Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kontakt

 

 Filozofi  

   

Ludwig Andreas Feuerbach

(1804-1872) 

Nga:

Rami Laēi

 

 

Ludwig Andreas Feuerbach lindi mė 28 korrik 1804 nė Rechenberg, vdiq mė 13 shtator 1872. Filloi studimet e teologjisė nė Heidelberg, i ndėrpret pas njė viti dhe bėhet disipėl (nxėnės) i Hegelit nė Berlin. Idhtar i profesorit tė vet, nė fillim, kreu punimet mbi Bacon-in dhe Spinozėn tė titulluar « Histori e filozofisė se re » dhe pas kėsaj vepre, u shkėput nga idetė  hegeliane duke i quajtur si tepėr idealiste e mėsuesin e tij e konsideron si teolog. Nė veprėn e tij kryesore, « Esenca e krishtenizmit », bėn analizė mbi fenė si njė shtrembėrim mendor dhe thot se njeriu e ēpiku duke qenė koshient pėr dobėsitė e veta dhe kėshtu, nė Perendinė kėrkon horizontet e nevojave tė veta. Religjionin e vendon nė shkallė tė njė vizioni antropologjik ku vet Perendia s’ėshtė vetėm njė ideal. Kjo ndikoi nė masė mbi hegelianėt e majtė, si dhe mbi Engelsin et Marx-in (Marks). Filozofia e Feuerbach-ut sheh nė njeriun njė « esencė » dhe « sentiment » qė janė fillim dhe fund i ēdo realiteti.


Libraria Univerzitare nė Heidelberg

Mė 1837 u martua me pasaniken Bertha Loew e kjo i mundėsoi ti jepet plotėsisht filozofimit dhe shkrimit. Shkroi shum artikuj por si qė u tha mė lartė vepra qė bėri bujė ėshtė « Esenca e krishtenizmit » tė cilėn megjithate e « nxini Stirner-i me veprėn e vet « Njėshi dhe pasuria e tij ». Stirner arrin tė paraqes Feuerbachu tė ēorroditur nė vend tė religjionit tė ēorrditur qė e quante ky i fundit.

Nė fund, pas mossuksesit nė zgjadhjet  pėr Asamblenė Nacionale te Frankfurtit dhe pas debaklit tė revolucionit e rikthimit tė Restoracionit ne Gjermani, tezat e tia humbin plotėsisht ndikimin nė opinion.

Dhjetė vjetėt e fundit te jetės iu zvogluen drastikisht tė ardhurat, kėshtuqė u detyrua tė largihet nga saraji  i Bruckbergut pėr tė jetuar pranė Nurbergut ku edhe vdes mė 13 shtator tė vitit 1872.

* * * 

  • Citate :

Misteret mė tė mėdha qėndrojnė mbi objektet mė tė thjeshta.
("Anti Hegeli")

"Individėt e njohin Zotin pėrmbi ēdo gjė vetėm pėr tė pasur pėr vete njė hapėsire tė pafund ku do tė munden tė shtrojnė nė amshueshmėri individualitetin e tyre tė pėrkufizuar, veēorinė vajtueshmėrinė…"
(«Mendime mbi vdekjen dhe pavdekshmėrinė»).

Feuerbach
Hegeli
Heidegger
Kanti
Leibniz
Nietzsche
Schopenhauer

 

 

 


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .