Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 
 

 

 

 Filozofi  

   

Abduh Muhammed / Averroes (AbuValid) / Al Farabi / Al Gazali / Ibn Sina / Mohammed El A. Xhabri


Al-Farabi

Abu Nasr Muhammad b. Tarkhan b. Auzalag al-Farabi

(259-339H, (872 – 950)

Redaksional

 

 

Abu Nasr Muhammad b. Tarkhan b. Auzalag al-Farabi i njohur nė Perėndim me emrat Avenasar dhe Al Farabius, turk qė shkroi nė gjuhėn arabe dhe i konsideruar si Mėsues dytė, (Magister secundus) pra menjėherė pas Aristotelit.

 Jetėshkrimi

Lindi nė fshatin Ouasixh nė afėrsi tė FarabitKazakistanin e sotshėm. Qė i vogėl e shoqėroi babain nė Bagdad i cili punonte si funkcioner i larte ushtarak. Kėtu studjoi logjikėn,, gramatikėn, filozofinė, matematikėn dhe muzikėn pranė dijetarėve tė feve tė ndryshme(mėsuesi i tij i logjikės, filozofi Abu Bishr ishte i krishterė). Gjatė njė qėndrimi nė Egjipt, muer mėsimet e shkollės filozofike tė Aleksandrisė (Al Iskenderia) dhe nė tė kėthyer u vendos nė Oborrin e sovranit Sejf ad-Daula nė Damas (Sham). Veprat mė tė rėndėsishme tė Farabit, gjithėsesi janė komentet e shumta mbi tekstet e Aristotelin e Platonit si dhe njė Enciklopedi, Traktati mbi muzikėn, Traktat mbi shkencat, Arritja e lumturisė dhe shum traktate tė tjera mbi lėmi tė ndryshme (edukatė, politikė, fé).

Vdiq mė 950 (339) nė Damas.

Krijimtaria

Preokumi i kryesor i Al Farabit ėshtė gjithėsia, njeriu dhe jeta shoqėrore. Studjoi me kujdesin mė tė madh filozofinė e lashtė e posaēėrisht Platonin dhe Aristotelin. Kėshtu vepra e tij ėshtė e inspiriuar nga burimet e Kur’anit dhe filozofėve tė pėrmendur grekė. Ėshtė mendimtari qė shenoi lėvizje tė rėndėsishme nė filozofinė islame duke themeluar kėshtu gnoseologjinė qė mbėshtetet kryesisht nė konceptin e njohjes,tė burimeve dhe formave. Besimtar i devotshėm, jep mund tė madh nė nė ruajtjen e unitetit islamik i cili nė kėtė kohė, pėrēahej nė shtete dhe sekte tė ndryshme. Pėr tė, dituria dhe njohuritė mė tė rendėsishme janė njohja e Zotit e me ndihmėn e tij dhe tė kėsaj njohurie, arrihet qėllimi jetėsor. Nė thelb, Al Farabi mendon se edukata e njeriut duhet tė shkoj nė drejtim tė harmonisė sė  sė koncepteve tė dalluara qė kanė pėr synim kryesor perfekcinomin vetanak se ai ėshtė i krijuar pėr tė qenė i tilė, dhe kėshtu arrin lumturinė hyjnore qė ėshtė qėllim madhor. Njeriu i perkryer, ėshtė ai qė arrin moral tė pėrkryer, dituri dhe qė kėta teori i praktikon vet nė tė gjitha poret e jetės. Vetėm kėshtu ai i hapėn dyerėt pėr pushtet pėr udhėheqje tė bashkėsisė. Kėsaj tė fundit i jep rėndėsi tė jashtėzakonshme dhe thot se edukata e pėrsosur dhe bashkimi i saj me praktikėn arrihet vetėm nė gji tė shoqėrisė, jashtė saj njeriu do tė jetė vetėm njė egėrsirė. Duke vazdhuar nė kėtė drejtim edukativ, Al Farabi edukon edhe kreun politik duke krijuar nė mėnyrė, konceptin hierarkisė dhe shtetit tė pėrkryer. Pikėrisht kėtu ai thot se « besimtarėt » do ta kenė vendin e tyre qė ju takon (dhe meriton)  nė qytet. Kjo ėshtė kurora e sistemit tė tij tė «qytetit cilėsor» qė dallon diametralisht nga qytetet (kombet) «mėkatare» dhe tė «gabuara», ata tė tiranisė (tagalub) dhe tė demokracisė (xhama’ijja).

Mbi edukimin

Kur flet mbi edukimin, Al Farabi pėrdorė njė numėr tė madh termesh pėr tė spjeguar kėtė koncept. Ammar al-Talbi, i rradhitė nė studim tė vetin (shih fusnotėn),  duke dhėnė spjegime pėr ēdo term veēmas : Diciplina (tadib), mirėsjellja (tekvim), formimi (tahdib), orientimi (tasdid) arsimi (ta’lim), ushtrimi/mėsimi i zejes (irtijad) dhe edukata (terbije).

Al Frabi ėshtė i mendimit se edukimi – mėsimi, ėshtė veti e lindur e njeriut. E quan « natyrė » qė do tė thot mundėsi me tė cilėn njeriu ėshtė i pajisur me ardhjen nė botė. Ēdo i aftė psiqik pra, posedon aftėsinė tė kuptojė, tė mėsoj, tė edukohet…

*Pjesa e madhe e tė dhėnave janė nxjerė nga Historia e filozofisė dhe mendimit mysliman tė autorit Ammar al-Talbi. 
(Shih edhe: Perspectives: revue trimestrielle d’éducation comparée (Paris, UNESCO : Bureau international d’éducation), vol. XXIII, n°1-2, 1993,p. 387-377. ©UNESCO: Bureau international d’éducation, 2000 C.)


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .