Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kontakt

 

 Filozofi  

   

Placide Gaboury

(1928-2012)

Nga:

Nathalie Cōté

 

 

Autor i mė shum se gjashtėdhjetė librave dhe konferencier pacifist, Placide Gaboury vazhdoi misionin e tij tė "edukimit tė shpirtit" deri nė momentet e fundit tė jetės sė tij.

Me dorėshkrimin e tij tė fundit nė dorė ai shkoi nė spitalin e Trois Rivieres, rreth njė muaj mė parė. "Nė spital, i u thanė se kishte kancer nė veshka dhe se i mbetej rreth njė muaj. Pėr te kjo s’ishte e rėndėsishme sepse nuk kishte frikė nga vdekja. “Lajm i keq, tha ai, ėshtė ajo se nė spital ia kishin humbur dorėshkrimin e tij", deklaroi mė vonė Jean-Sylvain Pelletier, mik i vjetėr z. Gaboury.

Dokumenti u gjet pėrfundimisht dy ditė mė vonė dhe ai punoi mbi tė deri ēastet e fundit. "Ai refuzoi t’i merr morfinė me ēka do tė ishte nė gjendje pėr tė pėrfunduar veprėn," thotė Colette Chabot, njė mike e cila punon nė kėtė dokument tė shkruar me dorė nė mėnyrė qė t’a pėrgatitė pėr botim. “Thirrja e pafajėsisė” (L'appel de l'innocence) duhet tė dalė nė dritė vitin e ardhshėm. Ky libėr i fundit i autorit fokusohet nė faktin se "jetojmė tė shqetėsuar nga e dukshmja, por tė rrėnjosur nė tė padukshmen."

Sfidues i kishės

Placide Gaboury lindi dhe u rrit nė Manitoba. Nė vitin 1949 iu bashkua Jezuitėve. Aty qėndroi 34 vjet dhe nė veēanti ishte profesor i filozofisė nė Universitetin Laurentian nė Sudbury. "I  mėsonte studentėt e tij si pėr tė ēlirohen nga tė menduarit shpirtėror konvencional pėr t’u zhvilluar. Pastaj ai shkonte mė tej dhe u thoshte atyre tė lirojnė veten nga mėsimet e teksteve fetare, se feja ishte vetėm njė hap kurse ata duhet tė shkojnė mė tej. Eprorėt e tij tė komunitetit i thanė tė ju pėrkulet dhe pėrputhet urdhrave tė Kishės ose tė largohet. Ai zgjodhi tė largohet", vėren  z. Pelletier.

Pas kėsaj, ai  shumėfishoi librat mbi spiritualitetin, kohėn e re, besimet magjistare-robėruese, botėn padukshme ... Gaboury mbajti shum konferenca (lekcione) nė Quebec dhe jashtė vendit, nga tė cilat me shumicė qenė nė radio me animatorin Jeacques Languirand. "Ėshtė njė qenie qė kerkonte rrugėn e tij. E kėrkoi nėpėrmjet tė gjitha librave tė vet si dhe me njerėzit qė takonte” thot animatori nė fjalė dhe vazhdon: “Ai ishte njė njeri simpatik, bujar dhe i hapur me tė tjerėt. Kam mėsuar shumė prej tij." Miqtė e tij e pėrshkruajnė atė si njeri tė ditur, i thjeshtė dhe pa paragjykime mbi tė tjerėt.
Autori i 84 vjeēar jetoi gjatė nė Montreal. Pesė vjetėt e fundit, u vendos nė njė fermė tė vogėl tė Shėn Ursula nė Mauricie, ku mbante konferenca (apo mėsime) tė rregullta.

Hiri i tij u shpėrnda sipas dėshirės sė z Gaboury, pa asnjė ceremoni tė organizuar.

Nathalie Cōté

(Pėrktheu dhe adaptoi: Filolet) 

Bergson
Calvin
Camus
Diderot
Fourier
Gaboury
Montesquieu
Pascal
Rousseau
Voltaire


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .