Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

Filozofi

Epikteti
(50 - 125/130)

Nga: René Martand

 

 
Epikteti, lindi reth vitit 50 nė Frigji (Turqi e sotme – Hierapolis) dhe besohet tė ketė jetuar gjer nė mes tė viteve 125-130. Ky nuk ėshtė emri i tij i vėrtetė por vetėm njė "nofkė" qė rrjedh nga fjala greke epiktetos , sklav, shėrbėtor dhe ėshtė me prejardhje nga familje skllave, ai megjithate mundi ti ndjek mėsimet filozofike tė stoikut Musonius Rufus. Epikteti, pasi iu shit mizorit Epafroditit, u lirua nga Neroni dhe filloi tė jap mėsim dhe kėshtu tė pėrhapė tezat stoike gjer nė vitin 90 duke u bė kėshtu, me Mark Aurelin dhe Senekun, njėri ndėr mė tė njohurit e stoicizmit tė ri. Na, e njofim sot veprėn e tij duke falenderuar Flavius Arien-in nga  Nikomedia, nxėnės dhe pėrkrahės i  mėsuesit tė vet, qė me njė stil tė drejtė dhe pa teorizime tuboi dhe i publikoi tetė libra tė quajtura «Takimet» nga tė cilėt fatkeqsisht janė ruajtur vetėm katėr si dhe «Manueli» (Doracaku).

Me vendimin e Domitienit pėr ti pėrzėnė filozofėt nga Roma, Epikteti gjeti strehim nė Nikopolis, tė Epirit, ku edhe besohet tė ketė vdekur brenda viteve 125-130.

Epikteti njohu , nėpėrmjet tė mėsuesit tė vet Rufusit, Zenonin dhe Krisipin por u inflencua shumė edhe nga Sokrati, Diogjeni  e Aristoteli. Nga krejtė kėto njohuri, ai ndėrtoi dhe pasuroi stoicizmin me njė hije tė « petkut » romak. Nė veprat e Epiktetit, nė qendėr tė interesit dhe trajtimeve ėshtė ēėshtja morale dhe definimi i mirėsisė. Ai pohonte se njeriu ėshtė shum i kufizuar dhe se gjithėsinė e kanė nė dorė Perenditė dhe sundimi  i tyre mbi ēdo gjė ėshte i pagabueshėm. Njeriu nuk mund as tė kontrolloj dhe as ta dij nga para rrugėn e vet, prandaj, duhet tė pranoj pafuqinė e vet para fatit dhe pasiqė ėshtė i dobėt nė kėtė aspekt, ai duhet tė jetė tolerant pėrballė dobėsive dhe mungesave tė tjetrit. Ai gjithashtu ngrinte lartė lirinė e pashoqe tė njeriut i cili, i robėruar, i nxėnė nė hekura o i torturuar, mbetet zot i vetvehtes. Konceptet fundamentale qė pėrbėjnė mė tutje doktrinėn e  Epiktetit janė :

  • dėshira racionale, e menduar dhe shqyrtuar mirė e nga gjėrat qė varren nga vet njeriu ;
  • gjakftohtėsia -  qetėsia e shpirtit qė nuk turbullohet nga asgjė e qė nuk frigohet e as nuk dėshiron gjė dhe kėshtu arrin tė fuqinė qė tė vendos vet pėr gjykimin qė sjellė ;
  • Rezonimi qė do tė thot pėrputhje me rregullin natyror qė kaplon mbarė gjithėsinė ;
  • Perendia dhe kuptimi stoik "Zoti baba i njėrėzimit" qė vendos njė lidhje shpirtėrore logjike nė mes njeriut dhe Zotit.

 * * *

Citate nga Epikteti :

Shpėtimi dhe humbja e ynė janė nė duarėt tona.

Poqese  mer njė rol qė tejkalon mundesitė e tua, jo vetėm qė do tė jeshė figurė e ngratė, por edhe do tė lėshė mbanė njė rol qė do tė kishe mundur ta plotėsosh.

A nuk e din se burimi i tė gjitha mizerjeve tė njeriut, nuk ėshtė vdekja por frika nga ajo ?

E mira dhe e keqja janė nė vullnetin tonė.

Njeriun nuk e trazojnė gjėrat po gjykimet relative mbi gjėrat.

Mos dėshiro asgjė tepėr se ē’dėshiron Zoti.

Njeri, nėse je dikushi, shko shėtitu vet, bisedo me vetvehten dhe mos u mėshih nė kor (nė turmė).

Puna e yte ėshtė tė lozish korrekt rolin qė tė ėshtė besuar ; sa pėr zgjedhjen e tij, ėshtė ēėshtje e dikujtė tjetėr.

 

Boetius
Ciceroni
Epikteti
Lukreci (Lucretius)
Marc Aureli
Seneca

Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .