Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 
 

 

 

 Filozofi  

   

|Bertrand Russell| |Charles Sanders Peirce| |David Hume| |John Locke| |Thomas Hobbes|


John Locke

(1632-1704)

Nga frengjishtja:

R. Laēi

 

 

Locke lindi me 1632 nė Wrington (Sommershire), pėrjetoi gjatė jetės sė vet revolocinet dhe tentativat pėr revolucion kundėr Stuart-ėve. Okupimi i tij kryesor ėshtė egzistenca shoqėrore e njerėzimit.

«Dy traktate mbi sundimin civil» qė del nė dritė me 1690 ėshtė njė apologji revolucionit tė 1688-s dhe njėherit, kritikė e ashpėr ndaj monarkisė absolute. Ideja e parashtruar kėtu ėshtė nėnshtrimi i patjetėrshėm i aktiviteteve tė pushtetit dėshirės sė popullit. Nga kjo themi se Locke ėshtė ideologu dhe dhe mendimtari i liberalizmit politik me temat kryesore tė:

barazisė natyrore mes njerėzve;

mbrojtja e sistemit prezentatif dhe

kėrkesa pėr pėrkufizimin e suverenitetit tė bazuar nė mbrojtjen e tė drejtave subjektive tė individit.

Teoria mbi njohjen e tė drejtės natyrore

Teoria e Locke mbėshtetet mbi njohuritė e  pėrkufizuara nga Hobbes. Shkenca rrotullohet rreth boshtit "gjė" qė pėrbėn ēka-nė dhe shkakun qė vijon e pra, na jemi ēka-ja dhe shkaku. Pėr tė, shkenca mbi moralin (etika) dhe politikėn kanė pėrparėsi mbi shkencėn e natyrės, idetė etike dhe politike ngėrshetohen mes vete thot Locke dhe nga kjo ai arrin nė konceptin e shkencės politike tė mbėshtetur nė tri aspekte:

shkenca politike do tė jetė normative: normat e akcionit tė ardhėm mund tė jenė me pėrpikshmėri pasiqė ideja ėshtė prodhuesja e objektit tė saj;

shkenca e akcionit thirret ne metodėn e zbulimit racional dhe tė njė rendi demonstratif tė paraqitjes;

rėndėsia e konceptit subjektiv tė tė drejtave, sjellė premisa mbi tė drejtat e njeriut.

Tė drejtat natyrore tė dhuruara nga Zoti dhe pushteti

Pėr Locke, tė gjithė njerėzit janė tė barabartė. Mes tyre nuk ka asnjė ndryshim, asnjė hierarki: tė gjithė janė tė barabartė para Zotit. Ai mbron idenė se njerėzit qė nga krijimi janė tė barabartė dhe tė lirė kurse pushteti duhet tė bazohet nė njė asociim tė lirė. Me kėtė, ai kundėrshton pra tė drejten hyjnore tė monarkisė, e drejtė qė vet kėto sisteme ia dhanė vetes. Mėtej, Locke pėrcakton begatinė e patjetėrsueshme tė njeriut dhe thot se ajo pėrbėhet nga "Jeta, liria dhe pasuria" me njė fjalė, kėto gjėra nuk mund ti mohohen e as ti merren njeriut pa lejen e tij.

Adaptim nga frėngjishtja: Filolet


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .