė mbi antaganizmin mes civilizimit dhe virtytit. Ky ėshtė njėherit edhe fillimi i veprimtarisė filozofike tė tė Rousseau-sė. Gjatė vitit 1753, Akademia propozon njė subjekt tjetėr pėr nė konkurs : nga kėtu lind vepra « Diskurs mbi themelet e papabarazisė mes njerėzve » (Discours sur l'origine et les fondements de l'inégalité parmi les hommes). Kjo i sjellė sjellė famė dhe ai tėrhiqet nė Montmorency. Mė 1761, publikon "La Nouvelle Héloise" (« Heluaza e Re »), njė roman epistoler dhe mė 1762, botohen veprat madhore tė tij, « Kontratė sociale » (Du Contrat social) dhe « Emili » (Emile). Po kėtė vit, Parlamenti  dėnoi "Emile" pėr idetė e tij fetare qė nuk pėrputheshin me pushtetin, kėshtuqė Rousseau iku nė Zvicėr. Veprat e tia u dogjėn publikisht. (Sa pėr koincidencė: nė shtėpinė nė qytetin e lashtė tė Bielit (Bienne) ku jetoi njė kohė Rousseau, ka jetuar gjatė viteve 2003-2004 edhe pėrkthyesi i kėtyre rreshtave).

Tash  fillon redaktimin e rrėfimeve „Confessions“ (1765) dhe mė 1770, pas njė qėndrimi nė Londėr, kėthehet nė Paris dhe shkruan « Ėndėrimet e shėtitėsit tė vetmuar » ("Rźveries du promeneur solitaire").

Vdiq nė Ermenonville nė qershor tė vitit 1778 kurse mė 1794, me nderime tė mėdha, u rivarros nė Panthéon.  

Nga Etude littéraire 

Bergson
Calvin
Camus
Diderot
Fourier
Gaboury
Montesquieu
Pascal
Rousseau
Voltaire


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .