Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kontakt

 

 Filozofi  

   

Jean Calvin
(1509-1564)

Nga:

R. Laēi

 

 

Jean Calvin  (emri i vėrtetė Cauvin), filozof frnacez, (1509-1564). Kreu nė mėnyrė tė shkėlqyeshme studimet e logjikės gramatikės dhe filozofisė.

Babai i tij, dikur sekretar peshkopate, u shkishėrua dhe vdiq i tillė, gjė qė ndikoi nė gjithė familjen tė konvertohen nė luterizėm. Jeta e Calvinit, gjer nė kohėn e vendosjes nė Gjenevė, ėshtė njė rrugėtim ikjesh nga Inkuizicioni. Nė Gjenevė krijoi njė anė (parti) dhe i ndihmuar nga shum francez tė instaluar kėtu, fitoi shumicėn nė parlamentin e qytetit dhe pėrforcoi nė ekstrem autoritarizmin e tij.

Ėshtė nxitėsi i calvinizmit (kalvinizmit) dhe pa dyshim teologu mė i madh frengfolės i protestantizmit dhe bashkė me Martin Lutherin, nismėtar i Reformės Protestante. Calvinizmi nė tė vėrtetė ėshtė njė zhvillim i luterizmit dhe dallohet nga ai kryesisht nė format e praktimit tė kultit.

Shkroi shum vepra ku dominojnė disa traktate tė ndryshme si : Traité de la Cčne (1540), Traité des reliques (1543), Traité des scandales (1550), mandej Komente mbi Shkrimin e shejtė, (…).

Bergson
Calvin
Camus
Diderot
Fourier
Gaboury
Montesquieu
Pascal
Rousseau
Voltaire
 

Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .