Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 
 

 

 

 Filozofi  

   

Abduh Muhammed / Averroes (AbuValid) / Al Farabi / Al Gazali / Ibn Sina / Mohammed El A. Xhabri


Averroes

(Abu'l-Walid Muhammad Ibn Rushd Kordobasi)

(1126 – 1198)

Nga Frengjishtja:

Redaksia

 

 

I lindur nė Kordobė mė 1126, Averroes-i fillon shum heret nxėnien, i inicuar nga i ati kadi (gjykatės) i qytetit, mėson jurisprudencėn dhe teologjinė. Mėtej, studjon fizikėn, mjekėsinė, astrologjinė, filozofinė dhe matematikėn, kurse nga i ati u pajis me njohuri tė lartė nė lėminė e Hadithit (Traditė e bazuar nė fjalėt, punėt dhe sjelljet e Profetit Muhammed) dhe Fikhut (e Drejta Islame).

Jeta e tij e gjallėrishme ndahet nė mes Kordobės dhe Marakeshit et Fezit. Gjykatės me ndikim, reformon administratėn e drejtėsisė nė Marakesh : Bėhet mjek i njohur i princėrve me ndikim  kėshtuqė i ik tė halleve qė i vijnė pėr pikėpamjet e tija filozofike. Pėrpilon nė njė traktat nė mjekėsi (Colliget nė latinisht qė faktishisht ėshtė mar nga vet titulli nė arabisht "Colijat"), qė e bėri tė njohur.

Por, janė komentet e tija mbi Aristotelin qė e bėnė me emėr tė famshėm. Ia kushton tėrė jetėn filozofit grek. Kėrkon tė gjejė kuptimin origjinal duke i mėnjanuar tė gjitha interpretimet e bėra gjer m’atherė. E pėrvetėson me njė zhytje tė fuqishme e kėshtu ndėrton sistemin qė mban shenjėn e tij personale. Mė sė shumti interesohet pėr zanafillėn e qenieve. Sipas tij Aristoteli pretendon se asgjė nuk vjen nga hiēi dhe se as forma e as materja nuk janė tė krijuara. Lėvizja qenka pra e pėrjetshme dhe e vazhdimshme: kjo ėshtė doktrina e pėrjetshmėrisė sė materjes. E dallon tek njeriu intelektin pasif dhe intelektin aktif. Ky do tė gjindet pėrtej individit, ai ėshtė mbi tė, i mėparshėm, i jashtėm pasiqė ėshtė i pavdekshėm. Pavdekshmėria qėnka pra atribut i gjinisė e jo i individit. Ky dallim ēon Averroen tė ndaj radikalisht arsyen dhe besimin, shėndritjet (Nuri) e Shfaqjes nga se dhe janė tė arritshėm vetėm pėr intelektin aktif; qė Thomas d’Aquin-i do tė mundohet ti bashkangjis, duke themeluar teologjinė si shkencė racionale.

Kėta doktrina filozofike do tė ngrenė debate tė zjarrta nė botėn e krishterė dhe do tė gjejnė pėrafėrisht po aq disipuj sa edhe kundėrshtarė. Tendencat pėr t’i ndarė arsyen dhe besimin ngritės tė dy rregujve tė sė vėrtetės sė veēantė, rrezikonte tė shkatėrroj mundin e tyre qė pėrkundrazi, dėshironin, tė pajtojnė, nėpėrmjet Aristotelit diturinė profane dhe besimin e shpallur. Parimet e Averroesit  tė konsideruara si tė rrezikshėm, mė nė fund do tė dėnohen nga kisha mė 1240, dhe akoma mė 1513. Kjo tregon ndikimin e konsiderueshėm tė filozofit arab nė Perendim, sidomos nė shkallat e Mesjetės.

I dėnuar gjatė jetės nga feja islame e cila e qortonte se deformon parimet e fesė, Averoes  detyrohet tė ik, tė mėshifet,tė jetoj nė ilegalitet dhe skamje, gjer kur u ftua nė Marakesh ku edhe vdes i rehabilituar, mė 1198.

* * *

Citate :

  • Kjo pikė (kur flitet pėr shpirtin) ėshtė aq e vėshtirė sa qė po tė mos ishte  Aristoteli tė kishte folur do tė qe shum e vėshtirė; po dhe ndoshta pamundėsishme tė zbulohej – ose sė paku tė gjindej njėtjetėr si Aristoteli. Unė mendoj se ky njeri ka qenė (…) mostėr qė natyra e ka krijuar pėr tė pa se gjer ku mund te shkoj pėrsosmėria njerėzore nė kėto lėmi.
  • Arsyeja njerėzore ėshtė e paaftė tė kap SI-nė e operacioneve tė natyrės nėpėrmes tė sė cilave trupat qiellorė burojnė nga Parimi i parė edhe pse ajo na vėrteton egzistencėn.
  • I verbėri dredhon gropėn ku tejparėsi bie lehtė.

***

Nga frengjishtja: Filolet

Tous le savoirs du monde
Encyclopédies et bibliothčques, de Sumer au XXIe sičcle
Averročs  


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .