Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kontakt

 

 Filozofi  

   

Friedrich Nietzsche
(1844-1900)

Nga:

R

 

 

Nietzsche (Niēe) lindi nė Rocken mė 1844. Rridhte nga njė familje pastorėsh gjermanė por vet hoqi dorė nga kjo karierė dhe iu dha studimit tė filologjisė dhe tregon interes tė madh pėr Arthur Schopenhauer-in. Mė vitin 1869, bėhet profesor i filozofisė pranė univerzitetit tė Bazelit (Basel) por detyrohet, pas dhjetė vjet, (1879) tė ndėrpres punėn pėr shkaqe shėndetsore. Brėnda kėsoj kohe, ai lidhet me Richard Wagnerin, miqėsi tė cilėn e ndėrpreu pėr ēėshtje pikėparjesh tė ndryshme mes vete.

Filozofia e tij ėshtė e bartur qė nga fillimi nga pasioni pas saj aq shum sa qė shpesh mendimit tė tij i kanoset rreziku i humbjes dhe ngatėrrimit nė lėmsh. Filozofi qė nuk stėrngarkohet me sisteme dhe teori tė pranuara gjer atherė. Parimet e filozofisė sė tij janė entuziazmi i jetės dhe kritikon moralin e ideve krishtere tė mėshirės dhe nėshtrimit. Pėr te, si qė thot "morali skllav" i krishtenizmit e vėndon njeriun nė pozitė tė dorės sė dytė dhe kėtė e quan dhe e bėn virtyt. Kjo krejt duhet zėvendėsuar me moral tjetėr tė lartė, nė zot tė vetvetes.

Nė veprėn "Kėshtu fliste Zaratustra" (1883), Nietzsche thot se "Zoti ka vdekur" dhe mu kėtu, fenė e konsideron si alibi para dobėsisė dhe fatkeqsisė njerėzore. Hedh poshtė moralin kishtar si dhe vet Zotin pėr tė cilin thot se ėshte sajesė e zbuluar nga ana e njeriut pėr tė mposhtur dhe detyruar njeriun tė nėnshtrohet. Dhe pasi Zoti ėshtė mė i vdekur, njeriu i shtrembėruar dhe i ēmendur, ēlirohet nga tė gjitha kėta barrė e hyjni morale tė pavlefshme. Njeriu qė ka vrarė Zotin, konstaton Nietzsche, nuk ka arrijtur dhe nuk duhet tė jetė i kėnaqur kaq se ju shmang tė gjitha pasojave dhe se ndryshoi krishtenizmin me humanizėm ose ateizėm.

Vepra e Nitzsche-s ėshtė betejė pėr tė "mbrojtur" njeriun nga rreziku i dobėsive dhe nihilizmit sė kulturės perendimore tė prodhuar nga krishtenizmi i cili shkatrron jetėn duke dashur ta shpėtoj. Forca e pandėrprerė pėr tė tejkaluar pesimizmin dhe shėndrimin e njeriut nė qenie tė fortė duhet tė jetė e jashtėzakonshme. Njeriu i ēliruar nga ēdo lloj skllavėrije do tė dijė pra tė pėrfitoj dhe ta ruaj cilėsinė e tij tė lartė. Duke kaluar nėpėr analiza tė holla psikologjike, Nietzsche mund tė konsiderohet si pararendės i Sigmund Freud-it.

Nga viti 1879, gjendja shėndetsore i dobėsohet kėshtuqė nuk ėshtė nė gjendje mė tė punoj. Jeton gjithėmonė nė lėvizje nė mes Italisė dhe vendlindjes. Qėndron nė Alpe ku gjen inspirim pėr veprat e tij tė fundit por mė 1890, ēmendet krejtėsisht. Duket se pas vdekjes sė tij, motra e vet bėnė, disa ndryshime tė veprave tė tij, sidomos kur ajo mundohet tė tregoj vėllaun e vet me ide tė nacional-socializmit.

Vdiq nė Weimar me 25 gusht tė vitit 1900.

 

Disa citate nga Nietzsche:-

  • Rrėfimi.- E harrojmė gabimin kur i rrefehemi dikujt, zakonisht ai dikushi nuk e harron.

  • Nuk ka sa duhet dashuri e mirėsi nė botė qė t'i lejomė vehtes ti harxhojmė pas qenieve tė imagjinuara.

  • Ndėshkimi ėshtė bėrė pėr tė pėrmirsuar atė qė ndėshkon.

Feuerbach
Hegeli
Heidegger
Kant
Leibniz
Nietzsche
Schopenhauer

 

 


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .