Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kontakt

 

 Filozofi  

   

Hegeli

(1770-1831)

Nga:

Reis Mirdita

 

 

Filozof me rrugėtim kompleks dhe kundėrthėnės, idealist, mendimtar i madh dhe zbulues i metodės sė guximshme tė dialektikės qė i mundėson filozofisė tė kuptuarit e ēdogjėje, duke involvuar pasqyrimin historik, teorinė e ecjes...

Hegeli lindi nė njė familje borgjezisė mė 1770. Qė nė moshėn mė tė re, tregohet i zellshėm pėr nxėnie e ditari i tij na zbulon se ishte lexues i madh dhe i dhėnė pas marrjes shėnime. Mė 1788, ndjek studimet klasike nė seminarin teologjik protestant tė Tübungenit (Wörtemberg) dhe kėtu njihet dhe me civilizimin grek pas sė cilit lidhet  ngushtė gjatė jetės. Kreu mė 1973 mirėpo refuzoi punėn  kishtare e shkoi nė Bern e mandej nė Frankfurt si mėsues. Nga kjo kohė kemi meditimet e para  mbi krishtenizmin dhe shkruan « Jeta e Jezuit » (1795/96) si dhe «Fryma e krishterė dhe fati i saj» (1798/99). Mė 1801 fillon tė jep mėsim nė univerzitetin e  Jenės kur edhe bėn perbledhjen e «Mėsimeve tė Jenės». Mė 1807 del nė dritė  "Fenomenalogjia"  qė shėndrohet, lirisht themi, nė tempull filozofik. Kėtu Hegel shpreh dashurinė ose pasionin  e vet pėr histori dhe aktualitet. Ėshtė e njohur se lexon pėr ēdo ditė gazetat dhe nga kjo nxjerrė pėrfitime  nė kuptimin inspirues. Kėtė lexim e konsideron si lutje moderne tė mėngjezit. Gjatė kėsajė periudhe redakton akoma « Shkenca mbi logjikėn » (1812/16) dhe pas kėsaj (mė nė fund), emėrtohet profesor i filozofisė pranė univerzitetit  tė Heidelbergut e menjėhere  shkruan  « Enzyklopädie der philosophischen Wissensschaften » (Enciklopedi e shkencave filozofike). Mė 1818 punėsohet nė nė katedrėn e univerzitetin tė Berlinit dhe ketu  arrin famė dhe prestigj tė pakrahasueshėm. Gjatė kėsajė kohe , hartoi mėsimet e drejtėsisė : «Parimet e filozofisė sė tė Drejtės» (1821) si dhe  shum tema tė ndryshme tė publikuara pas vdekjes  nga ana e studentėve tė vet : « Mėsime mbi historinė e filozofisė », «Estetika».

Vdiq mė 1831 nga kolera e cila bėnte kėrdi nė tėrė Evropėn. 

Rrėnjėt e filozofisė sė Hegelit :

I pajisur qėnga hapat e para tė studimeve, me kulture greke dhe romake dhe i ndikuar thellesisht, pėrbiron nė veprėn e tij idetė e Platonit krejt duke i dhėnė dinamizėm «fymės dhe historisė sė njerėzimit»*. I ndikuar nga kohėt e filozofėve modernė ai gjenė mundėsitė e tejkalimit tė formalizmit tė Kant-it  dhe tė intuitės e sentimentit tė Schelling-ut qė i quant ė tepėrta : nė vend tė tyre., Hegeli ju jep hapėsirė dhe mbėshtetje koncepteve rigoroze. Por Hegeli nuk kenaqet vetėm me plotėsime dhe shėndrim tė e metafizikės dhe filozofisė sė gjerathershme. Ai kaplon trojet nga historia moderne dhe e largėt nga thithė lėndė pėr persiatje.

Nocionet :

Hegeli krijon njė lloj rrezatimi pėrparues tė frymės, tė shpirit nga fillimet mė tė hershme drejtė ardhmėrisė nė mėnyrė dialektike. Nė kėtė drejtim ai zhvillon kuptime themelore tė rradhitura nė shkallė: 

Arsyja:- si parim qė ēon drejtė qėllimit ;
Dialektika:- qė paraqet levizjen shpirtėrore (ideja) ;
Koncepti:- i kuptuar si frymėzim i gjallė i realitetit dhe nevojė pėr tė ndėrtuar njohuri tė pėrgjithėshme ;
Ideja:- paraqet formė mė tė lartė tė frymėzimit dhe sėshtė vetėm njė shprehje e thjeshtė subjektive ;
Historia:- lėvizje shpirtėrore  nėpėrmjet  sė cilės arrijmė tek ideja racionale sepse Arsyeja udhėheq botėn;
Shpirti:- i trajtuar si mendim-persiatje qė ēiltėrsohet hap pas hapi dhe arrin Absoluten ;
Absolutja:- ajo qė posedon nė vetvete dhe arsyen e tė qenurit qė nėnkupton tė qenurit nė vete, vetvetiu ;
Arti:- i sqaruar si bashkim i shpirtit dhe materjes.

Filolet

*Jacqueline Russ, Les chemins de la pensée, Bordas f. 276-277

Feuerbach
Hegeli
Heidegger
Kanti
Leibniz
Nietzsche
Schopenhauer

 

 


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .