Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kontakt

 

 Filozofi  

   

Montesquieu, truri i shek. XVIII

(1689-1755)

Nga:

Rami Laēi

 

 

Charles de Secondat, baron de la Brčde et de Montesquieu, rrjedh nga njė familje parlamentarėsh tė rėndėsishėm nga Bordeaux. U rit dhe edukua nė kėshtjellėn La Brčde e mėpas vazhdoi studimet nė drejtėsi, nė Bordeaux dhe pastaj nė Paris. Kėtu frekuentoi mjediset e dijetarėve dhe njerėzve tė shkrimit duke ndenjur nė tė njejtėn kohė shum i lidhur pas tokės sė vet, punėt e sė cilės i drejtoi personalisht gjer nė vdekje.

Administrimi i tokės nuk e pengoi aspak qė ai tė merret me shkrime dhe mendimtari. Qė nga viti 1717 fillon pasionimi i tij pas shkencės dhe si anėtarė i Akademisė sė shkencave ne Bordeaux, redakton njė numėr tė madh traktatesh sė pari nė fizikė, nė mjekėsi si dhe nė politikė e nė filozofi, nga ku mė e njohur ėshtė "Disertacion mbi politikėn e Romakėve nė religjion" (Dissertation sur la politique des Romains dans la religion, 1716). Qė nga kėto shkrime, duke marr parasyshė disa aspekte nga ta, parashifej njė vepėr si qė ėshtė "Letrat persiane" (Lettres persanes). Kėtė vepėr, qė njėherit ėshtė ndėr kryesoret, u botua nė Amsterdam me autor anonim. Anonimiteti nuk zgjati shum dhe kjo vepėr i solli famė e i hapi autorit dyerėt e Akademisė franceze, tė saloneve pariziane, tė markizės Lambert dhe tė klubit Entresol.

Udhėtimet e shumta, frekuentimet e saloneve tė Parisit, aspak nuk e larguan shpirtin e tij nga vendlindja, sė cilės i mbeti besnik gjer nė vdekje. Po kėto salone e inspiruen tė shkruaj romanin Tempulli i Gnidės (Temple de Gnide, 1728) qė ėshtė dėshmitarė i finesave tė mėdha psikologjike dhe morale tė autorit. Udhėtimet brėnda viteve 1728/31, zbulojnė kuriozitetin e tij si observues i pėrpiktė i gjeografisė , ekonomisė dhe kutumeve politike nė udhėtimet e tija nė Hungari, Itali, Holandė, dhe Angli. Kur u kėthye nė vendlindje, iu dha historisė dhe publikoi eseun "Shqyrtime mbi shkaqet e madhėshtinė e Romakėve dhe dekadencės sė tyre" (Considérations sur les causes de la grandeur des Romains et de leur décadence). Ky ese nė fillim, duhej tė integrohej nė njė vepėr shum tė gjėrė tė filozofisė politike qė Montesquieu ishte duke shkruar, qė e ndryshoi, pėrmirsoi lėvroi gjatė tėrė jetės sė vet, De l'esprit des lois (1748). Kjo vepėr u botua nė Gjenevė por anonim dhe menjėherė pati reakcione tė shumfishta dhe tejet tė rrepta nga ana e jezuitėve dhe jansenistėve qė kritikuan me ashpėrsi elozhin qė i bėnte kjo vepėr religjionit natyror. Montesquieu u pėrgjegj me Défense de l'"Esprit des lois" mė vitin 1750. Fakulteti i teologjisė nė Paris gjithashtu dėnoi veprėn tė cilėn edhe papa e vėndoi nė shėnjestėr menjėherė pas daljes sė librit nė vitin 1748. Pas kėsaj, Montesquieu nxori nė dritė edhe "Lysimaque" mė 1754 si dhe artikullin "Essai sur le goūt" qė publikohet pas vdekjes sė tij. Bashkėpunoi me Diderot nė redaktimin e Enciklopedisė ("Shija").

Nė kėtė kohė, verbohet tėrėsisht dhe vdes mė 10 shkurt, tė vitit 1755.

Veprat:-

"Letrat persiane" (disa e pėrkthejnė persane), ėshtė roman letėrkmbyes ku flitet pėr dy Persė (Usbeku dhe Rika) tė ardhur nė Paris dhe ku qėndrojnė tetė vjet. Ardhja e tyre kishte pėr qėllim observimin e jetės shoqėrore franceze: doket, traditat fetare e politike ..., dhe kėshtu tė raportojnė bashkėbiseduesve tė tyre nė Persi. Autori nėpėrmjet tė letėrkėmbimit tė dy persianėve, bėn tė njohur lexuesve jetėn nė vendin e Usbekut e Rikait. Nė kėtė kohė, romani nė formė letėrkimbimi nuk ishte i panjohur por ajo qė e dallon nga tė tjerat kėtė vepėr, ėshtė shumngjyrshmėria e temave qė trajtohen, ironia e pasur ndaj despotizmit oriental dhe monarkizmit francez, bėnė leximin tejet tėrheqės. Mos tė harojmė se egzotizmat e shumta janė me siguri njė ndikim i thellė i " Njė mijė e njė netėve" tė pėrkthyer pėr herė tė parė nė gjuhėn frėnge nga Antoine Galland (1704-1717), qė ndikuan tek shumica e autorėve tė kėtij shekulli. Nė fund, sikur gati tė gjithė filozofėt e shkrimtarėt mė nė zė tė iluminizmit francez qė prekėn, dikush mė shum e dikush mė pak, ēėshtjen e orientit, edhe Montesquieu, nė kėtė roman, qėllim kyq duket tė kish pasur ēėshtjen ndėrfetare nė mes tė islamizmit dhe krishterimit.

"Fryma e ligjeve" ose Shpirti i ligjeve (pėr ti ikur keqkuptimit , jap dy variente tė pėrkthimit personal tė veprės mė tė madhe tė Montesqueiu-sė, De l'esprit des lois):

Edhe kėtu, disa pikėparje janė tė ngjajshme me "Letrat persiane". Njė pėrmbledhje politike paraqitur me forma krahasuese tė dukurive, dokeve dhe ligjeve nėpėr vėnde tė ndryshme. Kjo vepėr ėshtė njė gjurmim i gjėrė i bazuar nė burime tė ndryshme si: vėrrejtjet e derejtpėrdrejta tė Montesquieu-sė gjatė udhėtimeve tė veta, pranė monarkisė konstitucionale angleze, Republikės sė Venedikut dhe dėshmi tė udhėtarėve nga mbarė bota qė vizitonin Parisin. Burim i pashtershėm pėr Montesquieu-nė janė librat e shumta qė lexonte dhe dihet se ishte lexues i palodhshėm. Pėrndryshe biblioteka e kėshtjellės La Brčde numėronte mbi tri mijė libra.

Llojet e qeverisjes:

Montesquieu dallonte tri lloj qeverisjesh; monarqike, despotike dhe republikane. Sė pari ndalet dhe spjegon raportet brenda sistemeve. Nderi nė monarki, friga nė despotizėm dhe virtyti nė republikė. Vetė ai ėshtė pėr njė sistem monarqik tė butė, me ndarje tė pushtetit nė legjislatif, ekzekutif dhe gjyqėsor. Dėnon skllavėrimin dhe torturėn. Disa nga principet e shtruara nė kėtė vepėr inspiruan edhe Kushtetutėn amerikane si dhe Kushtetutėn franceze tė vitit 1971. 

Bergson
Calvin
Camus
Diderot
Fourier
Gaboury
Montesquieu
Pascal
Rousseau
Voltaire


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .